
W polskiej części Tatr przyrodnicy zaobserwowali niedźwiedzie, które po zimowym śnie wyszły z gawry. Nagranie wędrującej po ośnieżonych zboczach Tatr niedźwiedzicy z młodymi można zobaczyć na Facebookowym profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Zamieszkujące Bieszczady niedźwiedzie zakończyły zimową drzemkę. – Od tygodnia w wielu miejscach leśnicy zaobserwowali te drapieżniki albo ich...
zobacz więcej
„To czas, w którym obudzone zwierzęta rozpoczynają wędrówkę po Parku w poszukiwaniu jedzenia. Przypominamy, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu. Pamiętajmy, aby w tym okresie po zmroku świecić przykładem i nie wędrować szlakami, umożliwiając zwierzętom swobodne przemieszczanie się” – napisano w komentarzu pod filmem.
Przyrodnicy ze słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego już pod koniec lutego zaobserwowali na swoim terenie pierwsze ślady niedźwiedzi, które po zimowym śnie zaczęły żerować w poszukiwaniu pokarmu.
Ponieważ na razie pokarmu roślinnego w Tatrach jest niewiele, dlatego wszystkożerne niedźwiedzie najpierw będą odżywiały się znalezioną padliną.
Niedźwiedź brunatny jest największym ssakiem zamieszkującym Tatry. Żywi się przeważnie pokarmem roślinnym – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów. Na sen zimowy wybiera głęboki i niedostępny wykrot drzewny lub rozpadlinę skalną. Kiedy zgromadzi odpowiednie zasoby tłuszczu, mości sobie tzw. gawrę, w której zwykle przesypia czas od listopada do marca.