RAPORT

Wojna na Ukrainie

Negatywny wynik testów „pacjenta zero”. Może opuścić szpital

Mieczysław Opałka spędził w szpitalu ponad dwa tygodnie (fot. John Moore/Getty Images)
Mieczysław Opałka spędził w szpitalu ponad dwa tygodnie (fot. John Moore/Getty Images)

Pierwszy zakażony koronawirusem Polak w środę opuści oddział zakaźny szpitala w Zielonej Górze. Placówka poinformowała, że najnowsze badania 66-letniego „pacjenta zero” dały wynik negatywny. „Niech ta informacja będzie światełkiem w tunelu, do którego wszyscy wjechaliśmy” – czytamy w krótkim komunikacie szpitala. Mężczyzna przebywa tam od 2 marca.

„Dali mi wyniki i mówią, że jest koronawirus”. Rozmowa z „pacjentem zero”

– Wziąłem drugi termometr i potwierdzało się. Coś mi się zaświeciło, bo ja cały czas nie wierzyłem, że to jest koronawirus, że mam koronawirusa –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W ostatnich dniach regularnie pojawiały się informacje, że stan mężczyzny jest dobry i wkrótce może zostać wypisany. Ostatecznie pozwoliły na to wyniki badań 66-latka.

– To oznacza, że możemy go uznać za wyleczonego i w dniu jutrzejszym wypisać do domu – poinformował szef oddziału zakaźnego szpitala w Zielonej Górze Jacek Smykał, cytowany w facebookowym wpisie.

„Niech ta informacja będzie światełkiem w tunelu, do którego wszyscy wjechaliśmy” – podsumowują z optymizmem przedstawiciele placówki.


W zielonogórskim szpitalu „pacjent zero” spędził ponad dwa tygodnie. Trafił tam 2 marca po przyjeździe z Niemiec, gdzie brał udział w karnawale. Do Polski wrócił autobusem.

Informację o pierwszej osobie zakażonej wirusem SARS-CoV-2 w Polsce przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski 4 marca. Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. W Polsce potwierdzono dotąd 221 przypadków zakażenia patogenem, pięć osób zmarło.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej