RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Rok 2019 należał do Taylor Swift. Pokonała arystów z całego świata

Do sukcesu Swift walnie przyczynił się jej siódmy album studyjny zatytułowany „Lover” (fot. Roy Rochlin/FilmMagic)

Najlepsze wyniki sprzedaży na światowym rynku muzycznym w roku 2019 osiągnęła Taylor Swift. Tak podała Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI), jednocześnie ogłaszając ją artystką roku 2019. Dla Taylor Swift jest to drugie takie wyróżnienie w historii. Tytuł artystki roku - Global Recording Artist of the Year, pierwszy raz otrzymała w 2014 r.

Stalker Taylor Swift włamał się do jej domu. Niedawno usłyszał wyrok za poprzednie włamanie

Policja aresztowała stalkera amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift, który po raz kolejny włamał się do jej domu na nowojorskim Manhattanie. Za...

zobacz więcej

Rok 2019 był dla artystki bardzo udany, szczególnie po wydaniu w sierpniu jej siódmego albumu studyjnego zatytułowanego „Lover”. Album pojawił się na pierwszym miejscu listy przebojów w ponad 10 krajach i osiągnął poziom sprzedaży odpowiadający 3 milionom albumów w pierwszym tygodniu od daty premiery.

W ubiegłym roku wydano trzy single z albumu: „Me!”  z udziałem Brendona Urie z zespołu Panic! at the Disco, „You Need to Calm Down” oraz tytułowy singiel Lover. „Me!” pojawił się na szczycie światowych list Spotify.

Taylor Swift należy do najpopularniejszych gwiazd amerykańskiej muzyki rozrywkowej. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym Grammy, Emmy oraz już wcześniej zdobytego wyróżnienia Billboard Music Awards.

Jej nazwisko znalazło się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi tygodnika „Time”, gwiazda regularnie ląduje też w rankingach najlepiej zarabiających artystek na świecie oraz najbardziej wpływowych kobiet.

Na drugim miejscu znalazł się brytyjski piosenkarz Ed Sheeran, pojawiając się po raz trzeci w pierwszej dziesiątce zestawienia, głównie dzięki sukcesowi albumu „No.6 Collaborations Project”. Wzięli w nim udział artyści tacy, jak Stormzy, Cardi B, Camilla Cabello i Khalid. Album pojawił się na pierwszym miejscu list przebojów w 19 krajach, podczas gdy przewodni singiel „I Don’t Care” z Justinem Bieberem był numerem 1 w 26 krajach.

Zagrożony jeden z naważniejszych festiwali filmowych na świecie

Z powodu panującej na całym świecie epidemii koronawirusa odwoływanych jest coraz więcej imprez. Zagrożony jest także najsłynniejszy festiwal...

zobacz więcej

Trzecie miejsce w tegorocznym rankinguzajął amerykański piosenkarz Post Malone, awansując z miejsca czwartego w roku ubiegłym. Jego singiel Sunflower z udziałem Swae Lee był w 2019 r. nadal popularnym utworem w serwisach streamingowych, a wydany we wrześniu album Hollywood’s Bleeding znalazł się na pierwszym miejscu list przebojów w Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Kolejne miejsca zajęli: Billie Eilish, Queen, Ariana Grande, BTS, Drake, Lady Gaga i The Beatles.

Tegoroczna nagroda Global Recording Artist of the Year Award jest już siódmą edycją tego wyróżnienia. Nagroda IFPI dla artysty roku i zestawienie Top 10 artystów na świecie jest jedynym rankingiem, który stanowi dokładne podsumowanie konsumpcji muzyki we wszystkich formatach (włączając serwisy streamingowe, sprzedaż singli i albumów na nośnikach cyfrowych i fizycznych) i we wszystkich krajach.

Ranking jest ważony na podstawie relatywnej wartości każdego ze sposobów konsumpcji muzyki.Pełne zestawienia IFPI Top 10 albumów na świecie i Top 10 singli na świecie zostaną ogłoszone przez IFPI w kolejnych tygodniach i opublikowane 24 marca 2020 r. w raporcie Global Music Report 2020.

źródło:
Zobacz więcej