RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kryzys migracyjny w Grecji. Frontex rozpocznie operację lądową i morską

Grecja zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)
Grecja zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)

Europejska Agencja Straży Granicznej (Frontex) przygotowuje dwie operacje w Grecji, na granicy lądowej i morskiej – oświadczyła rzeczniczka Frontexu Ewa Moncure. Działania mają rozpocząć się na początku przyszłego tygodnia i powinny potrwać dwa miesiące.

Bułgaria chce więcej pieniędzy od UE, by powstrzymać migrantów z Turcji

Władze Bułgarii zażądały od Unii Europejskiej udzielenia dodatkowej pomocy finansowej w związku z kryzysem migracyjnym, choć na granicy tego kraju...

zobacz więcej

W środę rano greckie służby poinformowały, że od soboty do środy powstrzymały blisko 28 tys. osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę od strony Turcji i aresztowały 220 osób, którym się to udało; około 15 tys. migrantów przebywa po tureckiej stronie pasa granicznego i próbuje przedostać się na terytorium Unii Europejskiej.

Władze Grecji zwróciły się do Frontexu o rozpoczęcie szybkiej interwencji. Takie interwencje mają na celu niezwłoczne udzielenie pomocy państwu UE, którego granica znajduje się pod wyjątkową presją w związku z dużą liczbą obywateli państw trzecich próbujących nielegalnie wjechać na jego terytorium.

Jak poinformowała rzeczniczka Frontexu Ewa Moncure, Agencja przygotowuje dwie operacje w Grecji. Jak dodała na granicę lądową tego kraju zostaną wysłani funkcjonariusze państw członkowskich Wspólnoty, a na granicę morską Frontex skieruje okręty i samoloty.

– Nie mamy jeszcze informacji o tym ilu pograniczników, z których krajów i w którym momencie zostanie tam wysłanych – zaznaczyła Moncure. Podkreśliła, że pomoc zadeklarowała większość krajów członkowskich. – Naszą rolą jest rozpatrzenie wszystkich tych ofert – dodała.

„Frontex nie będzie zarządzać funkcjonariuszami strzegącymi naszych granic”

– Polska zgodzi się na reformę Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej pod warunkiem, że to w kompetencjach narodowych pozostanie zarządzanie...

zobacz więcej

Poinformowała również, że Frontex rozpocznie działania na granicy grecko-tureckiej najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia. Mają one potrwać – według obecnych planów – dwa miesiące. Działania mają polegać na wspieraniu służb greckich przy kontrolowaniu granicy.

W związku z kryzysem na granicy grecko-tureckiej ministrowie spraw wewnętrznych krajów Unii spotkali się w środę w Brukseli na nadzwyczajnym posiedzeniu. W imieniu polskich władz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zaoferował gotowość wysłania do Grecji 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz 100 policjantów.

Informacja w tej sprawie została już przekazana do Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej