RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosyjska i chińska dezinformacja na Zachodzie w dobie epidemii

Motywy dezinformacji nie są tylko polityczne, ale też finansowe (fot.PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)
Motywy dezinformacji nie są tylko polityczne, ale też finansowe (fot.PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Rosyjskie i chińskie media wykorzystują pandemię koronawirusa do prowadzenia dezinformacji na Zachodzie – wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów ze specjalnej unijnej grupy zajmującej się zwalczaniem fałszywych treści.

Dziennikarz ZDF chwali Niemcy za zamykanie granic, a gani Polskę za to samo

Podwójne standardy w niemieckiej telewizji publicznej. Prezenter ZDF Claus Kleber najpierw skrytykował Polskę za zamknięcie granic z powodu...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Wywoływanie paniki, rozpowszechnianie doniesień o kryzysie w zachodnich krajach, podkopywanie zaufania do systemów służby zdrowia na Zachodzie – to główne cele prokremlowskiej kampanii dezinformacji.

Unijni eksperci, analizując setki stron publikacji, dostrzegli, że przekaz nie jest jednoznaczny. Rosjanie celowo przedstawiają różne, często sprzeczne ze sobą, zafałszowane informacje, by wzmóc zamieszanie i osłabić wiarygodność władz na Zachodzie.

Publikacje w różnych językach umożliwiają prokremlowskim mediom siejącym zamęt dotarcie do szerszej publiczności. Wiele z nich uderza w Unię i krytykuje brak skutecznej reakcji na wybuch pandemii, inne skupiają się na przedstawieniu katastroficznej wizji skutków pandemii.

Propaganda rosyjska często i chętnie wykorzystuje doniesienia z Chin, gdzie przekaz jest kontrolowany. Jest pochwała szybkiej odpowiedzi na kryzys władz w Pekinie i krytyka Zachodu za zaniedbania. Motywy dezinformacji nie są tylko polityczne, ale też finansowe, bo umiejętne szerzenie fałszywych informacji zwiększa ruch na konkretnych stronach internetowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej