Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Turecki pojazd pancerny próbował zniszczyć ogrodzenie graniczne [WIDEO]

Turecki pojazd HIZIR / ATES próbował w piątek obalić płot na granicy przy greckim rejonie Ewros (fot. REUTERS/Alexandros Avramidis)

Na portalach społecznościowych krąży wideo, na którym widać turecki pojazd wojskowy usiłujący zniszczyć ogrodzenie na granicy z Grecją. Nagranie pochodzi z monitoringu. Sprawa dotyczy tysięcy uchodźców i migrantów, którzy próbują nielegalnie dostać się do Europy, po tym jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan otworzył im przejazd na nasz kontynent, nie zważając na umowę migracyjną z UE z 2016 roku.

Turecki pojazd HIZIR / ATES próbował w piątek obalić płot na granicy przy greckim rejonie Ewros. Turcja miała otrzymać ten pojazd w 2019 roku w ramach projektu finansowanego w 75 proc. przez Europę, jak skomentował jeden z internautów.

Na Twitterze pojawił się komentarz potwierdzający, że pojazd pancerny, do którego była przymocowana lina, usiłował zniszczyć metalową barierę.Napięta sytuacja na granicy

W ostatnim czasie na granicy turecko-greckiej panuje napięta sytuacja w związku z tysiącami osób, które chcą nielegalnie przyjechać na nasz kontynent. Dochodzi tam nawet do starć między migrantami a greckimi siłami bezpieczeństwa.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w środę na spotkaniu ze swoją partią AKP oskarżył kraje UE o „deptanie” praw człowieka, a Grecję o „wykorzystywanie wszelkich środków, aby uniemożliwić migrantom dostanie się na greckie terytorium”, pośród których wymienił „zatapianie (red. łodzi migrantów) i strzelanie ostrą amunicją” – donosi AFP.

Turecka straż przybrzeżna poinformowała w nocy z piątku na sobotę, że na podstawie rozporządzenia podpisanego przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana będzie przeciwdziałać próbom nielegalnego przeprawiania się migrantów do UE przez Morze Egejskie.

Grecja blokuje tysiące uchodźców na granicy. Doszło do starć z policją

Blisko 10 tys. osób zostało zablokowanych na granicy z Grecją – poinformował rząd tego kraju. Próbowali przedostać się nielegalnie do Europy, po...

zobacz więcej

Informację o poleceniu, jakie miał wydać prezydent Erdogan, przekazała w sobotę turecka agencja prasowa Anadolu. – Na wyraźne polecenie prezydenta nie będzie więcej przyzwolenia na przedostawanie się do Europy przez Morze Egejskie – powiedział rzecznik straży. Jak wyjaśnił, powodem tej decyzji jest „wysokie ryzyko i niebezpieczeństwo dla życia”, jakie wiąże się z podejmowaniem tego rodzaju prób.

Z 27 na 28 lutego Turcja ogłosiła, że nie będzie zatrzymywać na swym terytorium uchodźców – m.in. z Syrii, Afganistanu – próbujących drogą morską lub lądową dostać się do Europy. W związku z czym tysiące ludzi forsują granicę lądową między Turcją a Grecją.

„Decyzja nie do przyjęcia”

Decyzja Turcji o otwarciu dla migrantów granicy z Grecją, nie zważając na umowę migracyjną z UE z 2016 roku, jest nie do przyjęcia i taka presja polityczna zostanie odrzucona – oznajmili w piątek szefowie MSZ państw UE w komunikacie po swym posiedzeniu w Zagrzebiu.

„UE ponownie wyraża poważne zaniepokojenie sytuacją na granicy grecko-tureckiej i zdecydowanie odrzuca wykorzystanie przez Turcję presji migracyjnej do celów politycznych” – napisali ministrowie w oświadczeniu.

Turcja zobowiązała się w 2016 roku do zatrzymania nielegalnej migracji ze swojego terytorium do Unii Europejskiej w zamian za wsparcie ze strony Wspólnoty. Turcja przyjęła u siebie ok. 3,7 miliona syryjskich uchodźców i jest to największa populacja uchodźców na świecie.

źródło:
Zobacz więcej