RAPORT

Prorosyjska era Tuska

CBA go zatrzymało, chodziło o prawie 9 mld. Teraz sąd go wypuścił przez koronawirusa

Podstawa decyzji sądu jest wyjątkowa (fot.CBA)
Podstawa decyzji sądu jest wyjątkowa (fot.CBA)

Najnowsze

Popularne

Po raz pierwszy w Polsce sąd uchylił areszt wobec osoby będącej w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem – pisze „Rzeczpospolita”.

Potężna akcja CBA. 300 funkcjonariuszy, miliardy strat i 18 zatrzymanych

Prawie 300 agentów CBA, przy wsparciu Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej, zatrzymało 18 osób. Sprawa dotyczy przetransferowania co...

zobacz więcej

Dziennik informuje, że postanowienie zapadło w piątek w Sądzie Okręgowym w Warszawie, który rozpoznawał zażalenia obrony na tymczasowe aresztowanie zatrzymanych przed miesiącem.

CBA podawało wtedy, że rozbiło międzynarodowy gang, który miał wytransferować za granicę co najmniej 8,6 mld zł. Śledztwo ws. grupy przestępczej prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie. Zatrzymano 18 osób.

Sprawa miała dotyczyć pewnej krajowej instytucji płatniczej. Jej prezes decyzją sądu rejonowego w lutym trafił do aresztu, ale teraz go opuści.

„Podstawa decyzji sądu jest wyjątkowa – to art. 259 par. 1 pkt 1 k.p.k. Głosi on, że jeżeli szczególne względy nie stoją na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo. Za te szczególne względy sąd uznał stan zdrowia podejrzanego i aktualną sytuację związaną z wirusem SARS-Cov-2" – czytamy w artykule.

Gazeta podaje, że sąd przywołał stanowisko resortu zdrowia, że najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon – w wyniku zakażenia – są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. – Podejrzany znajduje się w grupie ryzyka i wymaga szczególnej opieki – podkreślił sąd.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej