RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Pasażer z podejrzeniem koronawirusa w Pendolino. Skład zatrzymano

Na miejsce jadą służby sanitarne (fot. arch.PAP/Grzegorz Michałowski)

Podróżny, ze względu na którego na Dworcu Centralnym zatrzymano pociąg, został zlokalizowany i jest pod opieką powiatowych służb sanitarnych – poinformowała Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Informację o zdarzeniu przekazał nam czytelnik na platformę Twoje Info.

Śląsk: policja zatrzymała na stacji paliw kobietę z podejrzeniem koronawirusa

Policja zatrzymała na stacji benzynowej w Lwówku Śląskim (woj. dolnośląskie) samochód, którym podróżowała kobieta z podejrzeniem koronawirusa....

zobacz więcej


Na stacji po godz. 11.00 na wniosek podróżnego został zatrzymany pociąg, ponieważ zaobserwował on złe samopoczucie u współpasażera. W pociągu relacji Kołobrzeg-Kraków było około 300 osób. Podróżny z zatrzymanego w Warszawie pociągu jest pod opieką służb sanitarnych.

Zatrzymany z powodu alarmu związanego w koronawirusem pociąg relacji Kołobrzeg-Kraków odjechał ze stacji z opóźnieniem.

We wspólnym komunikacie Wojewody Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego podano, że służby zidentyfikowały pasażerów mających ewentualny kontakt z podróżnymi, co do których zachodzi podejrzenie zakażenia wirusem COVID-19 i którzy opuścili skład pociągu. Sanepid w Warszawie zastosuje też procedurę nadzoru epidemiologicznego wobec osób podróżujących w wagonach 1-3, od których spisano dane, o czym mówili sami pasażerowie.

Cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce

O zdiagnozowaniu czterech nowych przypadków koronawirusa w Polsce poinformował w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na konferencji prasowej...

zobacz więcej

– Siedziałam w siódmym wagonie i nic się tam nie działo – relacjonowała pani Ania po przyjeździe do Krakowa. – Pociąg został zamknięty, choć można było przemieszczać się między wagonami. Ale ludzie raczej siedzieli na miejscach. Paniki nie było. Ja sama, mówiąc szczerze, nie martwię się – podkreśliła.

Dwie inne kobiety podróżujące z Wybrzeża do Krakowa na urodziny 95-letniej mamy były bardziej zaniepokojone.

– Dopytywałyśmy, czy możemy się gdzieś upewnić, czy podróżujący tym pociągiem Azjaci byli zarażeni koronawirusem. Denerwujemy się, bo jedziemy na imprezę rodzinną, na której będzie kilkadziesiąt osób – mówiła jedna z nich. – Moim zdaniem już wcześniej obsługa pociągu powinna monitorować tę sytuację i spisać dane pasażerów, a nie przywozić ich aż do Warszawy. Tymczasem osoby te wyszły. Przegapili. Obsługa pociągu powinna być lepiej przygotowana – oceniła.

Podróżni pojechali do stacji docelowej innym pociągiem. Zostali przesadzeni na stacji Warszawa Zachodnia, a pociąg miał ostatecznie 140 minut opóźnienia. Pierwszy pociąg zjechał na stację postojową PKP Intercity, gdzie zostanie poddany dezynfekcji.

źródło:
Zobacz więcej