RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Naukowcy odkryli skorupiaka z plastkiem w ciele. W Rowie Mariańskim

Eurythenes plasticus żyje w Rowie Mariańskim niedaleko Filipin (fot. wwf.fr)

Naukowcy z Newcastle University w Wielkiej Brytanii nadali nowo odkrytemu skorupiakowi z rzędu obunogów, żyjącemu w Rowie Mariańskim u wybrzeży Filipin, nazwę Eurythenes plasticus. Podkreślili w ten sposób zagrożenie, jakie niosą plastikowe odpady.

Pół tysiąca złotych monet w dzbanie. Skarb odkryto podczas prac porządkowych

Sensacja archeologiczna w Indiach. Podczas prac porządkowych w kompleksie świątynnym Jambukeswarar w Thiruvanaikovil w stanie Tamilnadu odkryto...

zobacz więcej

Ten pierwszy w historii gatunek z plastikiem w oficjalnej nazwie żyje w jednym z najgłębszych miejsc na Ziemi. Brytyjscy naukowcy w jego pięciocentymetrowym ciele stwierdzili obecność plastiku.

– Decydując się na taką nazwę dla skorupiaka, chcieliśmy nadać silny sygnał ostrzegawczy przed zaśmiecaniem wód mórz i oceanów oraz uprzytomnić wszystkim, że musimy pilnie uczynić coś przeciwko zmasowanemu zalewaniu nas falą plastikowych odpadów – oświadczył kierownik misji badawczej, Alan Jamieson.

Plastikowe odpady często nie są poddawane recyklingowi, tylko są spalane albo składowane na wysypiskach śmieci. Porywane przez wiatr czy zmywane przez deszcz trafiają także do morza. W morskiej wodzie są rozdrabniane i przekształcają się w mikroplastik, po czym trafiają do organizmów różnych gatunków morskiej fauny, takich jak obunóg Eurythenes plasticus.

źródło:
Zobacz więcej