RAPORT

Tusk kontra Tusk

Szef MON dementuje fake newsy o wyprowadzeniu wojsk na ulice i zamykaniu miast

Minister Mariusz Błaszczak zaapelował, aby czerpać informację z wiarygodnych źródeł (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Minister Mariusz Błaszczak zaapelował, aby czerpać informację z wiarygodnych źródeł (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Doniesienia o wyprowadzeniu wojsk na ulice oraz zamykaniu miast to fake newsy – zapewnił Mariusz Błaszczak. Minister obrony zapowiedział, że w przyszłym tygodniu Wojska Obrony Terytorialnej uruchomią infolinię dla osób poddanych kwarantannie.

Premier: Nie ma planów zamykania miast, sklepów. Nie czytajcie fake newsów

Odpowiedzialność, prewencja i walka z fake newsami to trzy kluczowe terminy na dziś. Jeszcze raz apeluję o korzystanie ze sprawdzonych źródeł...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Na briefingu prasowym Błaszczak zaapelował o nieuleganie panice w związku z wystąpieniem koronawirusa.

– Chciałem zdementować fake newsy o tym, że Wojsko Polskie będzie wyprowadzane na ulice. To jest typowy fake news – podkreślił. Błaszczak zaznaczył też, że dezinformacją są doniesienia o zamykaniu miast. – Apeluję, aby czerpać informację z wiarygodnych źródeł, takie źródła to strony internetowe polskiego rządu – zaznaczył.

Minister podkreślił, że wojsko aktywnie wspiera inne służby w zapewnianiu bezpieczeństwa. Jako przykład wskazał działania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na lotniskach. – Żołnierze mierzą temperaturę podróżnym, a także zbierają formularze lokalizacyjne – zaznaczył.

Błaszczak poinformował też, „terytorialsi” wspierają są seniorów i kombatantów. Z kolei żołnierze operacyjni, w tym z wojsk lotniczych, m.in. transportują środki medyczne.

Szumowski: Mieliśmy mieć dzisiaj 100 zarażeń. Mamy na razie 61

Podejmowane przez rząd i resort zdrowia działania mają na celu jedno: opóźnić narastanie liczby pacjentów zakażonych koronawirusem – powiedział...

zobacz więcej

– Gotowe są także inne rodzaje wojsk, np. wojska inżynieryjne. Jedna z brygad logistycznych wspierała Straż Graniczną w ustawianiu kontenerów na granicach, Straż Graniczną wspierają również żołnierze WOT – powiedział minister podkreślając, że również wojskowe służby medyczne aktywnie wspierają cywilną służbę zdrowia.

Szef MON poinformował, że na początku przyszłego tygodnia WOT uruchomia infolinię z dyżurami psychologów, którzy będą wspierać osoby przebywające na kwarantannach. – Wsparcie psychologiczne świadczone przez żołnierzy WOT jest bezcenne – ocenił.

Minister przypomniał również, że zawieszone zostały zajęcia na wojskowych uczelniach. – Jednocześnie chciałem podkreślić, że studenci w mundurach są żołnierzami Wojska Polskiego. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, są do dyspozycji, aby wspierać inne służby – podkreślił.

Łącznie w Polsce od 4 marca, czyli od dnia, gdy poinformowano o pierwszym przypadku w kraju, zdiagnozowano 64 osoby zarażone SARS-CoV-2, jedna z zakażonych osób zmarła. To pacjentka hospitalizowana w Poznaniu. Jej stan był ciężki, cierpiała też na inne choroby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej