RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Zły sen u maluchów sprzyja późniejszym problemom emocjonalnym

Około 1/5 maluchów doświadcza w pierwszych 12 miesiącach życia poważniejszych trudności ze snem (fot. Pexels)

Niemowlęta, które często budzą się w nocy i mają permanentne trudności z zasypianiem, są bardziej narażone na stany lękowe i zaburzenia emocjonalne w późniejszym okresie życia – ustalili naukowcy z australijskiego Murdoch Children's Research Institute.

Na bezsenność cierpią nawet pięciolatki. Ale jest ratunek

Brytyjska lekarka odkryła, że nawet dzieci w wieku poniżej pięciu lat cierpią na zaburzenia snu. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nadmierna ilość...

zobacz więcej

Chociaż sporadyczne lub umiarkowane problemy ze snem dotyczą większości dzieci, około jednej piątej maluchów doświadcza w pierwszych 12 miesiącach życia poważniejszych trudności – nagminnie budzi się w ciągu nocy i nie potrafi usnąć bez pomocy rodzica.

Naukowcy wykazali, że u takich niemowląt zaburzenia lękowe i inne problemy emocjonalne, na przykład fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy choroba dwubiegunowa, występują na dalszym etapie rozwoju kilka razy częściej.

Badacze przez długi czas śledzili losy około półtora tysiąca pierworodnych dzieci. Zbierali informacje na temat ich nawyków sennych w niemowlęctwie i oceniali kondycję psychiczną w wieku czterech i dziesięciu lat. Mierzyli u nich także poziom lęku.

Okazało się, że w wieku czterech lat maluchy z poważnymi trudnościami ze snem miewały problemy natury emocjonalnej trzy razy częściej niż dzieci z uregulowanym rytmem snu i czuwania. Z kolei w wieku dziesięciu lat dwa razy częściej spełniały kryteria diagnostyczne zaburzenia emocjonalnego. Były również bardziej lękliwe – dwukrotnie częściej stwierdzano u nich lęk separacyjny lub lęk uogólniony.

Badanie miało charakter jedynie korelacyjny, dlatego nie wiadomo, czy to problemy ze snem przyczyniają się do rozwoju problemów psychicznych, czy u podłoża obu dolegliwości leżą jakieś inne czynniki, na przykład problemy neurologiczne.

Badacze podkreślają jednak, że „permanentne zakłócenia snu w niemowlęctwie mogą stanowić wczesny wskaźnik większej podatności dziecka na późniejsze trudności zdrowia psychicznego, zwłaszcza problemy lękowe”.

źródło:

Zobacz więcej