RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Pacjenci z koronawirusem będą leczeni lekami na malarię i HIV

Każdy wirus ma swój specyficzny lek (fot. Andrew Theodorakis/Getty Images)
Każdy wirus ma swój specyficzny lek (fot. Andrew Theodorakis/Getty Images)

Pacjenci zakażeni koronawirusem, którzy są hospitalizowani w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, będą leczeni od piątku m.in. lekami na HIV i malarię – powiedział dziennikarzom ordynator oddziału zakaźnego tego szpitala prof. Krzysztof Simon.

„Pacjent zero” został zakażony koronawirusem wcześniej, niż się wydawało

Naukowcy poszukują „pacjenta zero” z koronawirusem SARS-CoV-2. Dziennik „South China Morning Post” informuje, że najwcześniejszy odkryty przypadek...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego jest leczonych sześciu pacjentów zakażonych koronawirusem. W najcięższym stanie jest 73-letni mężczyzna.

Prof. Simon podkreślił, że każdy wirus ma swój specyficzny lek.

– Ale też jest faktem, że niektóre grupy wirusów mają pewne cechy wspólne jako takie. Analizując dane japońskie i chińskie – oni wprowadzili, ze skutkiem umiarkowanym, ale zmniejszającym śmiertelność – niektóre leki z grupy leków przeciwko HIV, niektóre z grupy przeciwko malarii i jeszcze kilka – powiedział lekarz.

Dodał, że po analizie tych danych podjął decyzję, aby spróbować wprowadzić na terenie woj. dolnośląskiego leczenie takim lekami. Prof. Simon podkreślił, że uzyskał już zgodę komisji bioetycznej, a leki będą podawane za zgodą pacjenta.

Wskazał, że podawane leki są zarejestrowane i dostępne w szpitalu. To m.in. leki na HIV i malarię. Pierwszy pacjent hospitalizowany we wrocławskim szpitalu już je otrzymał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej