Raport

Epidemia koronawirusa

1 nowa wiadomość

Koronawirus – relacja 8.04: Ponad 5 tys. zakażonych w Polsce [STATYSTYKI]

(fot. REUTERS/Bruno Kelly)

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Groźny wirus wywołujący zapalenie płuc rozprzestrzenił się z Chin i pojawił się w większości państw świata. Potwierdzono już tysiące zakażeń oraz ofiar śmiertelnych. Najtrudniejsza sytuacja panuje we Włoszech, Hiszpanii, Iranie i USA.

Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
23:37 dziś
Od piątku wszystkie osoby wracające do Singapuru będą musiały przejść kwarantannę w rządowych ośrodkach. W kraju zarejestrowano najwyższy dotąd bilans dobowy zakażeń koronawirusem. Rośnie liczba zgonów w Indonezji, gdzie kolejne miasta planują wprowadzenie blokad.
23:33 dziś
Władze wspólnot autonomicznych Madrytu i Katalonii szacują, że z powodu epidemii Covid-19 w regionach tych zmarło łącznie ponad 5400 podopiecznych domów seniora. Oba te regiony przewodzą w Hiszpanii pod względem liczby ofiar śmiertelnych i zachorowań wskutek koronawirusa.
22:12 dziś
W Nowym Jorku flagi zostały opuszczone do połowy masztu po najwyższym dotąd bilansie zgonów z powodu koronawirusa.
21:38 dziś
Bułgarskie ministerstwo zdrowia uruchomiło mobilny system informacyjny o Covid-19.
21:04 dziś
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus bronił w środę tej instytucji w kwestii walki z pandemią koronawirusa, odpowiadając na krytykę prezydenta USA Donalda Trumpa i sugestię, że Waszyngton mógłby dokonać przeglądu finansowania WHO.
20:39 dziś
20:33 dziś
Obostrzenia dotyczące epidemii nie zostaną teraz poluzowane - powiedział w środę rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Podkreślił, że rozwój sytuacji i liczba zachorowań zależy obecnie w największym stopniu od tego, jak Polacy zachowają się w święta.
19:57 dziś
W ciągu ostatnich 24 godzin w Turcji zmarło 87 osób zakażonych koronawirusem; ich łączna liczba od początku epidemii wzrosła do 812 - podało w środę ministerstwo zdrowia. Potwierdzono też 4117 nowych przypadków zakażeń; łącznie zainfekowanych zostało 38 226 osób.
19:34 dziś
Białoruś: Maseczki ochronne dostępne tylko w 25 proc. aptek, środki do dezynfekcji – w 27 proc.
19:33 dziś
19:31 dziś
Według doniesień naukowych, palenie papierosów zwiększa nawet do 14 razy ryzyko ciężkiego zachorowania na COVID-19.

Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bodnar wyjaśnia, że osoby palące papierosy zwykle mają przewlekły stan zapalny dróg oddechowych
19:29 dziś
19:28 dziś
W Nowym Jorku z powodu koronawirusa zmarło już więcej osób niż w ataku na World Trade Center 11 września 2001 r. Według stanu na wtorek liczba ofiar śmiertelnych epidemii w mieście wynosiła łącznie 4111, co nie uwzględnia osób, które zmarły w domu.
19:28 dziś
Z powodu COVID-19 w gdańskim szpitalu zmarł 79-letni pacjent. To pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w regionie.
19:26 dziś
15 kwietnia ministrowie obrony krajów NATO mają rozmawiać o współpracy w reakcji na kryzys wywołany koronawirusem.
19:24 dziś
Izrael wprowadził godzinę policyjną. Obostrzenia mają uniemożliwić rozprzestrzenianie się koronawirusa w czasie, gdy Żydzi zaczęli właśnie Paschę.

Za złamanie zakazu wyjścia z domu grożą wysokie kary.
(fot. Gili Yaari/NurPhoto via Getty Images)
19:23 dziś
Premier Francji Edouard Philippe wykluczył możliwość zniesienia kwarantanny w najbliższym czasie. Według ekspertów ograniczenie kontaktów społecznych to główna metoda zapobiegania ekspansji koronawirusa.
19:21 dziś
Stan zdrowia premiera Johnsona się poprawia - ogłosił brytyjski minister finansów.
19:18 dziś
19:15 dziś
W Mińsku w sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów przez biskupów katolickich.

Pokarmy w kościołach będą święcone ale w uroczystościach nie wezmą udziału hierarchowie kościoła aby nie było tłoku w świątyniach. Taka sytuacja jest spowodowana zagrożeniem ze strony koronawirusa.
(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
19:13 dziś
19:12 dziś
CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Organizatorzy akcji BohaterON przy wsparciu PKN Orlen zorganizowali akcję „Ochronna paczka dla powstańca”. W jej ramach blisko 1400 Powstańców Warszawskich oprócz kartki z życzeniami i listu z informacją nt. bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa otrzyma środki ochrony osobistej.
19:09 dziś
W stanie Nowy Jork odnotowano 779 zgonów z powodu Covid-19 w ciągu ostatniej doby.
18:38 dziś
18:38 dziś
18:02 dziś
Prawo do świadczeń chorobowych przysługuje nie tylko osobie objętej kwarantanną po powrocie z zagranicy, ale również jej współmieszkańcom - przypomniał w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
17:59 dziś
17:58 dziś
Dwadzieścia milionów złotych dla seniorów i personelu medycznego zebrała wspólnie Caritas Polska z Caritas diecezjalnymi.
17:56 dziś
Wielka Brytania: Potwierdzono rekordową liczbę 938 nowych zgonów z powodu korona wirusa co zwęszyło łączny bilans do 7097.
17:48 dziś
Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w środę dodatkowe wynagrodzenia dla lekarzy i pracowników medycznych, którzy leczą pacjentów z koronawirusem. Obiecał także dalsze wsparcie dla biznesu i dla obywateli, którzy w wyniku epidemii stracili pracę.
(fot. Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)
17:46 dziś
Władze Poczdamu zgłosiły do prokuratury wniosek o wszczęcie postępowanie wobec dwóch dyrektorów i trzech głównych lekarzy Kliniki im. Ernsta von Bergmanna w Poczdamie.

Personel jest podejrzany o zbyt późne zgłoszenie ogniska koronawirusa - poinformowały lokalne media.
17:20 dziś
Komisja Europejska sugeruje unijnym państwom przedłużenie do 15 maja zakazu wjazdu do Wspólnoty dla obcokrajowców w związku z pandemią koronawirusa.
17:04 dziś
U 15 obywateli Rosji którzy przyjechali na Białoruś budować elektrownię atomową w Ostrowcu wykryto zakażenie koronawirusem. Badania zostały u nich przeprowadzone w trakcie obowiązkowej kwarantanny.
17:02 dziś
Belgia szacuje, że z powodu pandemii koronawirusa PKB kraju spadnie o 8 proc. w 2020 r.
17:00 dziś
Eksperci ostrzegają, że z powodu pandemii koronawirusa 1,5 mln rodzin w USA może stracić dach nad głową.
16:57 dziś
16:54 dziś
16:52 dziś
CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W czasach kwarantanny w Belgii rośnie przemoc domowa. Infolinia do zgłaszania przypadków takiej przemocy otrzymała w ostatnim tygodniu o 70 proc. zgłoszeń niż tydzień wcześniej - informują belgijskie media.
16:18 dziś
16:07 dziś
Najnowsze dane: Od początku pandemii koronawirusa potwierdzono ponad 1 mln 450 tys. przypadków zakażenia oraz ponad 83 tys. ofiar śmiertelnych. Do tej pory za wyleczonych uznano ok. 309 tys. osób.
(fot. China Daily via REUTERS)
16:05 dziś
Samorząd Mazowsza udzieli wsparcia przedsiębiorcom z województwa mazowieckiego dotkniętym skutkami pandemii COVID-19.
15:45 dziś
Dyrekcje portugalskich domów spokojnej starości krytykują działania władz portugalskich placówek medycznych za zwracanie im seniorów, którzy nie zostali całkowicie wyleczeni z Covid-19 – informują w środę media w Portugalii.
15:41 dziś
W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. W rejestrze znajdą się m.in. informacje o wykonanych badaniach, zastosowanym leczeniu i hospitalizacji.
15:38 dziś
W Holandii w ciągu ostatniej doby o 969 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - podał w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Stwierdzono też śmierć na Covid-19 kolejnych 147 osób. Od początku epidemii koronawirusa w Holandii stwierdzono 20 549 przypadków zakażenia, 2248 osób zmarło, a 7735 hospitalizowano.
(fot. Robin Utrecht/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
15:36 dziś
Władze niektórych wspólnot autonomicznych Hiszpanii krytykują rząd centralny za rzekome zaniżanie liczby osób zmarłych na Covid-19 – informują w środę hiszpańskie media.
15:31 dziś
15:30 dziś
14:08 dziś
Brytyjski premier Boris Johnson pozostaje na oddziale intensywnej terapii, ale reaguje na leczenie – poinformował w środę wczesnym popołudniem rzecznik jego biura na Downing Street.
14:08 dziś
Komisja Europejska nie przedstawiła w środę, pomimo wcześniejszych zapowiedzi, strategii wyjścia z ograniczeń, jakie zostały wprowadzone przez państwa UE w związku z pandemią koronawirusa. Ma to się stać w innym terminie. Według nieoficjalnych informacji część krajów chciała konsultacji strategii.
13:56 dziś
W Korei Płd. zmarło już 200 osób zakażonych koronawirusem – przekazała w środę agencja Yonhap. Mer Seulu Park Won Sun nakazał zamknięcie barów i klubów, by zapobiegać szerzeniu się infekcji. Wcześniej patogen wykryto u dwóch pracownic jednego z barów.
13:50 dziś
U pacjenta Oddziału Nowotworów Układu Moczowego w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie potwierdzono zakażenie koronawirusem; praca oddziału jest wstrzymana – poinformowano w środę. Instytut uspokaja, że inne oddziały pracują bez zmian i apeluje, aby pacjenci spokojnie kontynuowali leczenie.
13:48 dziś
Hans Kluge, dyrektor WHO w Europie przestrzegł w środę przed „opuszczaniem gardy” w walce z Covid-19. Zapowiedział, że do końca epidemii jeszcze daleka droga, a postępy łatwo zniweczyć. Dodał też, że kluczem do pokonania epidemii są masowe testy.
13:33 dziś
13:27 dziś
11 pracowników Domu Pomocy Społecznej przy ul. Dickensa w Warszawie zostało objętych kwarantanną po tym, jak u jednej z pensjonariuszek wykryto zakażenie koronawirusem. Kobieta jest w szpitalu zakaźnym. Jej współlokatorka jest odizolowana w tzw. strefie zakażonej – poinformował w środę ratusz.
13:26 dziś
W ciągu ostatniej doby w Iranie na Covid-19 zmarło 121 osób, a od początku epidemii liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wynosi 3993 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Teheranie. Dodano, że wykryto już 64 586 infekcji koronawirusem, a w ciągu ostatnich 24 godzin przybyło ich 1997.
13:25 dziś
W ciągu minionej doby w Belgii wykryto 1209 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało w środę centrum kryzysowe. To nieco mniej niż dzień wcześniej. Wirus nadal się jednak rozprzestrzenia, dotychczas spowodował śmierć w tym kraju 2240 osób.
12:54 dziś
Stadiony i pociągi służą teraz w Indiach jako więzienia i stacje izolacji dla tych, którzy nie przestrzegają zasad kwarantanny, higieny i odpowiedniego dystansu od innych. Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie wydarzenia sportowe zostały w kraju zawieszone.
12:46 dziś
12:40 dziś
Zwiększa się liczba zgonów wywołanych przez Covid-19. Na całym świecie odnotowano już ponad 83 tys. przypadków śmiertelnych, najwięcej we Włoszech (ponad 17 tys.), Hiszpanii (około 15 tys.) oraz w USA (13 tys.). We Francji odnotowano ponad 10 tys. zgonów z powodu zakażenia koronawirusem, a w Niemczech – nieco ponad 2 tys.
12:38 dziś
Na całym świecie jest już ponad 1 mln osób aktualnie zakażonych koronawirusem. Liczba wszystkich zakażeń od wybuchu epidemii w grudniu 2019 r. w Chinach wkrótce sięgnie 1,5 mln – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
12:30 dziś
W Hongkongu zakaz zgromadzeń z udziałem więcej niż czterech osób i inne restrykcje związane z epidemią zostały przedłużone do 23 kwietnia – ogłosiły w środę władze regionu. Prócz klubów, barów, siłowni i kin, zamknięte zostaną dodatkowo salony masażu i piękności.
12:14 dziś
11:48 dziś
O 757 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Od początku epidemii w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 14 555 osób, a zakażonych zostało ponad 146 tys.
11:37 dziś
Chińskie władze zniosły w środę zakaz wyjazdu z miasta Wuhan. Z powodu obaw o drugą falę epidemii koronawirusa surowe ograniczenia wprowadzono jednak w jednym z miast prowincji Heilongjiang na północy kraju, w której odnotowano 25 nowych przypadków Covid-19.
11:37 dziś
Pierwsi pacjenci chorzy na Covid-19 zostali przyjęci w nocy z wtorku na środę do nowo otwartego, tymczasowego szpitala we wschodnim Londynie. Przekształcenie centrum konferencyjnego ExCeL London w NHS Nightingale Hospital zajęło zaledwie dziewięć dni.
11:20 dziś
Na Białorusi od początku epidemii odnotowano 1066 zakażeń koronawirusem, z czego 205 w ciągu ostatniej doby, i ogółem 13 zgonów na Covid-19 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Mińsku. Dodano, że w ciągu ostatnich 24 godzin nie przybyło nowych ofiar śmiertelnych.
11:19 dziś
W Polsce mamy ponad 300 tys. testów genetycznych, kolejne 500 tys. jest zakontraktowanych – poinformował w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poprzedniej doby wykonano ok. 7 tys. testów. Szacuje się, że laboratoria mogą ich wykonywać ok. 13 tys.
11:18 dziś
W tej chwili w stanie ciężkim pod respiratorami w polskich szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest 160 osób – przekazał w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że około 220 osób opuściło już szpital lub izolację domową z negatywnymi wynikami testu.
11:01 dziś
1175 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w Rosji w ciągu ostatniej doby; tym samym liczba zachorowań wynosi 8672 – podał w środę sztab odpowiedzialny za walkę z epidemią. Wzrost o ponad 1100 przypadków nastąpił drugi dzień z rzędu. Łączna ilość zgonów wzrosła do 63.
(fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENSE MINISTRY)
11:00 dziś
Papież Franciszek zachęcił Polaków, aby w dniach, kiedy z powodu epidemii wszyscy są pełni lęku, zawierzyli siebie Chrystusowi. Podczas środowej audiencji generalnej, kolejnej bez wiernych, papież mówił, że można ufać, iż wszystko pójdzie dobrze.
10:36 dziś
Prof. Jean-Francois Delfraissy, szef rady naukowej doradzającej rządowi Francji, uważa, że obowiązujące od połowy marca restrykcje związane z koronawirusem powinny zostać przedłużone o kolejne kilka tygodni. Obecne plany przewidują zakończenie kwarantanny 15 kwietnia.
10:15 dziś
Francuski lotniskowiec Charles de Gaulle wraca do portu w Tulonie w związku ze stwierdzeniem u niektórych członków załogi objawów Covid-19 – przekazało w środę ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji. Pod ścisłą obserwacją medyczną przebywa teraz ok. 40 członków załogi.
(fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER)
10:08 dziś
W Mołdawii w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem wzrosła o 2, do 24 – poinformowała w środę minister zdrowia tego kraju Viorica Dumbraveanu. Potwierdzono ogółem 1056 przypadków infekcji, stan 114 osób jest oceniany jako ciężki.
10:05 dziś
W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 5000/136 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
10:04 dziś
09:59 dziś
Prezydent Iranu Hasan Rowhani wezwał w środę Międzynarodowy Fundusz Walutowy, aby udzielił Teheranowi opiewającej na 5 mld USD pożyczki, o którą ten zwracał się już do MFW i mającej mu pomóc w walce z epidemią koronawirusa.
09:05 dziś
Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby liczba osób zainfekowanych koronawirusem wzrosła o 206, do 1668 – podało w środę ukraińskie Centrum Zdrowia Publicznego. Bilans ofiar śmiertelnych wśród zakażonych zwiększył się o siedem, do 52. Ogółem wyzdrowiało 35 osób – dodano.
08:52 dziś
Do 58 wzrosła na Węgrzech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem; obecność wirusa stwierdzono już w sumie u 895 osób – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.
08:31 dziś
08:19 dziś
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu (jednoimienny szpital zakaźny) w środę hospitalizowanych jest 50 pacjentów zakażonych koronawirusem. Sześć osób przebywa na OIOM-ie.
08:02 dziś
Długie kolejki, głosowanie w maseczkach i pomoc ze strony Gwardii Narodowej – tak odbywały się we wtorek prezydenckie prawybory w amerykańskim stanie Wisconsin. Ich wyniki – zgodnie z orzeczeniem sądu – nie będą znane aż do poniedziałku.
(fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)
07:01 dziś
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 254 osoby zakażone koronawirusem – poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wzrosła do 1861.
06:33 dziś
Druga faza epidemii koronawirusa we Włoszech, czyli otwieranie kraju i łagodzenie restrykcji, będzie dwuetapowa; najpierw ruszą firmy, potem swobodę odzyskają obywatele - taki scenariusz przedstawia włoska prasa w środę. Niewiadomą pozostaje, kiedy zacznie się ta faza.
05:57 dziś
Amerykańscy uczeni przewidują, że kulminacyjny punkt epidemii koronawirusa w Polsce przypadnie w drugiej połowie kwietnia, zaś liczba ofiar śmiertelnych wyniesie 2 tysiące. To prognozy amerykańskiego ośrodka badawczego The Institute for Health Metrics and Evaluation. Analizami tego instytutu posługuje się między innymi Biały Dom.
05:54 dziś
Państwowa komisja zdrowia w Chinach poinformowała w środę o 62 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od 25 marca. 59 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.
03:59 dziś
Zdobywca nagrody Grammy muzyk country John Prine zmarł po zakażeniu koronawirusem. Miał 73 lata.

03:17 dziś
W Korei Północnej nie odnotowano do tej pory ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ponad 500 osób w tym kraju jest objętych kwarantanną.
02:59 dziś
Najtragiczniejsza doba epidemii koronawirusa w USA; 1939 chorych zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin – podał Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Łącznie zmarło 12 722. Przybyło też 29 609 potwierdzonych przypadków zakażenia i obecnie jest ich 396 223.
Najtrudniejsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)
02:28 dziś
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że o 110 tys. respiratorów zwiększą się w ciągu najbliższych tygodni zapasy rządu Stanów Zjednoczonych. Powiedział, że Wielka Brytania poprosiła o przesłanie 200 tych urządzeń. – Załatwimy to – zapewnił.
01:27 dziś
Jeden z członków wojskowej załogi amerykańskiego statku-szpitala USNS Comfort jest zarażony koronawirusem, a kilku innych przebywa w izolacji – poinformowała rzeczniczka marynarki wojennej USA Elizabeth Baker.
00:39 dziś
Sekretarz marynarki wojennej USA Thomas Modly podał się we wtorek do dymisji. Wojskowy wcześniej nazwał „zbyt głupim lub zbyt naiwnym” byłego kapitana lotniskowca USS Theodor Roosevelt Bretta Croziera, którego zwolniono ze stanowiska po jego apelu o pomoc w walce z koronawirusem na pokładzie. U samego Croziera również zdiagnozowano koronawirusa.
00:24 dziś
W tych traumatycznych czasach jesteśmy z wami – zapewniał we wtorek pracowników służby zdrowia na całym świecie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Zwracając się do nich w Światowy Dzień Zdrowia zwrócił uwagę, że przypada on w trudnym dla wszystkich momencie.
23:52 07.04.2020
Przedstawiciele klubów francuskiej ekstraklasy zawarli umowę ze związkiem zawodowym piłkarzy (UNFP) o tymczasowym obniżce zarobków wynikającej z zawieszenia rozgrywek w połowie marca wskutek pandemii koronawirusa. Już wcześniej kluby podpierały się pomocą państwową. Korzystając z przepisów o częściowym bezrobociu, obniżyły piłkarzom wynagrodzenia o 16 procent. Część tej kwoty rekompensuje zawodnikom państwo, ale nie więcej niż 5400 euro.
23:42 07.04.2020
Jack Dorsey, dyrektor generalny i jeden z założycieli Twittera, przekazał miliard dolarów na walkę z koronawirusem. „Życie jest zbyt krótkie, trzeba zrobić wszystko, by jak najszybciej pomóc tym, którzy tego potrzebują” – napisał, chcąc zachęcić innych miliarderów do równie hojnych gestów.
23:05 07.04.2020
Kolejne 36 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Irlandii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 210 – podało we wtorek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. To największa dobowa liczba zgonów od początku epidemii.
22:43 07.04.2020
Stan brytyjskiego premiera Borisa Johnsona jest stabilny i pozostaje on na oddziale intensywnej terapii w celu dokładnego monitorowania jego zdrowia – poinformował we wtorek wieczorem jego rzecznik. Dodał, że premier jest w dobrym nastroju.
(fot. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA / POOL)
22:35 07.04.2020
Rząd Pedra Sancheza zatwierdził we wtorek przepisy, ułatwiające bezrobotnym imigrantom, którzy przebywają na terytorium Hiszpanii, podejmowanie pracy w rolnictwie. Nowe regulacje mają związek z zamknięciem granic w związku z pandemią koronawirusa.
22:35 07.04.2020
Pożegnalny mecz tenisistki Caroline Wozniacki został przełożony z powodu pandemii koronawirusa. Dunka polskiego pochodzenia miała się zmierzyć 18 maja w Kopenhadze ze słynną Amerykanką Sereną Williams.
22:30 07.04.2020
Afroamerykanie są w USA są bardziej narażeni na koronawirusa – wynika z lokalnych danych. Nie wszystkie stany publikują jednak informacje o pacjentach z podziałem na kolor skóry.
Afroamerykanie statystycznie rzadziej posiadają ubezpieczenie zdrowotne (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)
22:21 07.04.2020
Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz apeluje o spędzanie Świąt Wielkanocnych w gronie osób, z którymi na co dzień mieszkamy.
22:10 07.04.2020
Pożegnalny mecz Caroline Wozniacki został przełożony z powodu pandemii koronawirusa.

Duńska tenisistka polskiego pochodzenia miała się zmierzyć 18 maja w Kopenhadze ze słynną Amerykanką Sereną Williams.
22:10 07.04.2020
22:05 07.04.2020
Rząd Pedra Sancheza zatwierdził we wtorek przepisy, ułatwiające bezrobotnym imigrantom, którzy przebywają na terytorium Hiszpanii, podejmowanie pracy w rolnictwie. Nowe regulacje mają związek z zamknięciem granic w związku z pandemią koronawirusa.
22:03 07.04.2020
CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Premier Norwegii Erna Solberg zapowiedziała we wtorek stopniowe znoszenie ograniczeń, wprowadzonych w związku z koronawiorusem.

Decyzja ma związek z pozytywnymi danymi, dotyczącymi rozwoju pandemii w tym kraju.
22:02 07.04.2020
Niemcy: We wtorek potwierdzono 4083 nowe przypadki zakażeń koronawirusem oraz 173 zgony. Łączny bilans w tym kraju wynosi 107 458 potwierdzonych przypadków infekcji oraz 1983 ofiary śmiertelne.
21:58 07.04.2020
21:54 07.04.2020
Organizatorzy poinformowali o przełożeniu wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Kanady. Powodem decyzji jest pandemia koronawirusa.
21:50 07.04.2020
CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak wynika z danych, które ogłosił w poniedziałek późnym wieczorem departament zdrowia stanu Nowy Jork, w rezultacie powikłań spowodowanych przez Covid-19 umierali w większości mężczyźni - 61 proc.

Z ponad 4700 zgonów przypisywanych koronawirusowi 86 proc. odnotowano u osób z chorobami podstawowymi, takimi jak nadciśnienie i cukrzyca.
21:48 07.04.2020
21:46 07.04.2020
Hiszpańskie parafie katolickie straciły w związku z epidemią koronawirusa około 85 proc. swoich dochodów - wynika z szacunków Fernando Gimeneza Barriocanala, zastępcy sekretarza ds. finansowych Konferencji Episkopatu Hiszpanii.
21:42 07.04.2020
Izba aptekarska: Nie ma powodu, by pacjenci robili zapasy leków „na wszelki wypadek”.
21:37 07.04.2020
Wielka Brytania: Stan premiera Borisa Johnsona jest stabilny; politykowi podano tlen, ale oddycha samodzielnie.
21:29 07.04.2020
53 pensjonariuszy i 12 pracowników domu opieki dla osób starszych w Budapeszcie zostało zakażonych koronawirusem - poinformowała we wtorek naczelna lekarz Węgier Cecilia Mueller na konferencji prasowej online.
21:27 07.04.2020
Wskutek pandemii koronawirusa Lufthansa postanowiła zamknąć podlegającą jej spółkę Germanwings – poinformował we wtorek zarząd koncernu. Lufthansa przewiduje, że odbudowa popytu na loty potrwa latami i zapowiada cięcia.
21:23 07.04.2020
21:20 07.04.2020
Liczba przypadków Covid-19 w stanie Nowy Jork mogła osiągnąć szczyt – zasugerował we wtorek gubernator Andrew Cuomo. Powiadomił on, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 731 zgonów, najwięcej od czasu wybuchu pandemii.
(fot. Spencer Platt/Getty Images)
21:18 07.04.2020
Z powodu epidemii koronawirusa w Hiszpanii przybywa pogrzebów odbywających się w zaledwie 15 minut.

Coraz większa liczba pochówków sprawia, że w trakcie ekspresowej uroczystości trumna trafia do grobu bezpośrednio z auta zakładu pogrzebowego.
20:41 07.04.2020
20:37 07.04.2020
Liczba osób, które zmarły wskutek zakażenia koronawirusem we Francji przekroczyła 10 tysięcy, podały służby medyczne tego kraju.
20:27 07.04.2020
20:21 07.04.2020
CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W ciągu doby w Luksemburgu potwierdzono 127 kolejnych przypadków koronawirusa, co zwiększa liczbę zidentyfikowanych dotąd infekcji do 2970.

Liczba zgonów wzrosła przez ostatnie 24 godziny o trzy - do 44.
20:20 07.04.2020
Najnowsze dane: od początku pandemii koronawirusa odnotowano ponad 1 mln 411 tys. przypadków zakażenia oraz ok. 81 tys. zgonów; za wyleczone uznano ponad 300 tys. osób.
(fot. Denis Doyle/Getty Images)
20:18 07.04.2020
Przedsiębiorcy złożyli wnioski o rządowe wsparcie na dofinansowanie wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla prawie 140 tys. pracowników - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Łączna kwota, o którą wnioskują przedsiębiorcy, to ponad 672 mln zł.
20:16 07.04.2020
Oddział Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu w szpitalu im J. Babińskiego w Krakowie został poddany kwarantannie - na oddziale tym w izolacji przebywa trzech pacjentów, u których wykryto koronawirusa, a 17 pozostałych jest pod obserwacją.
20:16 07.04.2020
20:15 07.04.2020
We wtorek potwierdzono w USA 18 834 nowe przypadki zakażenia koronawirsuem; odnotowano również 1356 ofiar śmiertelnych; łączyny bilans w tym kraju to 385 838 potwierdzonych przypadków infekcji oraz 12 227 zgonów.
20:09 07.04.2020
Światowe władze lekkoatletyczne (World Athletics) postanowiły zawiesić do 30 listopada kwalifikacje olimpijskie.

To efekt szerzącej się na świecie pandemii koronawirusa oraz przełożenia igrzysk w Tokio na przyszły rok.
20:08 07.04.2020
20:07 07.04.2020
CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE


Zdaniem władz trend ten jest spowodowany drastycznymi restrykcjami epidemiologicznymi wprowadzonymi w tym kraju 9 marca.
20:06 07.04.2020
Chińskie władze po 76 dniach zniosły zakaz wyjazdu z miasta Wuhan, w którym wybuchła pandemia koronawirusa.
20:01 07.04.2020
1417 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformował dyrektor generalny ds. zdrowia Jerome Salomon.
19:52 07.04.2020
19:24 07.04.2020
Wieczorem w Niedzielę Wielkanocną włoski tenor Andrea Bocelli wystąpi z recitalem za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry. Koncert, zatytułowany „Muzyka dla nadziei” będzie transmitowany na jego kanale na Youtubie.
(fot. Pietro D'aprano/Getty Images)
19:16 07.04.2020
Z powodu pandemii koronawirusa Egipt zakazał publicznych zgromadzeń religijnych podczas rozpoczynającego się 23 kwietnia Ramadanu.
19:05 07.04.2020
19:04 07.04.2020
Hiszpania: od początku pandemii korona wirusa potwierdzono w kraju 140 510 przypadków zakażenia i 13 798 zgonów.
19:02 07.04.2020
Pekińska komisja antykorupcyjna ogłosiła we wtorek, że toczy się dochodzenie przeciwko byłemu deweloperowi Ren Zhiqiangowi, który zniknął w ubiegłym miesiącu po publikacji eseju krytykującego przywódcę ChRL Xi Jinpinga za reakcję na epidemię koronawirusa.
19:01 07.04.2020
Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg zaapelował do zarażonych koronawirusem, by się ujawnili.
(fot. The Asahi Shimbun via Getty Images)
18:30 07.04.2020
604 osoby zarażone koronawirusem zmarły w ciągu minionej doby we Włoszech - ogłosiła we wtorek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wynosi 17127.
18:21 07.04.2020
18:21 07.04.2020
18:19 07.04.2020
17:43 07.04.2020
Ponad milion złotych kary w ciągu tygodnia nałożyła Główna Inspekcja Sanitarna za łamanie przepisów dotyczących zapobiegania chorobom zakaźnym. Przepisy te w odniesieniu do koronawirusa funkcjonują od 1 kwietnia.
17:26 07.04.2020
17:23 07.04.2020
Portugalia: W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarły 34 osoby; łącznie potwierdzono w kraju 345 zgonów z powodu koronawirusa.
17:21 07.04.2020
USA: Od początku pandemii koronawirusa potwierdzono w USA 377 317 przypadków zakażenia i 11 773 zgony.
(fot. Robert Nickelsberg/Getty Images)
17:12 07.04.2020
Królowa Elżbieta II oraz członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej przesłali we wtorek Borisowi Johnsonowi życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.
17:11 07.04.2020
30 wniosków do sądu o ukaranie skierowała policja po dzisiejszym samochodowego strajku przedsiębiorców w centrum Krakowa.

Zdaniem funkcjonariuszy, uczestnicy strajku naruszyli zakaz przemieszczania się, ponieważ przyjechali pod Urząd Wojewódzki, choć nie było takiej konieczności.
17:08 07.04.2020
Hiszpańscy biskupi apelują do wiernych o pozostanie w domach w okresie świątecznym.
17:07 07.04.2020
Na Białorusi potwierdzono dotąd 861 przypadków zakażenia koronawirusem oraz 13 ofiar śmiertelnych patogenu.
(fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
17:06 07.04.2020
16:31 07.04.2020
Ponad 3,2 mln zł na utylizacje ubrań oraz środków ochronnych zużytych przez lekarzy, ratowników i personel medyczny przekażą Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
16:25 07.04.2020
Rząd Izraela przyjął we wtorek regulacje, ustanawiające nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Przepisy wejdą w życie w niedzielę.
16:13 07.04.2020
Hiszpania: W ciągu ostatniej doby zmarły 743 osoby, a całkowita liczba ofiar wzrosła do ponad 13,5 tysiąca.
16:11 07.04.2020
16:10 07.04.2020
Brytyjski premier Boris Johnson jest w dobrym nastroju, nie jest podłączony do respiratora i nie wymaga wspomagania, żeby oddychać – poinformował we wtorek wczesnym popołudniem rzecznik rządu.
16:09 07.04.2020
16:08 07.04.2020
Liczba ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii powiększyła się o 758 - poinformowały tamtejsze służby medyczne.

Tym samym łączna liczba osób, do których śmierci przyczyniło się zakażenie patogenem, wzrosła do 5655.
16:07 07.04.2020
CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Ponad 12,6 tysiąca pracowników służby zdrowia we Włoszech zakażonych jest koronawirusem - poinformowała we wtorek krajowa federacja Izb Lekarskich.
16:05 07.04.2020
W Szwajcarii zmarło dotąd 785 osób zarażonych koronawirusem.
15:38 07.04.2020
Najnowsze dane: Od początku pandemii korona wirusa potwierdzono na świecie ponad 1 mln 362 tys. przypadków zakażenia oraz ponad 76 tys. ofiar śmiertelnych. Ponad 293 tys. pacjentów uważa się za wyleczonych.
(fot. Linh Pham/Getty Images)
15:36 07.04.2020
Z powodu COVID-19 odwołano Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Diagnostów Laboratoryjnych.
15:00 07.04.2020
14:49 07.04.2020
14:09 07.04.2020
W Izraelu zatwierdzono badania kliniczne japońskiego leku antywirusowego Avigan (fawipirawir), który może być skuteczny w leczeniu koronawirusa we wczesnych stadiach i skracaniu czas choroby – informują krajowe media i dodają, że pierwsza przesyłka dotarła do Izraela.
14:08 07.04.2020
14:05 07.04.2020
Brytyjski premier Boris Johnson nie potrzebuje wspomagania, żeby oddychać, ani podłączenia do respiratora – poinformował we wtorek rzecznik rządu. Zapewnił też, że szef rządu jest w dobrym nastroju.
13:55 07.04.2020
13:42 07.04.2020
W szpitalach na Białorusi są 794 osoby (zakażone Covid-19), 31 wymagają sztucznego wspomagania płuc – powiedział we wtorek prezydent Alaksandr Łukaszenka. Prezydent Białorusi twierdzi, że w kraju nie ma „lawinowego wzrostu” zakażeń.
13:41 07.04.2020
Zarządzenie o tymczasowym zamknięciu granic wydał w poniedziałek wieczorem minister zdrowia Bułgarii, Kirił Ananiew. Jego decyzje mają nadrzędną moc w warunkach stanu nadzwyczajnego, obowiązującego w kraju do 13 maja w związku z koronawirusem.
13:40 07.04.2020
13:19 07.04.2020
Zespół lekarzy i pielęgniarek z Rumunii i Norwegii udaje się do Mediolanu i Bergamo w północnych Włoszech, aby pomóc włoskiemu personelowi medycznemu w walce z koronawirusem – poinformowała we wtorek Komisja Europejska.
13:17 07.04.2020
Władze Indii dopuściły eksport niektórych leków, które mogą być pomocne w leczeniu nowego koronawirusa. W weekend prezydent USA Donald Trump przekonywał premiera Narendrę Modiego do zniesienia zakazu eksportu leków przeciwmalarycznych.
(fot. PAP/EPA/STR)
13:12 07.04.2020
Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przestrzegł rządy krajów przed zbyt szybkim rozluźnianiem środków walki z epidemią nowego koronawirusa. Podkreślił jednak, że WHO nie ma uniwersalnych rekomendacji dotyczących znoszenia restrykcji.
13:11 07.04.2020
Włoski rząd wysłał inspekcję do domów opieki nad osobami starszymi w Mediolanie, w którym od marca zmarło około 100 osób, w tym 30 w kwietniu – podały we wtorek włoskie media. Sprawą zajęła się też prokuratura.
13:09 07.04.2020
133 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby w Iranie, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19 do 3872 – poinformował we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia tego kraju. W obliczu epidemii ryzyko niesie za sobą tradycyjny muzułmański pochówek.
12:50 07.04.2020
Służby medyczne Korei Płd. przygotowują wytyczne dotyczące wykorzystania osocza pobranego od wyleczonych pacjentów w terapii Covid-19; po podaniu osocza wyzdrowiały dwie osoby, które były w ciężkim stanie – podały we wtorek miejscowe media.
12:37 07.04.2020
Kontrole w ruchu na granicach Finlandii zostaną przedłużone do 13 maja. Wszyscy przybywający do kraju mają pozostawać w warunkach kwarantanny. Przez granice ze Szwecją i Norwegią dopuszczony będzie tylko niezbędny ruch związany z pracą – ogłosił rząd we wtorek.
12:19 07.04.2020
Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w Tokio i sześciu innych regionach, by powstrzymać rozwój epidemii koronawirusa. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał od środy przez miesiąc i umożliwi władzom lokalnym zaostrzenie środków prewencji.
12:15 07.04.2020
1380 nowych przypadków, 162 zgony i 314 osób przyjętych do szpitali – taki bilans pandemii koronawirusa w minionej dobie podało we wtorek centrum kryzysowe w Belgii. W sumie w tym kraju test na Covid-19 dał wynik pozytywny u 22 194 osób. W Belgii zmarło dotąd 2035 zakażonych.
12:09 07.04.2020
Narodowe rozwiązania są najskuteczniejsze w walce z koronawirusem, a koordynacja z Brukseli zeszła na plan dalszy – oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto na posiedzeniu parlamentu.
11:53 07.04.2020
Do 94 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem – poinformowano we wtorek. Od początku kryzysu epidemiologicznego odnotowano też śmierć 26 osób z personelu pielęgniarskiego.
11:35 07.04.2020
O 743 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa – poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Od początku epidemii w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 13 798 osób, a zakażonych zostało ponad 140 tysięcy osób.
(fot. PAP/EPA)
11:24 07.04.2020
Pozytywny wynik na obecność koronawirusa potwierdzono u jednego ze strażaków w PSP w Krotoszynie. Kwarantanną objęto dziewięciu jego kolegów, którzy mieli z nim styczność – podała we wtorek Wielkopolska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
11:20 07.04.2020
10:59 07.04.2020
Szef MSZ Dominic Raab będzie kierował brytyjskim rządem w czasie pobytu premier Borisa Johnsona na intensywnej terapii, a jakakolwiek decyzja o ograniczeniu spowodowanych koronawirusem restrykcji nie zostanie opóźniona, powiedział we wtorek minister Michael Gove.
10:47 07.04.2020
Francja nie jest jeszcze w szczycie epidemii – oświadczył we wtorek minister zdrowia Olivier Veran, szacując, że kraj wciąż znajduje się w „fazie zaostrzenia”, biorąc pod uwagę liczbę chorych na Covid-19 przyjmowanych do szpitali.
10:36 07.04.2020
Kolejne trzy osoby ze szpitala miejskiego w Toruniu są zakażone koronawirusem. To dwoje pacjentów i pielęgniarka. Łącznie w lecznicy potwierdzono do tej pory 41 zakażeń. Do wyłączonych oddziałów hematologii i urologii dołączyła chirurgia, którą w nocy także trzeba było ewakuować.
10:08 07.04.2020
Brytyjski premier Boris Johnson nie wymagał podawania tlenu przez rurkę wkładaną do płuc i potrzebował czterech litrów tlenu, choć normalnie na oddziale intensywnej terapii pacjentom podaje się 15 litrów – podał we wtorek „The Times”, powołując się na źródła szpitalne.

Jak zaznacza gazeta, to sugeruje, że jest on w lepszym stanie, niż zazwyczaj są pacjenci na intensywnej terapii.
10:03 07.04.2020
10:02 07.04.2020
09:53 07.04.2020
09:47 07.04.2020
W ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano 1154 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; łączna liczba infekcji sięgnęła 7497 – podał we wtorek sztab powołany przez władze. To największy dobowy wzrost liczby zakażeń odnotowany w Rosji od początku epidemii.
09:26 07.04.2020
09:18 07.04.2020
CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Liczba osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, wzrosła na Węgrzech do 817, zaś 47 chorych zmarło – poinformowano we wtorek na rządowej stronie internetowej poświęconej epidemii.

W ciągu ostatniej doby zmarło dziewięć osób i stwierdzono 73 nowe przypadki zakażeń. Są to najwyższe liczby dzienne od 4 marca, kiedy w kraju wykryto dwa pierwsze zakażenia.
09:08 07.04.2020
08:53 07.04.2020
O 143 – do 1462 – wzrosła w ciągu minionej doby liczba osób zakażonych koronawirusem na Ukrainie - ogłosiło we wtorek Centrum Zdrowia Publicznego. Bilans ofiar śmiertelnych wśród chorych na Covid-19 zwiększył się o siedem, do 45.

Dodano, że łącznie 28 osób uznano do tej pory za wyzdrowiałe.
08:22 07.04.2020
Eksperci WHO we wtorek rozpoczynają na Białorusi misję, która ma ocenić działania w ramach reagowania na epidemię koronawirusa. Eksperci alarmują tymczasem, że władze powinny zmienić dotychczasową taktykę i wprowadzić przynajmniej ograniczone środki kwarantanny.
Zobacz więcej