RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polscy naukowcy wyizolowali koronawirusa „pacjenta zero”

Badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów są w toku (fot. Issam Rimawi/Anadolu Agency via Getty Images)
Badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów są w toku (fot. Issam Rimawi/Anadolu Agency via Getty Images)

Zespół Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z zespołem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wyizolował i scharakteryzował wirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od pierwszego pacjenta z Polski, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem. Badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów są w toku.

Japoński lek na grypę poprawił stan setek pacjentów z koronawirusem

Zastosowanie favipiraviru u 340 pacjentów z Wuhan i Shenzhen chorych na COVID-19 dało zadowalające rezultaty – poinformował przedstawiciel...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Takie badania są bardzo ważne dla celów śledzenia rozwijania się epidemii, jak również mają ogromną wartość naukową – wyjaśnił dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie Grzegorz Juszczyk.

Charakterystyka szczepów wirusa pojawiających się na terenie naszego kraju umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz identyfikację zmian wirusa w czasie i szybką reakcję na takie zmiany.

Dyrektor NIZP-PZH podkreślił, że obserwacja zmian może mieć istotne znaczenie w trakcie opracowywania leków, schematów leczenia oraz diagnostyki zakażeń.

– Wyizolowanie wirusa pozwoli także lepiej poznać jego biologię – wyjaśnił Juszczyk. Zapowiedział, że sekwencja genomu zostanie udostępniona w najbliższym czasie w publicznych bazach danych.

Badacze z wielu krajów dzielą się swoją wiedzą z innymi, aby jak najszybciej opracować leki, szczepionki i lepsze testy diagnostyczne na koronawirusa. Ustalono już np., że włoski szczep wirusa różni się nieco od pierwotnej odmiany patogenu z Chin.

– Sekwencja uzyskanego izolatu wskazuje, że wirus przybył do nas z Niemiec. Ma jednak pewne unikatowe cechy, które wskazują na dalsze zmiany i konieczność dalszych badan próbek od osób zakażonych – ocenił szef Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Badania laboratoryjne w kierunku koronawirusa dały dotąd pozytywny wynik u 251 osób, pięć z nich zmarło.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej