RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Polscy naukowcy rozpoczną pracę nad szczepionką na koronawirusa

Celem projektu prowadzonego przez Agencję Badań Medycznych jest włączenie polskich ośrodków naukowych do ogólnoświatowych badań nad skuteczną szczepionką na koronawirusa (fot. Ben Birchall/PA Images via Getty Images)

Agencja Badań Medycznych przygotowała własny projekt w zakresie opracowania szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformowano w środę w komunikacie. W związku z bardzo szybkim wzrostem zakażeń, na świecie trwają intensywne prace nad poznaniem biologii koronawirusa SARS-CoV-2, jak i nad stworzeniem skutecznej szczepionki na chorobę COVID-19.

Lekarz odpowiada na pytania widzów TVP nt. koronawirusa

Dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych powiedział w TVP Info, w jaki sposób można chronić się przed koronawirusem. Pytania do...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Celem projektu prowadzonego przez Agencję Badań Medycznych jest włączenie polskich ośrodków naukowych do ogólnoświatowych badań nad skuteczną szczepionką na koronawirusa. Projekt przygotowano w porozumieniu z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Budżet projektu wynosi 5 mln zł, ale jak zapewnia Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, środki finansowe będą zwiększane w zależności od potrzeb.

– Wobec zagrożenia epidemiologicznego Agencja Badań Medycznych musi szybko zareagować tworząc dedykowany program, który zainicjuje udział polskich naukowców w projektach międzynarodowych w zakresie badań nad szczepionką przeciw CoV-2 – powiedział prezes ABM.

Dodał, że ABM podjęła rozmowy m.in. ze stroną amerykańską, w tym National Institutes of Health (NIH) i dr. Anthony'm S. Fauci – Dyrektorem Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie oraz z agendami Komisji Europejskiej i Uniwersytetami Medycznymi w Europie, a także ambasadą Chin.

Polak w grupie naukowców, którzy odizolowali włoski szczep koronawirusa

Polski naukowiec Maciej Tarkowski jest grupie zespołu badawczego, który odizolował włoski szczep koronawirusa. Tego ważnego osiągnięcia dokonano w...

zobacz więcej

– Uważam, że projekt realizowany przez Agencję Badań Medycznych pozwoli na połączenie sił najlepszych światowych ośrodków, wykorzystanie potencjału polskiej kadry naukowej w czołowych pracach prowadzonych nad opracowaniem szczepionki przeciwko COVID-19, a prowadzone przez nas rozmowy przyniosą szybko efekty – powiedział prezes ABM.

W Polsce zostało potwierdzonych 31 przypadków koronawirusa. Pierwszy przypadek został zdiagnozowany w województwie opolskim. Wśród zarażonych jest dwójka dzieci.

źródło:
Zobacz więcej