RAPORT

Pogarda

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie w związku z koronawirusem

Najnowsze

Popularne

Zapewniam, że władze Rzeczypospolitej wcześniej podjęły odpowiednie kroki, by się do tego wyzwania, jakim jest koronawirus, przygotować – powiedział prezydent Andrzej Duda. W orędziu do Polaków zaapelował, by podeszli ze zrozumieniem do działań władzy centralnej i władz samorządowych, a także służb sanitarnych i mundurowych. – W sytuacji zagrożenia ważne jest odpowiedzialne zachowanie; nie możemy ulec panice, ale także nie możemy narażać naszych współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo – podkreślił.

„Rząd uspokaja nastroje”. Coraz lepsze oceny reakcji władz na koronawirusa [SONDAŻ]

Zanim w Polsce potwierdzono pierwsze zakażenie koronawirusem, dobrze działania rządu w związku z zagrożeniem epidemią oceniało 35 proc....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Wirus w ostatnich dniach dotarł także do Polski. Spodziewaliśmy się tego. Wiemy, że liczba osób zarażonych będzie w najbliższych dniach rosnąć. Zapewniam, że władze Rzeczypospolitej wcześniej podjęły odpowiednie kroki, by się do tego wyzwania przygotować – powiedział prezydent w transmitowanym przez Telewizję Polską orędziu.

Jak podkreślił, „teraz podejmowane są konieczne, zdecydowane działania, które mają jak najskuteczniej chronić Polaków; wprowadzone zostały kontrole sanitarne na granicach naszego kraju”.

– Wydana została decyzja o zakazie organizacji imprez masowych. W następnych dniach będą podejmowane kolejne niezbędne kroki – dodał.

Władza i służby zaangażowane w zwalczanie epidemii

Prezydent zapewnił, że polskie władze chcą zapobiegać zarażeniom i chronić ludzi. Zaznaczył, że jest w stałym kontakcie z premierem, szefem MZ i szefem MSWiA.

„Pakiet osłonowy” dla gospodarki. Rząd przygotował ułatwienia związane z epidemią

Według dzisiejszych szacunków, epidemia koronawirusa może obniżyć polski wzrost PKB w 2020 roku o 0,5-1,3 pkt proc. – oświadczyła minister rozwoju...

zobacz więcej

– Rząd, administracja rządowa i samorządowa, służby sanitarne, medyczne, policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko, pracują z poświęceniem, by chronić Polaków. Wysoko oceniam działania podejmowane w tej sprawie i bardzo za nie dziękuję – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent apelował o zrozumienie dla działań władz w związku z epidemią koronawirusa oraz o uważne śledzenie wszystkich zaleceń wydawanych przez służby i stosowanie się do nich.

– Apelując o zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku, pamiętajmy równocześnie, nauczeni doświadczeniami innych krajów, że sprawa jest poważna. Nie wolno jej lekceważyć. Koronawirus to nie tylko sprawa rządu. To sprawa nas wszystkich. To dziś sprawa każdego Polaka – mówił prezydent, podkreślając, że to na rządzących spoczywa największa odpowiedzialność w związku z epidemią.

„Walka z koronawirusem nie ma barw politycznych”

Przypomniał, że na jego prośbę odbyło się specjalne posiedzenie Sejmu w związku z koronawirusem, a we wtorek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by – jak mówił – rząd oraz opozycja mogli wspólnie rozmawiać o sposobach zapewnienia Polakom bezpieczeństwa. Dziękował uczestnikom posiedzenia RBN za „konstruktywny dialog”, a opozycji – za „odpowiedzialną postawę”.

Koronawirus – relacja 10.04. Procesja Drogi Krzyżowej w Jerozolimie bez wiernych

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Groźny wirus wywołujący zapalenie płuc rozprzestrzenił się z Chin i pojawił się w większości państw...

zobacz więcej

– Walka z koronawirusem nie ma barw politycznych. Jego zwalczanie jest naszym wspólnym zadaniem i obowiązkiem – podkreślił Andrzej Duda.

Apelował również o odpowiedzialne zachowanie, które najistotniejsze jest w sytuacji zagrożenia.

– Nie możemy ulec panice, ale także nie możemy narażać naszych współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym. Dlatego jako prezydent zwracam się do wszystkich moich rodaków, do wszystkich obywateli, abyśmy w obliczu zagrożenia koronawirusem pamiętali, że tylko wspólnym działaniem możemy skutecznie go zwalczyć. Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena – mówił prezydent.

Andrzej Duda zaapelował również o otoczenie szczególną opieką osoby starsze.

– Pamiętajmy o naszych dziadkach, rodzicach, a także o osobach samotnych - naszych sąsiadach, znajomych. Zaoferujmy im wszelką niezbędną pomoc, ale też nie narażajmy ich na ryzyko. Zawsze w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć. Wzajemnie sobie pomagać. Pokazaliśmy to wielokrotnie. Wiem, że jako Polacy, doskonale zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności – powiedział prezydent.

Kolejne potwierdzone przypadki zakażeń

We wtorek potwierdzono w Polsce cztery nowe przypadki koronawirusa. Łącznie takich przypadków jest 22.

W związku z wystąpieniem w Polsce zachorowań wywołanych koronawirusem we wtorek odbyło się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego oraz posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

„Grom z jasnego nieba”. Merkel przewiduje, że koronawirus zarazi do 70 proc. Niemców

– 60 do 70 proc. ludności Niemiec zarazi się koronawirusem – oświadczyła Angela Merkel podczas posiedzenia parlamentarnej frakcji CDU. Po słowach...

zobacz więcej

Po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego premier poinformował, że została podjęta decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych.

Co z terminem wyborów prezydenckich?

Ponadto prezydent Andrzej Duda podkreślił, że nie widzi podstaw do tego, żeby zagrożone były wybory. Jednocześnie prosił o zachowywanie szczególnych środków ostrożności, unikanie zgromadzeń. Poinformował, że w trakcie kampanii nie będzie na razie prowadził dużych spotkań i poprosił o to również pozostałych kandydatów wyborach prezydenckich.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej