RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Krater o średnicy ponad 130 km. Niezwykłe zdjęcia z Marsa [GALERIA]

Krater Moreux ma owalny kształt, a odległość między jego najodleglejszymi krawędziami wynosi około 135 km (fot. ESA/DLR/FU Berlin)

W porównaniu z innymi kraterami na Marsie i Ziemi ten wydaje się nieco „zniekształcony i niechlujny”, ale jest to wynik ciągłej erozji powierzchni Czerwonej Planety. Krater Moreux – bo o nim mowa – jest tym bardziej nietypowy, bo w jego wnętrzu powstał szczyt o wysokości około dwóch kilometrów. Zdjęcia niezwykłego marsjańskiego krateru zrobiła teraz sonda Mars Express.

zobacz więcej

Krater Moreux znajduje się na obszarze zwanym Terra Sabaea, usianym kraterami uderzeniowymi, pokrytym lodowcami, wydmami i górskimi grzbietami.

Jak zauważają eksperci Europejskiej Agencji Kosmicznej, której sonda wykonała zdjęcia, patrząc na fotografie Krateru Moreux trudno pojąć jego skalę. W rzeczywistości ma bowiem głębokość 3 km, a odległość między jego najodleglejszymi krawędziami wynosi 135 km.

Różnice wysokości krateru i znajdującego się w jego centrum szczytu zaznaczono na zdjęciu z kosmicznej sondy. Jednak obrazujące je kolory wskazują także na inny ciekawy aspekt – zróżnicowanie genealogiczne marsjańskiego podłoża. Uważa się również, że wiatry na Czerwonej Planecie zamiatały i gromadziły drobny, bazaltowy wulkaniczny piasek i popiół wokół krateru i w jego wnętrzu. Sierpowaty kształt powstałych wydm wskazuje m.in. kierunek oraz siłę wiatrów.

Nazwę marsjański krater zawdzięcza Themophilowi Moreux, francuskiemu astronomowi żyjącemu na przełomie XIX i XX wieku, który specjalizował się w obserwacjach powierzchni Księżyca i Marsa.

źródło:
Zobacz więcej