RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Policjanci na L4, odmawiają interwencji”. Policja prostuje kolejnego fake newsa PO

Wpis „lubuskiej PO” udostępnił m.in. Bartosz Arłukowicz, a „polubił” – Mirosław Szczerba  (fot. PAP/Mateusz Marek; Twitter/ Lubuska PO)
Wpis „lubuskiej PO” udostępnił m.in. Bartosz Arłukowicz, a „polubił” – Mirosław Szczerba (fot. PAP/Mateusz Marek; Twitter/ Lubuska PO)

„Policja odmówiła sanepidowi interwencji, bo nie maja patroli; wszyscy uciekli na L4” – informuje w mediach społecznościowych konto Platformy Obywatelskiej w woj. lubuskim. Wpis „lubią” i udostępniają dalej prominentni politycy PO z Mirosławem Szczerbą i Bartoszem Arłukowiczem na czele, a także internauci spod znaku „#SilniRazem” i „#Kidawa2020”. Okazuje się jednak, że to kolejny fake news, o czym informuje lubuska policja. „Sprawdziliśmy te informacje, obie są nieprawdzie” – zapewniają funkcjonariusze.

Poseł KO mówi o zamkniętych sklepach i wojsku na ulicach. „Takie fake newsy powinny być karalne”

– Od rana ciągle odbieram telefony i wiadomości od ludzi, którzy pytają, czy to prawda, że w niedzielę zostanie wprowadzony stan wyjątkowy, zostaną...

zobacz więcej

RAPORT O FAKE NEWSACH OPOZYCJI

Na nagraniu udostępnionym przez użytkownika „Platforma Obywatelska #Lubuskie” na Twitterze widzimy szereg stoisk handlowych w Słubicach. Mężczyzna prowadzący samochód i jednocześnie rejestrujący okolicę pokazuje – jak twierdzi – działające mimo zakazu restauracje.

Przypomnijmy – z uwagi na zagrożenie epidemiczne związane z koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne.

„Na słubickich bazarach fryzjerzy i restauracje funkcjonują mimo zakazu. Policja odmówiła sanepidowi interwencji bo nie mają patroli. Wszyscy uciekli na L4. Straż graniczna nie może pomóc bo mają tylko 6 osób na zabezpieczenie dwóch przejść. To jest państwo teoretyczne” – czytamy we wpisie.


Po kilku godzinach od publikacji wpis został usunięty przez administratora profilu.

„Szerzycie fake newsy, jesteście bandą nieodpowiedzialnych ludzi". Mocne nagranie z przesłaniem do opozycji

Wraz z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa szerzą się fake newsy na temat patogenu. Swój udział w podawaniu wielu nieprawdziwych...

zobacz więcej

W podpisie konta „lubuskiej PO” czytamy co prawda, że jest nieoficjalne i prowadzą je jedynie sympatycy ugrupowania, jednak wśród obserwujących je osób znajdziemy najważniejszych polityków PO w kraju: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Borysa Budkę, Piotra Borysa, Arkadiusza Myrchę, Krzysztofa Brejzę czy Stanisława Gawłowskiego.

Sam wpis informujący o rzekomych masowych zwolnieniach lekarskich policjantów udostępnili dalej były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i przewodniczący Platformy w powiecie okulskim Piotr Grabarczyk. Informację „polubił” z kolei poseł PO Mirosław Szczerba.

Do wpisu odniosła się także policja. Funkcjonariusze na oficjalnym profilu poinformowali, że po zweryfikowaniu przekazanych informacji „obie okazały się nieprawdziwe”.

„Nie było prośby inspekcji sanitarnej o wsparcie Policji, nie ma ucieczki policjantów na L4” – podkreśla policja. Jak dodaje, „przykre, że kiedy powinniśmy działać wspólnie, są osoby, które tego nie rozumieją”. Do sprawy odniósł się także wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak podkreślił – odnosząc się do polityków PO – każdy taki fake news odciąga funkcjonariuszy policji i straży granicznej od obowiązków. „To nieodpowiedzialne, antypaństwowe i antyobywatelskie działanie” – dodał Poboży. Więcej o epidemii koronawirusa w specjalnym raporcie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej