RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd: Odsunięcie płatności ZUS, wypłaty dla niepracujących, odroczenie kredytów

W pakiecie osłonowym dla przedsiębiorców znajdzie się m.in. odsunięcie płatności ZUS, rozłożenie składek na ZUS na raty i system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy – powiedział po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda. – Potrzebne jest wsparcie dla przedsiębiorców i dla pracowników; pakiet antykryzysowy musi być kompleksowy; pakiet ten w zasadzie już powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na projekty ustaw i wprowadzany – wyjaśnił. Szacunkowa wartość pakietu to 212 mld zł.

Ilu z nas może się zarazić? Minister zdrowia szacuje

Jedyną formą prewencji jest brak kontaktu z zarażoną osobą. Jedyne, co działa w 100 proc., to izolacja – powiedział „Gazecie Polskiej” minister...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Posiedzenie zwołanej przez prezydenta Rady Gabinetowej było poświęcone pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku o powstaniu projektu pod nazwą „Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2”.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent zwracał uwagę, że choć w Polsce jest coraz więcej zachorowań, liczba zakażonych nie przyrasta w takim tempie, jakiego początkowo spodziewali się eksperci. – Niemniej jednak przyrasta i należy liczyć się z tym, że będzie coraz większa i coraz więcej będzie w związku z tym problemów – zaznaczył.

Duda wskazał, że wiele osób ma możliwość pracy zdalnej, ale wiele osób nie jest w stanie świadczyć jej w ogóle m.in. z uwagi na brak klientów. – Właśnie o tym rozmawialiśmy dzisiaj, bo to była nasza troska już od dłuższego czasu – podkreślił prezydent.

Jak dodał, wielu polskich przedsiębiorców jest dziś w kłopotach. Podkreślił, że pomoc potrzebna jest najmniejszym przedsiębiorcom, średnim, ale też tym wielkim. – W najtrudniejszej sytuacji są ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, ci, którzy wzięli kredyty, którzy zaczęli zatrudniać ludzi, ich pracownicy – zauważył prezydent.

– Uznałem, że jest przede wszystkim potrzeba wsparcia tych ludzi ciężko pracujących na co dzień i jako przedsiębiorcy, i jako pracownicy, bo to oni znajdują się dzisiaj w najgorszej sytuacji, co – rzecz jasna – przełoży się w efekcie na całą gospodarkę. W związku z tym ten pakiet musi być bardzo szeroki, bardzo głęboki, bardzo kompleksowy i musi obejmować wszystkie dziedziny życia – oświadczył prezydent. Poinformował, że pakiet ten już powstał i w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej