pilne

Do godz. 12 frekwencja w eurowyborach wyniosła 14,39 proc.

W Czechach nie będzie tarczy antyrakietowej

W Czechach miało powstać centrum wczesnego ostrzegania współdziałające z wyrzutniami pocisków przechwytujących w Polsce (fot. arch. PAP/CTK)

Stany Zjednoczone nie wybudują w Czechach centrum wczesnego ostrzegania, mającego przetwarzać dane na potrzeby amerykańskiej tarczy antyrakietowej – oświadczył w środę czeski minister obrony Alexandr Vondra.

Vondra spotkał się w środę w Pradze z amerykańskim wiceministrem obrony Williamem Lynnem.

Centrum wczesnego ostrzegania miało zastąpić planowany w ramach amerykańskiej stacjonarnej tarczy antyrakietowej radar w Czechach współdziałający z wyrzutniami pocisków przechwytujących w Polsce.

Jeszcze w lipcu ubiegłego roku mówiono, że powstanie ono do końca 2010 roku. Ośrodek w Pradze miał zbierać i analizować informacje z satelitów, aby wykryć rakiety mające na celu terytorium NATO.

Według Vondry, USA zmieniły swoje plany dotyczące tarczy i chcą obecnie włączyć cały system do struktur NATO. Czechy będą więc szukały innych sposobów zaangażowania się w amerykański system obrony przeciwrakietowej – podkreślił.

Vondra należał do najgorętszych zwolenników rozmieszczenia na terytorium Czech i Polski elementów planowanej przez administrację poprzedniego prezydenta USA George'a W. Busha tarczy antyrakietowej.

W ubiegłym tygodniu minister Vondra powiedział w Brukseli, że amerykańskie centrum wczesnego ostrzegania uważa za „nagrodę pocieszenia”. Nieco wcześniej, w czasie wizyty szefa czeskiej dyplomacji Karla Schwarzenberga w Stanach Zjednoczonych, pojawiły się pierwsze sugestie o wycofaniu się Amerykanów z planów budowy centrum wczesnego ostrzegania w czeskiej stolicy.

źródło:

Zobacz więcej