Osiem ofiar zderzenia busa z ciężarówką

Osiem osób zginęło, a dziesięć zostało rannych w tragicznym wypadku, do jakiego doszło w środę rano na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Chrzczonowice (Łódzkie). Tir zderzył się czołowo z busem wiozącym ludzi do pracy. Kondolencje rodzinom ofiar złożył premier Donald Tusk.

Do tragicznego wypadku doszło na remontowanym odcinku drogi kilka minut przed godziną 6.00. Na krajowej ósemce miedzy Mszczonowem a Rawą Mazowiecką samochód ciężarowy zderzył się z mikrobusem, którym podróżowało 16 osób i kierowca – poinformował TVP Info rzecznik komendanta głównego straży pożarnej st. brygadier Paweł Frątczak.

Pasażerami busa byli pracownicy firmy ochroniarskiej Solid; jechali do pracy. Większość w wieku od 50 do 60 lat. Jak twierdzi policja, samochód był przystosowany do przewozu 25 osób. Był wyprodukowany w 2005 roku.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że w samochodzie ciężarowym pękła przednia, lewa opona. Załadowany towarem tir zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się czołowo z busem.

Na miejscu zginęło pięciu mężczyzn – wśród nich kierowca busa – i trzy kobiety; wszyscy są mieszkańcami powiatu rawskiego. Dziewięciu pasażerów busa odniosło obrażenia. 27-letni kierowca tira w stanie ciężkim został odwieziony do szpitala.

Najciężej ranna osoba została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Warszawie. Pozostałe trafiły do szpitali w Rawie Mazowieckiej, Skierniewicach i Żyrardowie. Stan trzech osób jest ciężki.

Informacje o osobach rannych w zdarzeniu można uzyskać pod numerami tel. 46 814 47 11 lub 693 997 334.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rawie Mazowieckiej poinformował, że rodziny ofiar i poszkodowanych otrzymały doraźną pomoc finansową w kwocie 2000 zł. Pomocy udzielają też policyjni psycholodzy.

Ciała ofiar zostały przewiezione do Skierniewic. Tam odbędzie się ich identyfikacja.

Okoliczności wypadku bada prokuratura z Rawy Mazowieckiej. Wiadomo już, że kierowca tira był trzeźwy. Analizowane są tachografy (urządzenia kontrolujące czas pracy kierowców) z obu samochodów. – Na razie wstępne ustalenia wskazują, że we wtorek nie doszło przez kierowcę tira do przekroczenia godzin pracy – powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

Kierowcę zatrzymano do dyspozycji prokuratury, bo jak powiedział rzecznik: „bezspornym jest to, że kierowca tira wjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w busa”.

W związku z wypadkiem ruch samochodów został przeniesiony na drugi pas drogi i odbywa się normalnie.

źródło:
Zobacz więcej