RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grodzki skomentował wyjętą z kontekstu wypowiedź europosła

– Ten wirus jest niebezpieczny dla osób powyżej lat 60, więc gdyby rzeczywiście nastąpił ten czarny scenariusz, to nasze społeczeństwa się trochę odmłodzą, prawda? – słyszymy w zamieszczonym na Twitterze fragmencie wypowiedzi europosła PiS Zdzisława Krasnodębskiego. Na podstawie tego materiału intencje polityka podał w wątpliwość marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jak się okazuje, wypowiedź została wycięta z szerszego kontekstu, który diametralnie zmienia jej wydźwięk.

Wszystkim w Senacie groziła kwarantanna. Karczewski: marszałek Grodzki nie podjął decyzji na czas

– Potencjalnie grozi nam poddanie kwarantannie. W zakresie pracy Senatu absolutnie decyzje wydaje pan marszałek. Decyzje mógł podjąć i takie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Ten wirus jest niebezpieczny dla osób powyżej lat 60, więc gdyby rzeczywiście nastąpił ten czarny scenariusz, to nasze społeczeństwa się trochę odmłodzą, prawda? – słyszymy na kilkunastosekundowym wycinku wypowiedzi Krasnodębskiego.

Wypowiedź europosła przedstawioną w takiej formie skomentował marszałek Senatu Tomasz Grodzki. – Nie wiem, czy to pokazanie prawdziwych intencji – że jak mówi pan Krasnodębski po tej epidemii kraj się nieco odmłodzi. O co tu chodzi? – pytał.

Jak się okazuje, całość została wycięta z szerszego kontekstu, który zasadniczo zmienia jej wydźwięk. Jak brzmiała cała wypowiedź Krasnodębskiego? Europoseł został zapytany o to, czy w sytuacji epidemii kraje UE są wobec siebie solidarne.

– Rządy mają obowiązki głównie wobec swoich obywateli, ale tam, gdzie mogą, to się dzielą. Jak w każdej takiej sytuacji, występują również zjawiska, które realistycznie oceniając zawsze występują np. ochrona własnego interesu. (…) W klinikach niemieckich w Berlinie pokradziono maski, odzież ochronną. W Niemczech, tych moralnych Niemczech. Wychodzą pewne cechy społeczne. To jest weryfikacja naszych mitów i zderzenie ich z rzeczywistością. Jest jeszcze jeden taki aspekt, który ktoś cynicznie mógłby powiedzieć: no cóż, ten wirus jest niebezpieczny dla osób powyżej lat 60, więc gdyby rzeczywiście nastąpił ten czarny scenariusz, to nasze społeczeństwa się trochę odmłodzą, prawda? – mówił Krasnodębski.

– Przepraszam, że to brzmiało tak cynicznie, ale tak rzeczywiście ktoś mógłby pomyśleć i powiedzieć – kontynuował.

Sprawę skomentował szef portalu tvp.info Samuel Pereira. „Dlaczego politycy PO manipulują słowami Krasnodębskiego o koronawirusie, publikując fragment ucięty tak, żeby zniekształcić znaczenie? To nieuczciwe. To kłamstwo. Jak długo kampania PO będzie opierać się na fake newsach? Ile można?” – zapytał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej