RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Naukowcy: W tych warunkach koronawirus rozwija się najlepiej

Objawy COVID-19 występują zwykle po 4 dniach od zakażenia (fot. Mauro Ujetto/NurPhoto via Getty Images)
Objawy COVID-19 występują zwykle po 4 dniach od zakażenia (fot. Mauro Ujetto/NurPhoto via Getty Images)

W zimnym środowisku wirus jest w stanie przetrwać dłużej niż w ciepłych warunkach – przekonuje prof. John Nicholls, patolog z uniwersytetu w Hong Kongu. Swoje przypuszczenia opiera na badaniach, które wykonał w poprzednich miesiącach ze specjalistami z uniwersytetu Sun Yat-sen w chińskim Kantonie.

Szef WHO: Sama izolacja nie wygasi epidemii. „Testujcie, testujcie, testujcie”

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus uważa, że państwa robią za mało, by śledzić przebieg pandemii i poddawać zakażonych...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Badacze przeanalizowali okres od 20 stycznia do 4 lutego. Z ich badań, które wciąż czekają na recenzję wynika, że koronawirus najlepiej rozwija się w temperaturze od 5 do 8,72 stopni Celsjusza i przy wilgotności powietrza 35-50 proc.

W badaniu uwzględniono okres inkubacji patogenu oraz sposoby walki z jego rozprzestrzenianiem, powzięte przez różne państwa. Jak przekonują naukowcy, przy temperaturze 8, 72 stopni spada aktywność wirusa, a przy 30 wskaźnik zakażalności spada do zera.

Do podobnych wniosków doszli niedawno eksperci z uniwersytetu w Maryland, którzy ustalili znaczne rozprzestrzenianie się patogenu w regionach z temperaturą od 5 do 11 stopni Celsjusza oraz wilgotności 47-79 proc.

Jak na razie nie wszyscy eksperci od chorób zakaźnych są jednak przekonani do wyników badań specjalistów z Chin.

Objawy Covid-19 występują zwykle po 4 dniach od zakażenia, a zdarzający się częściej niż w podobnych chorobach brak gorączki utrudnia rozpoznanie - zauważają chińscy naukowcy na łamach "The New England Journal of Medicine", którzy przeanalizowali dane 1099 pacjentów z Covid-19

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej