RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Feministkom wirus niestraszny. Tysiące kobiet manifestowało w Madrycie

W manifestacji wzięła udział m.in. żona premiera Hiszpanii Begona Gomez, u której stwierdzono potem koronawirusa (fot. PAP/EPA/Rodrigo Jimenez)
W manifestacji wzięła udział m.in. żona premiera Hiszpanii Begona Gomez, u której stwierdzono potem koronawirusa (fot. PAP/EPA/Rodrigo Jimenez)

Tysiące kobiet przeszło ulicami Madrytu w manifestacji feministycznej, pomimo rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Lewicowy rząd zgodził się na marsz, chociaż na początku marca tylko w stolicy Hiszpanii potwierdzono ponad tysiąc przypadków zakażeń.

Unia Europejska zamyka zewnętrzne granice przed koronawirusem

Unia Europejska zamyka swoje zewnętrzne granice w związku z koronawirusem. Zdecydowali o tym przywódcy 27 krajów podczas wideokonferencji,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W manifestacji 8 marca uczestniczyło 120 tys. feministek. Tego samego dnia odbywały się też inne wydarzenia z udziałem wielu osób, o czym przypomniała Małgorzata Wolczyk z tygodnika „Do Rzeczy” w rozmowie telefonicznej z Radiem Wnet.

– W ten sposób doszło do sądnego dnia w Hiszpanii, kiedy zamiast odwołać wszystkie imprezy masowe, trwały mecze na stadionach, partia Vox miała swój mityng polityczny, na którym było zgromadzonych 9 tys. sympatyków – zaznaczyła redaktor.

– Finalnie wieczorem przeszedł środkiem Madrytu tłum 120 tys. osób, w tym także polityków, którzy jak się później okazało byli w rękawiczkach, czyli zdawali sobie sprawę z zagrożenia. Ale ideologia była ważniejsza, aby wybrzmiały wszystkie hasła o wojnie płci – oceniła Wolczyk.

Dziennikarka zauważyła, że od 8 marca „obserwujemy geometryczny przyrost zachorowań”. – W niedzielę zanotowano ponad 8 tys. zakażonych i 293 ofiary śmiertelne, z czego ponad 200 w samym Madrycie – zwróciła uwagę.

Manifestacja odbyła się pod hasłem „Z prawami, bez barier, feministki bez granic”. W tegorocznej edycji w Madrycie wzięło udział mniej osób, porównując do 350 tys. uczestników w 2019 roku – podał hiszpański dziennik „El Pais” powołując się na dane Delegacji Rządu. Marsz odbył się także w innych miastach Hiszpanii, między innymi w Barcelonie (50 tys. uczestników).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej