RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rząd Węgier ogłosił stan zagrożenia w związku z koronawirusem

Węgierski minister oznajmił też, że na granicy ze Słowenią i Austrią, a więc na granicach strefy Schengen, należy wprowadzić kontrole graniczne (fot. PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH)
Węgierski minister oznajmił też, że na granicy ze Słowenią i Austrią, a więc na granicach strefy Schengen, należy wprowadzić kontrole graniczne (fot. PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH)

Rząd Węgier wprowadził stan zagrożenia w związku z epidemią koronawirusa na całym terytorium kraju. Będzie on obowiązywać do odwołania – ogłosił minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas.

Koronawirus. Jeśli zataisz pewien fakt, grozi ci utrata pracy, a nawet więzienie

Pracownikowi, który zatai przed swoim pracodawcą, że przebywał w rejonie szczególnego zagrożenia epidemią, może grozić nawet 8 lat więzienia –...

zobacz więcej

Gulyas powiedział, że wśród najważniejszych posunięć jest zakaz wjazdu dla osób przybywających z Włoch, Chin, Korei Południowej i Iranu.

– Nikt z tych krajów nie może dostać się na terytorium Węgier, o ile nie jest obywatelem Węgier – powiedział. W przypadku obywateli Węgier będzie w takich wypadkach obowiązywać dwutygodniowa kwarantanna domowa lub, w razie potrzeby, szpitalna.

Drugim istotnym posunięciem będzie zakaz wstępu do uniwersytetów. Nauczanie uniwersyteckie będzie się odbywać tylko na odległość, a gmachy uczelni zostaną zamknięte.

Minister zaznaczył, że dziewięć z 13 osób, u których stwierdzono na Węgrzech koronawirusa, to cudzoziemcy, a na uniwersytetach studiuje bardzo dużo osób z zagranicy.

Dodał, że rząd nie widzi na razie potrzeby zamknięcia szkół, ale jeśli stanie się to zasadne z uwagi na ochronę zdrowia, to zostaną podjęte odpowiednie decyzje.

Minister oznajmił też, że na granicy ze Słowenią i Austrią, a więc na granicach strefy Schengen, należy wprowadzić kontrole graniczne. Dojdzie do tego tak szybko, jak to możliwe.

Prezydent wygłosi orędzie związane z koronawirusem. „Obywatelom należy się rzetelna wiedza”

O godzinie 20 w Telewizji Polskiej prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie dotyczące sytuacji związanej z koronawirusem. Zdaniem Radosława Fogla,...

zobacz więcej

Ponadto zakazano zgromadzeń w pomieszczeniach zamkniętych powyżej 100 osób i na świeżym powietrzu powyżej 500 osób. Nie dotyczy to fabryk, biur, centrów handlowych czy restauracji. Zakaz odnosi się natomiast takich miejsc kulturowych, jak np. teatry czy kina. Nie będzie wolno także wysyłać dzieci na obozy zagraniczne.

Pytany o niedostatek środków ochronnych dla lekarzy i ludności, zaznaczył, że obecnie brakuje ich na całym świecie, ale na Węgrzech jest do dyspozycji ponad 60 tys. specjalnych masek dla lekarzy i zostaną one zapewnione wszystkim, którzy pracują w szpitalach leczących przypuszczalnych chorych na koronawirusa. O zapewnienie odpowiednich środków ochronnych zaapelowała do rządu Węgierska Izba Lekarska.

Jak podkreślił Gulyas, wprowadzenia stanu zagrożenia pozwala poszerzyć kompetencje władz państwowych w celu skutecznej ochrony przed koronawirusem. W następnych godzinach i dniach będą wydawane dekrety rządy, w których zostaną podane szczegóły.

Dodał, że epidemia koronawirusa będzie trwała raczej miesiące niż dni i będzie miała poważne skutki gospodarcze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej