RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Na niebie pełnia Księżyca Robaków – jedna z najjaśniejszych tego roku

Księżyc Robaków zwiastuje też wiosnę (fot. arch. PAP/Abaca)

Już najbliższej nocy, 9 marca, na niebie zobaczymy tzw. superksiężyc. Będzie to jedna z najjaśniejszych pełni w ciągu roku, nazywana Księżycem Robaków. Srebrny Glob prezentuje się imponująco już od kilku nocy, jest bardzo blisko Ziemi. Czekamy na Wasze zdjęcia pod numerem telefonu 601 600 100 lub adresem mailowym twoje@tvp.info.

Choć dużo większa od Ziemi, to może istnieć na niej życie. Zaskakujące odkrycie naukowców

Jest dwukrotnie większa od Ziemi, znajduje się 124 lata świetlne od nas, a o jej istnieniu wiemy stosunkowo od niedawna. Egzoplaneta K2-18b – bo o...

zobacz więcej

Szczyt ostatniej zimowej pełni będziemy mogli zaobserwować w nocy z poniedziałku na wtorek. Obserwację niezwykłego zjawiska może ułatwić pogoda, przewiduje się bowiem niewielkie zachmurzenie.

Marcowa pełnia nazywana jest Księżycem Robaków, ponieważ w tym czasie budzą się dżdżownice; uaktywniają się też ptaki. Srebrny Glob zwiastuje tym samym zbliżającą się wiosnę.

Tej nocy będziemy mogli mówić także o tzw. superksiężycu – nazywanych jest tak zaledwie kilka pełni w ciągu roku, gdy nasz naturalny satelita znajduje się najbliżej Ziemi. Następne takie pełnie czekają nas jeszcze w kwietniu oraz maju.

źródło:
Zobacz więcej