RAPORT

Pogarda

Fabryki żywności pracują na okrągło

Zmartwieniem producentów jest ewentualna kwarantanna pracowników i transport do sklepów (fot.  	PAP/Grzegorz Michałowski)
Zmartwieniem producentów jest ewentualna kwarantanna pracowników i transport do sklepów (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Najnowsze

Popularne

W pierwszym tygodniu marca na spirytus Polacy wydali w małych sklepach prawie cztery razy więcej niż zwykle, podobnie popularne było mydło – podaje we wtorek „Rzeczpospolita”, powołując się na szacunki Centrum Monitorowania Rynku. Dwukrotnie więcej klienci wydali też na kaszę i ryż.

Orlen rozpoczął produkcję płynu do dezynfekcji rąk

Rozpoczęła się produkcja płynu do dezynfekcji rąk; pierwsze jego partie trafią do Agencji Rezerw Materiałowych i w ciągu paru dni także na stacje –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Dziennik informuje, że podczas przygotowań do nadejścia koronawirusa Polacy wydali o kilkadziesiąt procent więcej na mąkę, makaron, warzywa w puszkach i sól.

– W zakładzie Lubella produkujemy makaron w ruchu ciągłym, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – mówi „Rzeczpospolitej” rzeczniczka koncernu spożywczego Maspex Dorota Liszka.

Dziennik informuje, że zasypane zamówieniami są spółdzielnie mleczarskie i piekarnie. Zmartwieniem producentów jest ewentualna kwarantanna pracowników i transport do sklepów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej