RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Abp Gądecki apeluje, by z niej skorzystać

Do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. i przeżywania jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Hierarcha w orędziu wygłoszonym w sobotę za pośrednictwem stacji telewizyjnych – związanym z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce – poprosił o przyjęcie ze zrozumieniem ograniczenia liczby uczestników liturgii w kościele do pięćdziesięciu osób. W związku z tą sytuacją TVP przygotowała transmisję internetową wszystkich liturgii odprawianych w niedzielę w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Będą one dostępne w transmisji na żywo w serwisie TVP VOD od godziny 6 do 21.30.

Z uwagi na COVID-19 biskupi wystosowali apel do wiernych

Biskupi apelują do wiernych o pozostanie w domach i skorzystanie z dyspensy od niedzielnych mszy świętych w związku z epidemią koronawirusa....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Ograniczenie liczby uczestników liturgii – jak mówił Gądecki – płynie z troski o zdrowie wszystkich. – Gdy brakuje nam kryteriów uprawniających do uczestnictwa we Mszy św. w kościele, to najprostszym wydaje się wstęp dla zamawiającego intencję i dla jego rodziny – wskazał.

– W związku ze wspomnianym ograniczeniem zachęcam wszystkich pozostałych wiernych do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i przeżywania Jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Serdecznie dziękuję mediom, które - rozumiejąc potrzeby ludzi wierzących - przygotowały dodatkowe propozycje w tym względzie – dodał przewodniczący KEP.

Przypomniał też słowa papieża Franciszka, który powiedział, że Kościół jest „szpitalem polowym”. – Kościół jest sakramentem zbawienia. Kościół jest wszędzie tam, gdzie Bóg jest kochany i gdzie kochany jest człowiek „w świecie ze swej natury niedoskonałym”. Dlatego właśnie – respektując zalecenia władz sanitarnych – nie zamykamy kościołów. Dla ludzi wierzących bowiem świątynia jest zawsze miejscem szczególnego doświadczenia Bożej obecności i Bożej miłości, zwłaszcza w Eucharystii, z której czerpiemy siłę i wewnętrzny pokój – mówił abp Gądecki.

Podkreślił, że w ostatnich dniach Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski oraz biskupi diecezjalni wydali zarządzenia dotyczące duszpasterstwa w tej nadzwyczajnej sytuacji. – Zdaję sobie sprawę z tego, że zarządzenia te mogą być dla niektórych trudne do zaakceptowania. Mimo to - ze względu na zdrowie własne i bliźnich - bardzo proszę o przyjęcie ich w duchu miłości bliźniego – wskazał.

Przewodniczący Episkopatu ocenił, że obecną sytuację można traktować jako znak czasu. – Jako wezwanie do większej odpowiedzialności za siebie i solidarności z bliźnimi. Wezwanie do niesienia pomocy naszym bliźnim, zwłaszcza osobom starszym – zaznaczył. Abp Gądecki zachęcił, by w trwającym Wielkim Poście, podjąć rozważania nad krzyżem Jezusa Chrystusa, który jednoczy się z cierpieniami wszystkich ludzi.

Msze święte w TVP i Polskim Radiu. Zobacz kiedy

Telewizja Polska i Polskie Radio będą transmitować niedzielne msze święte. Sprawa ma związek z sytuacją zagrożenia rozprzestrzenianiem się...

zobacz więcej

– Osobiście każdego wieczora o godzinie 20.30 będę modlił się za Was na różańcu i o to samo proszę kapłanów w kościołach, a także Was wszystkich w Waszych domach. Trwajmy w modlitewnej jedności – powiedział.

Przewodniczący Episkopatu zapewnił o duchowej łączności z cierpiącymi i modlitwie w intencji Kościoła oraz ojczyzny, a także Polonii i rodaków przebywających poza granicami kraju. – Duchem jestem blisko wszystkich, którzy przebywają w kwarantannie, którzy chorują, którzy boją się o swój los i los swoich bliskich, którzy niosą pomoc. Dziękuję tym, którzy – w różnych obszarach życia publicznego – prowadzą z oddaniem walkę o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, ryzykując niejednokrotnie własnym zdrowiem i życiem. A jednocześnie składam wyrazy szczerego współczucia rodzinom, które w tych dniach straciły swoich bliskich, polecając ich Miłosierdziu Bożemu – dodał abp Gądecki.

Jak mówił, do niedawna „wydawało się nam, iż postęp techniczny, wiara w nieograniczoną ludzką wolność, w nieomylność demokracji zbuduje nowy raj na ziemi, w którym nie będzie ani chorób ani cierpienia”. – A oto z pokorą odkrywamy, że wystarczy jedna pandemia, by okazało się jak bezbronnym i przerażonym wobec niej staje się człowiek – zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.

źródło:
Zobacz więcej