Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Unijny komisarz sprawiedliwości grozi Polsce i Węgrom

Unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders krytykuje polską reformę sądownictwa (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Mam nadzieję, że wypłaty środków z budżetu UE będą powiązane z przestrzeganiem zasad praworządności – powiedział unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Viera Jourova, czyli gorsza wersja Fransa Timmermansa [OPINIA]

Imponujące były rozmiary sobotniej demonstracji w Warszawie dla poparcia reformy sądownictwa. Nad nieprzebranym tłumem, który zajął długi odcinek...

zobacz więcej

– Martwimy się o praworządność we wszystkich krajach członkowskich. Ale jest duża różnica między pojedynczymi przypadkami naruszeń standardów, a systematycznym ich naruszaniem.

Postępowania na podstawie artykułu 7 (Traktatu UE) zostały uruchomione przeciwko Polsce i Węgrom, bo tam jesteśmy konfrontowani z systematycznie negatywną postawa wobec państwa prawa. W przypadku krajów z większymi problemami także nasz raport będzie musiał być pogłębiony – powiedział Reynders w wywiadzie dla FAZ.

Belg zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni przedstawi zalecenie w sprawie pozwania Polski do Trybunału Sprawiedliwości UE za ustawę dyscyplinującą sędziów. – Mam nadzieję, że wkrótce wypłaty środków z budżetu UE będą powiązane z warunkiem przestrzegania przez kraj członkowski zasad praworządności – dodał Reynders.

– To byłaby rzeczywista presja. Żaden kraj nie zrezygnuje tak łatwo ze środków unijnych – ocenił belgijski polityk. Jego zdaniem, nawet osłabiony mechanizm blokowania wypłat unijnych środków w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej byłby lepszy niż żaden.

źródło:
Zobacz więcej