RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kalifornia dotknięta koronawirusem. Hollywood traci miliardy

Według ostatnich dostępnych danych w Kalifornii potwierdzono ponad 580 przypadków zakażenia koronawirusem (fot. Shutterstock/uan Camilo Bernal)

W Kalifornii na zachodzie USA odnotowano we wtorek ponad 580 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Pandemia odbija się na przemyśle filmowym. Hollywood traci miliardy dolarów.

Donald Trump ogłasza stan wyjątkowy w USA

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek stan wyjątkowy w USA. Pozwoli to na uruchomienie większych funduszy federalnych w walce z koronawirusem.

zobacz więcej

Według ostatnich dostępnych danych w Kalifornii potwierdzono ponad 580 przypadków zakażenia koronawirusem i 18 zgonów.

Odwoływanie zapowiedzianych premier oraz wstrzymywanie produkcji kosztuje przemysł filmowy miliardy dolarów.

Ocenia się, że Hollywood może z tego powodu stracić 20 mld dolarów. Ogłoszony przez prezydenta Donalda Trumpa zakaz podróży do Europy storpedował m.in. plany promocji na tamtejszym rynku, a także w Chinach, filmu Disneya pt. „Mulan” w reżyserii Nowozelandki Niki Caro.

Kosztowne będzie opóźnienie kwietniowej premiery najnowszego filmu MGM z Jamesem Bondem „Nie czas umierać”. Ma on wejść do szerokiej dystrybucji dopiero w listopadzie. Z powodu odłożenia premiery „Cichego miejsca 2” Paramount straci ok. 30 mln dolarów.

Disneyland i Broadway zamknięte. Powodem koronawirus

W obawie przed koronawirusem od soboty do końca marca nieczynny będzie kalifornijski Disneyland - ogłosiły władze tego parku rozrywki. Do 12...

zobacz więcej

Warner Bros. wstrzymał produkcję filmu biograficznego o Elvisie Presleyu. Powodem było zakażenie koronawirusem mającego tam wystąpić gwiazdora Toma Hanksa.

W całej Ameryce swe podwoje zamykają kina wielkich dystrybutorów jak AMC Theatres, Regal Cinemas czy National Amusements. Podobny los dzielą niezależne sieci, w tym Landmark Theatres oraz Alamo Drafthouse Cinema. Zrodziło to straty z wpływów oszacowane już na 7 mld dolarów.

Covid-19 nie oszczędził aktorów. Niezależnie od Hanksa oraz jego żony aktorki Rity Wilson, koronawirusem zakaziła się „dziewczyna Bonda” Olga Kurylenko, a także aktor ekranowej wersji musicalu „Koty” Idris Elba i Kristofer Hivju, grający w serialu „Gra o tron”.

W Kalifornii ponad 500 okręgów szkolnych ogłosiło zamknięcie w tym tygodniu swych placówek. Obejmuje to ponad 4 mln uczniów. Nieczynnych jest wiele restauracji, barów i klubów nocnych.

Największe w USA restrykcje wprowadziło w tym stanie sześć hrabstw w rejonie Zatoki San Francisco. Od wtorku do co najmniej 7 kwietnia 6,7-milionową populację obowiązuje zakaz opuszczania domów z wyjątkiem zaspokojenia ważnych potrzeb, jak zakup żywności czy wizyt u lekarza itp.

Koronawirus wpłynął na manewry Defender-Europe 20. Zrezygnowano z ważnej operacji

Z powodu epidemii koronawirusa przerzut wojsk z USA do Europy w ramach ćwiczenia Defender-Europe 20 został wstrzymany – poinformowało Dowództwo...

zobacz więcej

Podobne przepisy, jak w hrabstwach San Francisco, Santa Clara, San Mateo, Marin, Contra Costa i Alameda ustanowiło też hrabstwo Santa Cruz z 75 tys. ludzi.

Większość załóg przedsiębiorstw ma obowiązek pozostania w domu. Nie obowiązuje to m.in. służby zdrowia, policji, straży pożarnej i innych ratowników oraz elektryków, hydraulików i pracowników sanitarnych.

Otwarte pozostają sklepy spożywcze, apteki, restauracje z dostawą do domów, a także placówki ze sprzętem komputerowym. Naruszenie nowych zasad, nie licząc uzasadnionych przypadków, uznawane jest za wykroczenie. Grozi za to grzywna lub kara więzienia.

W miniony czwartek gubernator Kalifornii Gavin Newsom odwołał do końca marca zgromadzenia z udziałem powyżej 250 osób. Mniejsze w miejscach, które nie pozwalają uczestnikom na zachowanie odległości 1,8 m, są również zakazane.

Burmistrz Los Angeles Eric Garcetti posunął się o krok dalej. Nakazał także zamknięcie restauracji, z wyjątkiem zamówień na wynos. Nieczynne są kina i siłownie.

źródło:

Zobacz więcej