RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ziemniak źródłem cennej witaminy. Wyniki badań zaskakują

Uczeni przekonują, że ziemniaki mogą przetrwać kryzys klimatyczny (fot. Shutterstock/Val_R)

Ma więcej witaminy C niż jabłka, a zarazem pięć razy mniej kalorii niż często goszczące na naszych stołach makarony i kasze. Niepozorny ziemniak to warzywo zdrowe i lekkostrawne. Uczeni przekonują, że dzięki innowacyjnym uprawom będzie jednym z nielicznych warzyw, które zdołają przetrwać kryzys klimatyczny.

Kierowcy ciężarówek, którzy piją dużo kawy, mają częściej kolizje

Kierowcy ciężarówek spożywający duże ilości kawy i napojów energetycznych częściej mają kolizje w porównaniu z kierowcami spożywającymi niewielkie...

zobacz więcej

Do ziemniaka prawa roszczą sobie kraje z całego świata, uznając go za swój narodowy produkt. W 1957 r. francuski filozof i intelektualista Roland Barthes w słynnych „Mitologiach” nazwał wytwarzane z ziemniaków frytki („la frite”) „kulinarnym symbolem francuskości”, potrawą „nostalgiczną i patriotyczną”.

W rzeczywistości ziemniaki około 8 tys. lat temu zadomowiły się w Andach Ameryki Południowej, skąd zostały sprowadzone do Europy dopiero w połowie XVI wieku. Później rozprzestrzeniły się niemal na całym świecie. Dziś wiodącymi światowymi producentami ziemniaków są Chiny, Indie, Rosja i Ukraina.

– Pomimo swoich początków, które miały miejsce w Andach, ziemniak jest obecnie pokarmem globalnym. Jest uprawiany na całym świecie i niemal wszędzie ludzie uważają go za „własny”, narodowy produkt – wyjaśnia Rebecca Earle w rozmowie z „BBC Future. Ta historyczka żywności w swojej książce „Feeding the People: The Politics of the Potato” śledzi globalną podróż ziemniaka. Jego popularność nie powinna dziwić. Ziemniaki należą do najbardziej dostępnych i najtańszych warzyw. Możemy też przyrządzić na ich bazie całe mnóstwo potraw – począwszy od pożywnych zup i zapiekanek, na uwielbianych na całym świecie frytkach skończywszy.

Uczeni ustalili, czy jedzenie jajek szkodzi zdrowiu

Z jednej strony są bogatym źródłem składników odżywczych, z drugiej zaś – mogą podwyższać poziom szkodliwego cholesterolu. Uczeni od lat spierają...

zobacz więcej

Niepozorny ziemniak jest ponadto skarbnicą witamin i mikroelementów. Zawiera prawie wszystkie istotne dla naszego zdrowia składniki odżywcze. Posiada mnóstwo witaminy C, której ma w sobie więcej nawet niż jabłka. Ziemniak obfituje także w obniżający ciśnienie krwi potas, magnez oraz usprawniający przemianę materii błonnik. Jest on zarazem lekkostrawny i niskokaloryczny – w 100 gramach znajduje się zaledwie 77 kalorii, co czyni ziemniaka pięć razy mniej kalorycznym produktem niż choćby popularne makarony i kasze. Pod względem prozdrowotnych właściwości, ziemniak zdaje się warzywem bezkonkurencyjnym w porównaniu z jakąkolwiek inną jadalną rośliną.

Na początku XX wieku naukowcy zaczęli pracować nad łączeniem genów różnych odmian ziemniaków. Te dzikie mogą stanowić odpowiedź na jeden z najbardziej palących problemów współczesnego świata, jakim jest kryzys klimatyczny. Tradycyjnie uprawiany ziemniak jest bowiem wrażliwy na zmieniające się warunki atmosferyczne. Ostatnie badanie wykazało, że w wyniku zmian klimatu do 2085 roku może nastąpić zmniejszenie do 26 proc. globalnych plonów bulw. Tworzenie innowacyjnych upraw i nowych gatunków odpornych na te zmiany i wykazujących szczególnie pożądane cechy, takie jak tolerancja na mróz, suszę i wzrost temperatury, mogą sprawić, że ziemniak – roślina będąca skarbnicą witamin i mikroelementów – stanie się warzywem przyszłości.

źródło:
Zobacz więcej