RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Zagrożenie lawinowe w Tatrach. Część szlaków jest nieprzetarta

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego dla rejonów powyżej 1600 metrów nad poziomem morza – informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze z podłożem, a wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu na stromych stokach.

TOPR ostrzega przed trudnymi warunkami w Tatrach

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego i wieje silny wiatr. TOPR ostrzega przed trudnymi warunkami do uprawiania turystyki.

zobacz więcej

W Tatrach panują typowo zimowe warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są pokryte śniegiem i część z nich jest nieprzetarta. Pod warstwą świeżego śniegu zalega lód i jest bardzo ślisko. Powyżej granicy lasu warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne, w niektórych miejscach utworzyły się głębokie zaspy.

TOPR-owcy podkreślają, że wybierając się w wyższe części Tatr, należy posiadać bardzo duże doświadczenie górskie, odpowiedni sprzęt (między innymi lawinowe abc, raki, czakan, kask) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.

Tatrzański Park Narodowy przypomina, że od 1 marca do 30 listopada od zmierzchu do świtu zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne, rowerowe, trasy i szlaki narciarskie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, co ma między innymi związek z aktywnością dzikich zwierząt.

W Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, w Bieszczadach – pierwszy.

źródło:
Zobacz więcej