RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

KE o propagandzie kłamstw nt. koronawirusa. „Kreml chce wywołać panikę i nieufność”

Rosyjska kampania ma zaostrzyć panikę w zgodzie z szerszym podejściem działań Kremla nakierowanych na podważenie funkcjonowania europejskiego społeczeństwa (fot. Shutterstock/Baturina Yuliya)
Rosyjska kampania ma zaostrzyć panikę w zgodzie z szerszym podejściem działań Kremla nakierowanych na podważenie funkcjonowania europejskiego społeczeństwa (fot. Shutterstock/Baturina Yuliya)

Komisja Europejska poinformowała w środę, że wraz z początkiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w UE obserwuje narastającą rosyjską dezinformację i propagandę na ten temat. UE stara się walczyć z nieprawdziwymi informacjami na temat Covid-19 – podkreślił rzecznik KE. Jak wynika z dokumentu Komisji Europejskiej, o którym informuje agencja Reutera, „rosyjskie media zorganizowały znaczą kampanię dezinformacyjną przeciwko Zachodowi, aby pogorszyć wpływ koronawirusa na społeczeństwa, wywołać panikę i nieufność”.

Rosyjska i chińska dezinformacja na Zachodzie w dobie epidemii

Rosyjskie i chińskie media wykorzystują pandemię koronawirusa do prowadzenia dezinformacji na Zachodzie – wynika z raportu przygotowanego przez...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE o FAKE NEWSACH

– Wraz z początkiem rozprzestrzeniania się koronawirusa zauważyliśmy rosnącą liczbę przypadków dezinformacji, nieprawdziwych informacji i kłamstw. Europejska Służba Działań Zewnętrznych ma swoją własną jednostkę, która zajmuje się śledzeniem i monitorowaniem propagandy i dezinformacji, która pochodzi spoza UE. Zauważyliśmy, że nastąpił wzrost takich informacji spoza UE wśród innych (krajów - PAP) także z Rosji albo z ośrodków, które są w Rosji albo są połączone w jakiś sposób ze źródłami prokremlowskimi – zaznaczył rzecznik KE Peter Stano.

Jak wynika z dokumentu Komisji Europejskiej, o którym informuje agencja Reutera – rosyjskie media zorganizowały znaczą kampanię dezinformacyjną przeciwko Zachodowi, aby pogorszyć wpływ koronawirusa na społeczeństwa, wywołać panikę i nieufność.

Rosyjska kampania ma zaostrzyć panikę w zgodzie z szerszym podejściem działań Kremla nakierowanych na podważenie funkcjonowania europejskiego społeczeństwa. Dokument wskazuje na to, że rosyjska dezinformacja ma pogorszyć zagrożenie dotyczące kryzysu zdrowotnego w krajach zachodnich.

Kolejny fake news „Gazety Wyborczej”. Kublik uderza w prezydenta i TVP

Dziennikarka „Gazety Wyborczej” Agnieszka Kublik zaatakowała prezydenta Andrzeja Dudę i TVP, sugerując, że w czasie epidemii telewizja publiczna...

zobacz więcej

„Trwa znacząca kampania dezinformacyjna rosyjskich mediów państwowych i prokremlowskich mediów dotycząca COVID-19” – stwierdzono w unijnym dokumencie, który został sporządzony 16 marca. „Nadrzędnym celem dezinformacji Kremla jest zaostrzenie kryzysu zdrowia publicznego w krajach zachodnich (...) zgodnie z szerszą strategią Kremla polegającą na podważaniu społeczeństw europejskich” – napisano w dokumencie, którego treść przytacza agencja.


Każdego dnia przybywa fałszywych informacji dotyczących koronawirusa, dlatego specjalnie dla Państwa portal tvp.info na bieżąco monitoruje je, sprawdza, weryfikuje i prostuje. Prosimy Was również o zgłaszanie nam różnego rodzaju plotek i fałszywych informacji na ten temat i wysyłanie ich pod adres mailowy: twoje@tvp.info

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej