RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus: polska firma weźmie udział w badaniach nad szczepionką

Prezes polskiej firmy spodziewa się, że testy szczepionki rozpoczną się latem, najpóźniej wczesną jesienią (fot. PAP/EPA/NIAID- RML/NATIONAL INSTITUTES OF HEALTH)

Polska firma KO-MED będzie współpracować z Amerykanami przy badaniach klinicznych szczepionki na koronwirusa. Będzie to możliwe dzięki współpracy z Akademią Medyczną stanu Wisconsin (Medical College of Wisconsin). Prezes KO-MED doktor Marek Konieczny powiedział Polskiemu Radiu, że testy kliniczne szczepionki mogą rozpocząć się w połowie tego roku.

Kiedy szczepionka przeciw COVID-19 i jak się to w ogóle robi?

W sytuacji, w której się znajdujemy dziś, już właściwie globalnie najbardziej pożądaną rzeczą byłaby szczepionka. I różne firmy farmaceutyczne...

zobacz więcej


KO-MED Centra Medyczne jako pierwsza polska firma z branży ochrony zdrowia otworzyło na amerykańskiej uczelni medycznej własne biuro. Otwiera to drogę do udziału w badaniach prowadzonych przez Akademią Medyczną stanu Wisconsin, m.in. testach szczepionek na koronawirusa.

– Zanim one trafią do powszechnej sprzedaży, będą przechodzić testy kliniczne i nasza firma będzie zabiegać, by dzięki udziałowi w badaniach klinicznych jeszcze w tym roku pacjenci w Polsce mogli być zabezpieczani przed korona wirusem – powiedział Konieczny.

Prezes polskiej firmy spodziewa się, że testy szczepionki rozpoczną się latem, najpóźniej wczesną jesienią. I choć wprowadzanie leku na rynek zwykle trwa kilka lat, to w przypadku szczepionki na koronawirusa okres ten prawdopodobnie zostanie skrócony. KO-MED będzie współpracować z Akademią Medyczną stanu Wisconsin przy pracach nad różnymi lekami.

– To otwiera drogę do współpracy przy różnych projektach badawczych, przede wszystkim badaniach klinicznych nad rakiem – powiedział doradca strategiczny KO-MED Stanisław Pisarski. Według Pisarskiego współpraca z amerykańską uczelnią zwiększy dostęp dla polskich pacjentów do najnowocześniejszych rozwiązań medycznych.

źródło:
Zobacz więcej