Raport

Epidemia koronawirusa

1 nowa wiadomość

Koronawirus na świecie. Śledzimy najnowsze przypadki [RELACJA]

(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Groźny wirus wywołujący zapalenie płuc rozprzestrzenił się z Chin i pojawił się w większości państw świata. Potwierdzono już tysiące zakażeń oraz ofiar śmiertelnych. Najtrudniejsza sytuacja panuje we Włoszech, Hiszpanii, Iranie i USA.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Koronawirus, który wykryto w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. U zdecydowanej większości zakażonych choroba przebiega dość łagodnie, czasami może nawet nie dawać objawów. Covid-19 stwarza największe zagrożenie dla osób starszych oraz cierpiących na przewlekłe choroby.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
22:09 dziś
Turcja: Bilans epidemii koronawirusa w Turcji powiększył się o 73 ofiary śmiertelne w ciągu ostatnich 24 godzin. Łączna liczba zmarłych z powodu Covid-19 w tym kraju to 574.
21:53 dziś
Ukraina :Do 1308 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem na Ukrainie. Bilans zmarłych chorych na Covid-19 zwiększył się w ciągu ostatniej doby o pięć – do 37.
21:06 dziś
Francja: W ciągu ostatnich 24 godzin w szpitalach i ośrodkach opieki nad osobami starszymi we Francji zmarło 518 osób zakażonych koronawirusem. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych pandemii we Francji to 8078.
20:26 dziś
Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w niedzielę o kolejnych pięciu ofiarach śmiertelnych koronawirusa. W sumie zmarło 67 osób. Łączna liczba zakażonych wyniosła 4543. Premier Andrej Babisz zapowiedział, że do czeskich szpitali trafi sześciu chorych z Francji.
19:04 dziś
Po raz pierwszy od początku epidemii koronawirusa w Nowym Jorku spadła liczba nowych ofiar śmiertelnych. Coraz większa liczba pacjentów wypisywana jest ze szpitali. Gubernator Andrew Cuomo mówi, że aglomeracja nowojorska nadal jest w trudnej sytuacji i podkreśla, że do zakończenia kryzysu droga jeszcze daleka.

Cuomo poinformował, że liczba potwierdzonych infekcji koronawirusem w stanie Nowy Jork wzrosła do 122 tysięcy. W ciągu ostatniej doby zmarły 594 osoby. – Liczba ofiar śmiertelnych w ostatnich dniach spadła po raz pierwszy. Za wcześnie jednak na ostateczne wnioski – mówił Cuomo.
18:52 dziś
Włochy: O 525 wzrosła w ciągu doby liczba osób zmarłych zakażonych koronawirusem. Łączna liczba ofiar wynosi 15 887.
17:40 dziś
Ministerstwo Zdrowia: 268 nowych zakażeń koronawirusem, łącznie 4102, zmarło 10 osób.
17:19 dziś
Ponad 4100 pracowników szpitali we włoskim regionie Lombardia zakażonych jest koronawirusem – takie dane przedstawił w niedzielę burmistrz Bergamo, ogniska epidemii, Giorgio Gori. Jak podkreślił, zbyt wielu pracowników służby zdrowia nie było chronionych.
17:14 dziś
Bułgaria: Krajowy Sztab Operacyjny poinformował w niedzielę o 522 potwierdzonych dotąd przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. Liczba zgonów wzrosła w ciągu ostatniej doby o cztery, do łącznie 19. W kraju wykonano dotąd 15 889 testów.
16:34 dziś
15:41 dziś
Iran jest krajem najbardziej dotkniętym pandemią Covid-19 na Bliskim Wschodzie. Liczba zmarłych przekroczyła dziś tam 3600 osób.
(fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)
15:39 dziś
Holandia: W ciągu ostatniej doby w Holandii zmarło 115 osób zakażonych koronawirusem. Całkowita liczba zgonów spowodowanych dotąd przez epidemię to 1766.
15:32 dziś
W.Brytania: Kolejne 619 osób zmarło z powodu koronawirusa, łącznie zmarło 4932 osoby.
15:18 dziś
Rosja: Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji według stanu na niedzielę wynosi 5 389. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 658 nowych zachorowań, z czego 536 w Moskwie. Od początku pandemii zmarło 45 osób, wyzdrowiało 355.
14:56 dziś
W krajach bałtyckich rośnie liczba zachorowań na Covid-19 – w sumie to już prawie 2,5 tys. przypadków infekcji koronawirusem.

Najwięcej zakażeń zdiagnozowano do tej pory w niewielkiej Estonii (1097). Nowych przypadków szybko przybywa też na Litwie, gdzie odnotowano dotąd 811 pacjentów z wirusem SARS-CoV-2.
14:48 dziś
We Francji mnożą się apele ze strony części polityków oraz władz sanitarnych do społeczeństwa o przestrzeganie kwarantanny. Tymczasem nad częściowym jej zniesieniem zastanawia się część klasy politycznej.

Piękna słoneczna pogoda skusiła Paryżan do opuszczania swoich domów – tym bardziej, że jedna trzecia z nich mieszka na niewielkiej powierzchni. Ciągle obowiązuje jednak kwarantanna, a jej nieprzestrzeganie grozi mandatem w wysokości 150 euro.
14:36 dziś
Liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa w Iranie osiągnęła 3603 – poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia tego kraju w niedzielę w telewizji państwowej. W ciągu ostatniej doby zmarło 151 osób. Od początku epidemii stwierdzono ponad 58 tys. zakażeń.
13:35 dziś
O 562 przypadkach zakażenia koronawirusem na Białorusi od początku epidemii poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. W szpitalach przebywają 502 osoby, zmarło osiem.

Jeszcze w sobotę informowano o 440 potwierdzonych przypadkach zakażenia Covid-19, co oznacza dobowy wzrost o ponad 120 zakażeń.
13:26 dziś
13:17 dziś
Pusta bazylika Św. Piotra w Niedzielę Palmową.

Papież Franciszek mówił, że w dramacie pandemii koronawirusa i rozpadających się pewników do wszystkich skierowane są słowa Jezusa: „Odwagi: otwórz swoje serce na moją miłość”. Apelował o pomoc dla potrzebujących.
13:00 dziś
Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza oświadczył, że sytuacja w kraju „pozostaje dramatyczna”. Podkreślił, że „kryzys się nie skończył, a zagrożenie nie minęło”. W wywiadach prasowych zaznaczył, że trzeba będzie „koegzystować z wirusem”.

W wypowiedziach dla dzienników „La Repubblica” i „Corriere della Sera” przedstawił kilkupunktowy „Plan sanitarny”. Program działań na najbliższą przyszłość przewiduje m.in. noszenie maseczek i „skrupulatne przestrzeganie dystansu społecznego” w miejscach publicznych i pracy, a także wzmocnienie lokalnych sieci służby zdrowia.


(fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO)
12:43 dziś
W Belgii w ciągu ostatniej doby odnotowano 1 260 nowych przypadków koronawirusa. 164 osoby zmarły w wyniku powikłań. Tym samym do 1 447 wzrosła liczba zgonów w Belgii, a ponad 19,5 tys. osób jest zakażonych. Najnowsze dane przekazało belgijskie centrum kryzysowe.
11:42 dziś
Ministerstwo zdrowia Hiszpanii: o 674 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych na Covid-19; w sumie 12 418 zgonów.
11:14 dziś
W Moskwie wykryto kolejnych 536 zakażeń koronawirusem – informuje tamtejszy oddział państwowego urzędu sanitarnego Rospotriebnadzor. Tym samym liczba przypadków koronawirusa w stolicy Rosji sięgnęła 3893.
(fot. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV)
10:53 dziś
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 184 osoby zakażone koronawirusem – podaje Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju wynosi 1 342. W sumie potwierdzono blisko 92 tys. przypadków zakażenia Covid-19.
10:39 dziś
– Najbardziej szokuje, że mamy nawet 35-letnich pacjentów; niektórzy z nadciśnieniem, cukrzycą, ale inni byli zupełnie zdrowi, a lądują na respiratorze. Nie miałam jeszcze pacjenta Polaka – przyznaje dr Iwona Rawinis, polska pulmunolog, która od 30 lat pracuje w Nowym Jorku.


10:12 dziś
Liczba zakażonych koronawirusem w Tokio rośnie kolejną dobę z rzędu. W niedzielę odnotowano kolejny rekord – ponad 130 nowych przypadków – podał japoński publiczny nadawca NHK, powołując się na władze stolicy Japonii.
10:02 dziś
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 207 nowych zakażeń koronawirusem. Łącznie liczba zainfekowanych w Polsce pacjentów wzrosła do 3834; zmarło pięć osób.


09:53 dziś
Australijski zespół wykazał w laboratoryjnych warunkach, że iwermektyna – lek przeciwpasożytniczy może niszczyć SARS-Cov-2. Trzeba jednak m.in. sprawdzić, czy bezpieczna dla człowieka dawka będzie skuteczna w zwalczaniu koronawirusa. Na razie naukowcy wykonali badania na hodowlach komórkowych.
09:49 dziś
Zdaniem gubernatora Andrewa Cuomo szczyt nowych zakażeń na koronawirusa nastąpi prawdopodobnie w stanie Nowy Jork za 4 do 8 dni. Dotąd potwierdzono łącznie 113 704 przypadków SARS-Cov-2, w tym w samym mieście – 63 306.
09:44 dziś
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że niedziela 5 kwietnia to ostatni dzień akcji „LOT do Domu”. Tego dnia ma przylecieć do kraju siedem samolotów z europejskich lotnisk – m.in. Saint Helier na wyspie Jersey, Pragi czy Sztokholmu.
09:35 dziś
Liczba zmarłych osób, u których stwierdzono koronawirusa, wzrosła na Węgrzech do 34, zaś zakażonych do 733 – poinformowano na rządowej stronie poświęconej pandemii Covid-19.

Najwięcej zakażeń stwierdzono dotąd w Budapeszcie – 313, a także w otaczającym go komitacie (województwie) peszteńskim – 142.
09:32 dziś
Do 80 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - podała lekarska federacja. W ostatnich godzinach zanotowano śmierć okulisty i lekarza rodzinnego.
09:29 dziś
Przedpołudniowa msza będzie jedynym punktem tegorocznych uroczystości Niedzieli Palmowej w Jerozolimie. Z powodu epidemii koronawirusa i wprowadzonych przez izraelskie i palestyńskie władze obostrzeń, nie będzie w tym roku tradycyjnej franciszkańskiej procesji z palmami.
08:59 dziś
W Kuwejcie zmarła pierwsza osoba zakażona nowym koronawirusem – podała tamtejsza agencja prasowa KUNA. W ciągu ostatniej doby potwierdzono też 62 nowe przypadki infekcji Covid-19.
08:53 dziś
– Nasza batalia z koronawirusem trwa bez przerwy i musimy uniknąć tego, by zacząć myśleć o tym, że wygrywamy, że zapędziliśmy przeciwnika do narożnika i że zaraz zdobędziemy przewagę – oświadczył rządowy włoski komisarz ds. epidemii Domenico Arcuri. Jak zaznaczył, niemożliwy jest obecnie powrót do normalności.

Dotychczasowy bilans koronawirusa we Włoszech to 14,6 tysięcy osób zmarłych, 120 tysięcy potwierdzonych przypadków i prawie 20 tysięcy wyleczonych.
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
08:52 dziś
30 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu ostatnich 24 godzin w Chinach. 25 z nich – jak informuje państwowa komisja zdowia – dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Z powodu Covid-19 zmarły też trzy kolejne osoby.
08:51 dziś
W Gruzji stwierdzono pierwszy przypadek śmiertelny zakażenia koronawirusem. W sobotę w Tbilisi zmarła zainfekowana 79-letnia kobieta, która cierpiała również na inne choroby współistniejące – poinformował lekarz prowadzący z kliniki, gdzie chora była leczona.
08:48 dziś
Stosunkowo niska liczba ofiar ale i szybko rosnący wskaźnik osób zakażonych – tak wygląda epidemia koronawirusa w Izraelu. Kraj ten ma teraz jednak znacznie poważniejszy problem: ultraortodoksyjnych Żydów, którzy otwarcie sprzeciwiają się nakazom pozostania w domach, bo uważają, że epidemia ich nie dotyczy.
08:38 dziś
Mieszkająca w Nowym Jorku polska pulmonolog dr Iwona Rawinis porównuje rozprzestrzenianie się koronawirusa do rozpędzonego pociągu, którego nie daje się zatrzymać. Wg specjalistki izolacja ma kluczowe znaczenie, a używanie masek, nawet domowego wyrobu, w miejscach publicznych również ogranicza transmisję wirusa.
(fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE; zdjęcie ilustracyjne)
07:28 dziś
Co najmniej 8476 osób zmarło w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa – wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. Sobota była kolejnym już w USA dniem z ponad tysiącem ofiar śmiertelnych Covid-19.Pod względem liczby zmarłych osób zakażonych koronawirusem USA plasują się obecnie na trzecim miejscu, po Włoszech i Hiszpanii.
06:12 dziś
Przedpołudniowa msza będzie jedynym punktem tegorocznych uroczystości Niedzieli Palmowej w Jerozolimie. Z powodu epidemii koronawirusa i wprowadzonych przez izraelskie i palestyńskie władze obostrzeń, nie będzie w tym roku tradycyjnej franciszkańskiej procesji z palmami.

Tegoroczny Wielki Tydzień i Wielkanoc w Jerozolimie nie mają precedensu. Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii wszystkie uroczystości organizowane będą w zasadzie bez udziału wiernych.
05:59 dziś
Trzydzieści środków medycznych trafiło do szpitali i aptek w całej Polsce. Przy pakowaniu i transporcie środków ochrony osobistej i płynu do dezynfekcji pracowali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

W działania na rzecz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Epidemicznych byli zaangażowaniu terytorialsi łódzkiej brygady - powiedział IAR rzecznik dowództwa WOT pułkownik Marek Pietrzak. Przez kilka dni na rzecz bazy rezerw pracowało 150 terytorialsów. W sumie spakowali 22 tysiące paczek ze sprzętem medycznym i środkami ochrony osobistej.
05:59 dziś
Do najciężej dotkniętego koronawirusem w Ameryce stanu Nowy Jork napłynęła w dwóch ratach pomoc z Chin. Prezydent Donald Trump zapowiedział, że w niedzielę i poniedziałek nadejdzie kolejne wsparcie z Waszyngtonu.
05:58 dziś
Władze Kamczatki potwierdziły pierwsze dwa przypadki zakażenia nowym koronawirusem w regionie. Nie podały informacji o stanie ich zdrowia.
00:10 dziś
We Francji zmarło siedem tysięcy pięćset sześćdziesiąt osób zakażonych koronawirusem. Ponad dwa tysiące ofiar śmiertelnych to pensjonariuszy domów seniora. Taki jest najnowszy bilans epidemii, podany przez francuskie Ministerstwo Zdrowia.
23:08 04.04.2020
Na Ukrainie do tej pory wykryto 1225 przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przybyło ponad 150 nowych. Ukraińskie władze planują wprowadzenie od przyszłego tygodnia obostrzeń mających zapobiec rozszerzaniu się choroby.
23:07 04.04.2020
Kolejne 17 osób zmarło w Irlandii z powodu koronawirusa, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju zwiększyła się do 137 - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.
22:10 04.04.2020
Około stu obywateli polskich zostało ewakuowanych w sobotę z wyspy Jersey – leżącej na Kanale La Manche dependencji korony brytyjskiej – w ramach akcji „LOT do Domu”. Był to najprawdopodobniej pierwszy przypadek, by samolot PLL LOT wylądował na tamtejszym lotnisku.
21:23 04.04.2020
Ukraina: O 153 – do 1225 – wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zakażonych koronawirusem na Ukrainie. Bilans zmarłych chorych na Covid-19 zwiększył się o pięć – do 32. 25 osób wyzdrowiało.
20:44 04.04.2020
Francja: W ciągu ostatnich 24 godzin w szpitalach we Francji zmarły 441 osoby zakażone koronawirusem. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych pandemii we Francji to 7 560.
19:21 04.04.2020
19:15 04.04.2020
Włochy: W ciągu doby zmarło 681 osób zakażonych koronawirusem, łączny bilans zmarłych to 15 362.
19:14 04.04.2020
Portugalia: W ciągu ostatniej doby liczba zgonów na Covid-19 zwiększyła się o 20, i wynosi łącznie 266 ofiary.
18:14 04.04.2020
Włochy: Zmarł zakażony koronawirusem policjant z ochrony premiera Giuseppe Contego.
17:58 04.04.2020
Ministerstwo Zdrowia: 124 nowe zakażenia koronawirusem, łącznie 3627, kolejne sześć osób zmarło
17:56 04.04.2020
Oficjalna liczba zmarłych z powodu infekcji nowym koronawirusem przekroczyła w sobotę poziom 60 tys. – wynika z zestawienia agencji Reutera. Liczba potwierdzonych zakażeń to już ponad 1,1 miliona.
16:52 04.04.2020
Na Białorusi do 440 osób wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. Zmarło pięcioro chorych mających jednocześnie choroby współistniejące.

Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że leczone są 394 osoby zakażone koronawirusem. Dotychczas 41 osób wyzdrowiało.
15:22 04.04.2020
Holandia: W ciągu ostatniej doby zmarło 164 zainfekowanych nowym koronawirusem. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych to 1 651. Liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła o 6 proc. i wynosi 16 627.
15:19 04.04.2020
Wielka Brytania: Kolejne 708 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 4313.
14:21 04.04.2020
Rząd Węgier utworzył specjalny fundusz do walki z koronawirusem, na który złożą się m.in. opłaty nałożone na banki; powstanie też fundusz na zwalczanie skutków epidemii – informuje minister kierujący kancelarią premiera Gerely Gulyas.
13:50 04.04.2020
Ukraińskie ministerstwo zdrowia prognozuje, że szczyt zakażeń koronawirusem nad Dnieprem może przypaść w połowie kwietnia. Resort apeluje do Ukraińców o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zapobieganie kolejnym zakażeniom. Liczba zdiagnozowanych do tej pory przypadków zakażeń przekroczyła tysiąc.
13:28 04.04.2020
Z powodu pandemii koronawirusa Linia lotnicza American Airlines, która w maju miała uruchomić swoje pierwsze połączenie do Polski – z Chicago do Krakowa – przełożyła te plany na 2021 rok – poinformowano w komunikacie.
13:15 04.04.2020
809 osób zmarło w wyniki powikłań po koronawirusie w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii. Takie dane podały miejscowe służby ratunkowe. Hiszpania jest drugim po Włoszech krajem najbardziej dotkniętym pandemią. Łączna liczba ofiar wynosi tam już 11 744.

Więcej niż we Włoszech jest tam już jednak osób zakażonych – ten wskaźnik przekroczył 124 tys.
12:55 04.04.2020
158 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w Iranie, zwiększając tym samym bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 do 3 452 – poinformowało irańskie ministerstwo zdrowia. Od początku epidemii stwierdzono ponad 55,7 tys. zakażeń.
12:20 04.04.2020
W ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech zmarło 141 osób zakażonych koronawirusem – poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju to 1 158. Liczba zarejestrowanych zakażeń w RFN wzrosła o 6 082 do ponad 85 tysięcy.
(fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER)
11:50 04.04.2020
W Gruzji stwierdzono pierwszy przypadek śmiertelny zakażenia koronawirusem. W sobotę w Tbilisi zmarła zainfekowana 79-letnia kobieta, która cierpiała również na inne choroby współistniejące – poinformował lekarz prowadzący z kliniki, gdzie chora była leczona. Zakażenia potwierdzono dotąd u 157 osób.
11:32 04.04.2020
W Tokio odnotowano rekordową liczbę 118 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w ciągu jednego dnia od początku pandemii Covid-19. W sumie dotąd zainfekowanych zostało 891 osób.
11:16 04.04.2020
W Rosji liczba zakażeń koronawirusem sięgnęła 4 731 po tym, jak w ciągu ostatniej doby odnotowano 582 nowe przypadki infekcji – podał specjalny sztab powołany przez władze. Od początku pandemii Covid-19 zmarły 43 osoby, w tym 9 w ciągu ostatnich 24 godzin.

Większość nowych zakażeń zarejestrowano w Moskwie – 434.
11:11 04.04.2020
Tragiczny bilans pandemii w USA. W ciągu minionej doby zmarło tam 1480 osób zakażonych koronawirusem – podał w piątek wieczorem czasu miejscowego w swoim codziennym raporcie Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. W sumie w USA jest 7406 ofiar śmiertelnych pandemii.
11:01 04.04.2020
Narodowa Komisja Chin poinformowała o 19 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 18 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Jedną lokalną infekcję zanotowano w centralnej prowincji Hubei.
10:50 04.04.2020
W ciągu ostatniej doby we francuskich szpitalach zmarło 588 osób zakażonych koronawirusem. Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi 6507, z czego 5091 osób zmarło w szpitalach i co najmniej 1416 w domach seniora.
09:05 04.04.2020
Rząd w Belgii spodziewa się dużych strat gospodarczych wywołanych pandemią koronawirusa, porównywalnych nawet z kryzysem w 1929 roku – powiedział o tym minister odpowiedzialny za budżet David Clarinval.

Według niego straty gospodarcze w związku z koronawirusem będą dwukrotnie wyższe niż podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.
09:00 04.04.2020
Liczba zmarłych osób, u których stwierdzono koronawirusa, wzrosła na Węgrzech do 32 – 6 osób zmarło w ciągu ostatniej doby – zaś zakażonych do 678.
08:59 04.04.2020
Rosja wstrzymała wszystkie międzynarodowe loty pasażerskie. Dodatkowo, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, część rosyjskich linii lotniczych ograniczyło liczbę lotów wewnątrzkrajowych.
08:44 04.04.2020
Co najmniej 40 proc. osób zakażonych koronawirusem w Ekwadorze nie przestrzegało warunków obowiązkowej kwarantanny – poinformował prezydent kraju Lenin Moreno i nakazał „nadzór technologiczny” nad tymi pacjentami. Przedstawił też cyfrową mapę z obszarami, przez które przemieszczali się zainfekowani Covid-19. Nie podał jednak szczegółów na temat tego, jak te dane zostały uzyskane.

W sumie od początku epidemii w Ekwadorze odnotowano łącznie 3 368 przypadków zakażenia, 145 osób spośród tych zainfekowanych zmarło.
08:33 04.04.2020
Flagi opuszczone do połowy masztów, wstrzymany ruch uliczny, trzy minuty ciszy w całym kraju i wycie syren alarmu przeciwlotniczego – tak w Chinach uczczono w sobotę pamięć tysięcy osób zmarłych w tym kraju z powodu pandemii koronawirusa.

Dzisiejszy dzień ogłoszono dniem żałoby narodowej z powodu Covid-19 – choroby, która według oficjalnych danych zabiła w Chinach ponad 3,3 tys. osób. Pekin zaprzecza zarzutom, że oficjalny bilans może być zaniżony.
(fot. DI YIN/Getty Images)
08:31 04.04.2020
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono na Falklandach – brytyjskim terytorium zamorskim na południowym Atlantyku – poinformowały miejscowe władze.
08:27 04.04.2020
Zdjęcia zatłoczonych targów i ulic w Neapolu publikują w sobotę na pierwszych stronach włoskie gazety podkreślając, że nie są tam przestrzegane restrykcyjne przepisy, zabraniające wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby i nakazujące zachowanie odległości.


05:53 04.04.2020
Nadmorska miejscowość Caorle koło Wenecji oferuje bezpłatny wypoczynek pracownikom włoskiej służby zdrowia, wolontariuszom i funkcjonariuszom sił porządkowych, zaangażowanym na pierwszej linii w walkę z pandemią koronawirusa. Tak chce im podziękować za trud.
05:42 04.04.2020
Rozpoczęły się dezynfekcje polskich miast. Będą one kontynuowane w przyszłym tygodniu. Dwa dni temu Główny Inspektor Sanitarny wydał samorządom wytyczne dotyczące odkażania przestrzeni publicznych. Szczegółowe wytyczne dotyczące odkażania miast zostały przesłane do wszystkich wojewodów w prośbą o przekazanie do samorządów terytorialnych wszelkiego szczebla.
04:00 04.04.2020
W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby zmarło 1480 osób zakażonych koronawirusem - podał w piątek wieczorem czasu miejscowego w swoim codziennym raporcie Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. W sumie w USA jest 7406 ofiar śmiertelnych pandemii.
00:06 04.04.2020
Wytwarzająca komponenty dla motoryzacji firma Marelli, mająca zakłady produkcyjne w Sosnowcu i Bielsku-Białej (Śląskie), poinformowała w piątek o przedłużeniu okresu zawieszenia produkcji do 13 kwietnia.
00:05 04.04.2020
Policja we Francji kontroluje poruszających się obywateli. Mimo że władze w Paryżu wspominały o warunkach i możliwości zakończenia kwarantanny, rygorystyczne przepisy dotyczące ograniczeń w poruszaniu się wciąż obowiązują. Funkcjonariusze będą przeprowadzać wzmożone kontrole zwłaszcza w rozpoczynający się weekend - w części Francji rozpoczynają się bowiem ferie wielkanocne.
22:54 03.04.2020
Osoby mające znaleźć się w pobliżu prezydenta USA Donalda Trumpa lub wiceprezydenta Mike'a Pence'a będą poddane szybkiemu testowi na koronawirusa - poinformował w piątek rzecznik Białego Domu Judd Deere.
22:53 03.04.2020
69 osób z Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach w pow. grójeckim (Mazowieckie) jest zarażonych koronawirusem. Dodatni wynik testów ma 60 mieszkańców i 9 pracowników placówki - poinformował PAP w piątek dyrektor placówki Marek Beresiński.
21:56 03.04.2020
Ponad 58 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 1 milion 82 tysiące jest zakażonych - to najnowsze dane na temat koronawirusa, które podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Jak dotąd, udało się wyleczyć 227 tysięcy osób.
21:02 03.04.2020
Turcja: liczba zgonów spowodowanych koronawirusem wzrosła w piątek o 69 do łącznie 425, a liczba potwierdzonych przypadków jego nosicielstwa o 2786 do łącznie 20 921.
21:01 03.04.2020
20:59 03.04.2020
Irlandia: Kolejne 22 osoby zmarły z powodu koronawirusa, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju zwiększyła się do 120. To największa dobowa liczba zgonów od początku epidemii.
20:58 03.04.2020
Hiszpania: liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 117 tysięcy 710. Jest tam w sumie 10 tysięcy 935 ofiar śmiertelnych patogenu. Po raz pierwszy od ponad tygodnia liczba zgonów w ciągu ostatniej doby zmalała. Zmarło 935 osób, a poprzedniej doby - 950.
20:22 03.04.2020
Francja: 588 zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w szpitalach. Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi 6 662.
20:22 03.04.2020
Kanadyjska agencja zdrowia publicznego poinformowała w piątek, że w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju zmarło 25 osób chorych na Covid-19 oraz zdiagnozowano 1615 przypadków zakażenia koronawirusem.
19:30 03.04.2020
We Włoszech zmarło dziś 766 osób zakażonych koronawirusem, o 6 więcej niż wczoraj. W sumie od początku pandemii zmarło ponad 14,5 tysiąca. Stwierdzono ponad 2300 nowych zakażeń, blisko 150 mniej niż wczoraj.
18:32 03.04.2020
Portugalia: w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło wskutek infekcji koronawirusem 37 osób. Oznacza to, że łączna liczba zgonów na Covid-19 zwiększyła się do 246.
18:09 03.04.2020
Brak dochodów spowodowany epidemią koronawirusa i tym, co po niej nastąpi, szacujemy na 1,5-2 miliardy złotych – podał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Już teraz szukam oszczędności, ale nie wyobrażam sobie, że przez epidemię ktoś miał stracić pracę – dodał.
17:45 03.04.2020
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek po południu o 117 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Łączny bilans wzrósł do 3266. Resort podał, że zmarło kolejne sześć osób. W sumie zanotowano dotąd 65 zgonów.
17:40 03.04.2020
Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował, że w ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła o 562, do 2935; zdiagnozowano też blisko 10,5 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem.
16:40 03.04.2020
16:23 03.04.2020
Wielka Brytania: Kolejne 684 osoby zmarły z powodu koronawirusa, w efekcie łączna liczba ofiar wzrosła do 3605.
16:12 03.04.2020
W związku ze stanem epidemii, od 3 do 11 kwietnia br. Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte – poinformował w komunikacie resort środowiska.
15:01 03.04.2020
Holandia: W ciągu ostatniej doby o 1026 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. O 148 wzrosła liczba osób zmarłych na Covid-19, a ponad 500 kolejnych osób przyjęto do szpitali.
14:51 03.04.2020
Polska znosi ograniczenia na eksport leków; w Brukseli trwają rozmowy w tej sprawie z komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem - poinformowało PAP w piątek polskie źródło dyplomatyczne.
14:28 03.04.2020
Aleksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi poinformował, że obecnie w kraju 305 osób zakażonych Covid-19 znajduje się w szpitalach, spośród których 16 wymaga wentylacji płuc; 46 osób wyzdrowiało.

Łukaszenka zapowiedział, że imprezy masowe nie będą odwoływane, jednak „nikogo też nie będziemy zmuszać do udziału”.
14:07 03.04.2020
Zarówno Państwo Islamskie (IS), jak i Al-Kaida uważają koronawirusa za zagrożenie, ale w pandemii i związanym z nią chaosie widzą też szansę na zdobycie nowych zwolenników i zorganizowanie nowych ataków – podaje agencja Associated Press.

Z kolei znany think tank, International Crisis Group, ostrzegł w tym tygodniu, że pandemia zagraża globalnej solidarności, która jest kluczowa w walce z ekstremistami, a jej osłabienie pozwala dżihadystom lepiej przygotować się do spektakularnych aktów terroru.
14:02 03.04.2020
Od początku epidemii koronawirusa w Iranie zmarły 3294 zakażone osoby, w tym 134 w ciągu ostatniej doby. Liczba zainfekowanych przekroczyła 53 tysiące. Rzecznik resortu zdrowia Kijanusz Dżahanpur poinformował, że od początku epidemii wirusem SARS-CoV-2 zakaziły się w sumie 53 183 osoby.
13:40 03.04.2020
Polacy mieszkający w hrabstwie Herefordshire w zachodniej Anglii, przy granicy z Walią, zorganizowali zbiórkę dla pracowników miejscowego szpitala, aby podziękować im za codzienną walkę z koronawirusem.


(fot. Twoje Info)
13:38 03.04.2020
Dynamika przyrostu chorych na Covid-19 wyraźnie zahamowała w Belgii w tym tygodniu.

W ciągu ostatniej dobry zakażenie koronawirusem stwierdzono tam u 1422 kolejnych osób, co zwiększa łączną liczbę zarażonych w tym kraju do 16 770 – poinformowały władze.
13:29 03.04.2020
Po wybuchu epidemii koronawirusa w USA znacząco spadła sprzedać popularnego meksykańskiego piwa corona. Producent Grupo Modelo będzie musiał się liczyć z jeszcze większymi stratami – podjął bowiem decyzję o wstrzymaniu produkcji.
13:13 03.04.2020
We Włoszech doszło do spowolnienia zakażeń koronawirusem – potwierdził szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. Eksperci Instytutu są przekonani, że dzięki wprowadzonym restrykcjom udało się uniknąć znacznie większej liczby zgonów.

Najnowszy, ogłoszony w czwartek bilans koronawirusa we Włoszech to prawie 14 tysięcy zmarłych i 115 tysięcy potwierdzonych przypadków zakażeń.
(fot. Rob Carr/Getty Images)
12:49 03.04.2020
Według najnowszych danych niemieckiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 145 osób zakażonych koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju to 1017. Liczba zarejestrowanych tam zakażeń wzrosła o 6174 i wynosi 79 696.

– Znajdujemy się na początku epidemii Covid-19 i nie możemy teraz odpuścić – podkreślił na konferencji prasowej szef Instytutu Lothar Wieler.
12:13 03.04.2020
Do tej pory w ramach akcji „LOT do domu” powróciło do kraju prawie 50 tysięcy osób. Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizowały do tej pory ponad 300 specjalnych rejsów.

Polski przewoźnik latał między innymi z Australii, Wietnamu, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Sri Lanki i państw europejskich. Akcja dobiega końca, a ostatnie powroty zaplanowano na niedzielę.
(fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
11:23 03.04.2020
UEFA jest zdeterminowana, aby piłkarscy mistrzowie krajów zostali wyłonieni na boisku nawet w sierpniu. Odradza definitywne odwoływanie rozgrywek przerwanych przez pandemię koronawirusa. „Na tym etapie jest to nieuzasadnione” – podkreśla organizacja w specjalnym liście.
11:10 03.04.2020
Rząd Włoch przygotowuje wypłatę specjalnej zapomogi kryzysowej dla 3 mln osób, które potrzebują wsparcia z powodu pandemii koronawirusa i utraty dochodów – ogłosiła minister pracy i polityki społecznej Nunzia Catalfo. Suma tej pomocy to 3 mld euro.
10:13 03.04.2020
W Czechach przybyło w czwartek 269 zakażonych, co oznacza, że drugi dzień z rzędu koronawirus rozprzestrzenia się wolniej. Od początku epidemii koronawirusa odnotowano 3869 potwierdzonych przypadków Covid-19 – podało ministerstwo zdrowia tego kraju. Od początku epidemii zmarło 46 osób, a wyleczono 71.
10:07 03.04.2020
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 203 potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polskce. W ostatnich godzinach zmarło też dwóch zainfekowanych pacjentów.
10:02 03.04.2020
Główny ekspert medyczny rządu Australii Brendan Murphy szacuje, że rzeczywista liczba zakażonych koronawirusem może być dziesięciokrotnie większa, niż wskazują na to oficjalne statystyki. W czwartek według danych WHO liczba infekcji przekroczyła 1 milion.

– Szczerze mówiąc, jedyne liczby, co do których mam całkowitą pewność, to liczby australijskie – stwierdził ekspert. W Australii oficjalnie liczba zakażeń sięga prawie 5 300; zarejestrowano też 28 zgonów.
10:00 03.04.2020
W Nowym Jorku za kilka dni może zabraknąć respiratorów – takie obawy wyraził gubernator Andrew Cuomo. W stanie Nowy Jork zarejestrowano ponad 93 tysiące zakażeń koronawirusem. Zmarło tam ponad dwa i pół tysiąca osób; to największe ognisko patogenu w USA.
08:42 03.04.2020
08:25 03.04.2020
Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 1 mln – podał w raporcie amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Epidemia wirusa SARS-CoV-2 zabiła już ponad 51 tys. osób na całym świecie.


07:59 03.04.2020
Pacjenci z koronawirusem mogą zostać pozbawieni sprzętu ratującego życie, nawet jeśli ich stan się poprawia, jeśli w przypadku deficytu tego sprzętu są inne osoby z wirusem, które mają większe szanse przeżycia – głoszą nowe wytyczne dla brytyjskich lekarzy.

– Te wytyczne mogą wskazać, jak należy postępować. Ale nie powstrzymają brutalnych wyborów ani nie uwolnią podejmujących decyzje od ich moralnego cierpienia – uważa John Chisholm, przewodniczący komitetu etyki medycznej Brytyjskiego Stowarzyszenia Lekarskiego.
(fot. Stefan Rousseau/PA Images via Getty Images)
07:53 03.04.2020
104-letni weteran drugiej wojny światowej z Oregonu to prawdopodobnie najstarsza osoba, która wyzdrowiała po zakażeniu się koronawirusem – informują amerykańskie media. Swój powrót do zdrowia mężczyzna świętował z rodziną w dniu swoich urodzin.


07:37 03.04.2020
W sobotę Chiny oddadzą hołd „męczennikom, którzy zginęli w walce z pandemią”. Przez trzy minuty od godz. 10 rano czasu miejscowego (3 nad ranem czasu polskiego) w całym kraju uruchomione zostaną syreny alarmowe, a pociągi, statki i samochody włączą sygnały dźwiękowe.

Wang Zhonglin, szef lokalnej organizacji Partii Komunistycznej w mieście Wuhan, gdzie rozpoczęła się pandemia, ostrzega, że choć widać oznaki jej słabnięcia, koronawirus wciąż jest groźny.
07:29 03.04.2020
07:24 03.04.2020
W Korei Południowej ruszyła oficjalna kampania przed wyborami parlamentarnymi planowanymi na 15 kwietnia. Komisja wyborcza zapowiada nadzwyczajne środki ostrożności związane z pandemią koronawirusa, która stała się ważnym tematem debaty politycznej w kraju.

Zakażonych jest tam już blisko 10 tys. osób; odnotowano 169 zgonów.


05:57 03.04.2020
W Chinach wykryto w ciągu ostatnich 24 godzin 31 nowych przypadków koronawirusa i 4 przypadki zgonów. Wszystkie przypadki śmiertelne nastąpiły w mieście Wuhan, w prowincji Hubei, gdzie rozpoczęła się pandemia. Poinformowano też o wykryciu koronawirusa u 60 osób, które nie wykazywały żadnych objawów.

Łączna liczba zakażonych od początku pandemii do piątku wynosi obecnie 81 620 a zgonów – 3 332.
03:54 03.04.2020
Mieszkańcy Wuhan, miasta w środkowych Chinach, w którym rozpoczęła się pandemia koronawirusa, powinni wzmocnić środki ochrony osobistej i unikać wychodzenia na zewnątrz bez potrzeby – powiedział szef miejscowej organizacji Partii Komunistycznej Wang Zhonglin. Podobne środki ostrożności obowiązują w całych Chinach.
02:29 03.04.2020
Burmistrz Nowego Jorku, miasta w USA najbardziej dotkniętego epidemią koronawirusa, wezwał mieszkańców aby zakrywali twarz wychodząc na zewnątrz, przy czym podkreślił, że nie musi to być maska.

– Wręcz przeciwnie, nie chcemy abyście używali masek, których potrzebują służby ratownicze i chorzy i których może zabraknąć do końca pandemii – dodał.


00:57 03.04.2020
Kapitan lotniskowca USS Theodore Roosevelt został w czwartek zwolniony ze stanowiska za apel do władz USA o pomoc po wykryciu na okręcie ponad 100 przypadków koronawirusa. Kapitan krytykował też dowództwo za niewystarczające – jego zdaniem – działania w tej sprawie.

Około 3 tys. marynarzy i oficerów ma zostać w piątek ewakuowanych z okrętu i poddanych kwarantannie. U 100 marynarzy test na koronawirusa wykazał wynik pozytywny.
00:54 03.04.2020
U ratownika medycznego ze szpitala w Dzierżoniowie (Dolnośląskie) zdiagnozowano w czwartek zakażenie koronawirusem. Nieczynne jest pogotowie ratunkowe oraz izba przyjęć. Zostaną otwarte w ciągu siedmiu dni, jeśli testy na obecność koronawirusa wykonane pozostałym pracownikom izby przyjęć i pogotowia okażą się negatywne. Do pacjentów, którzy będą dzwonić na telefon alarmowy, kierowane będą karetki z sąsiednich powiatów.
23:57 02.04.2020
Od 5 do 20 kwietnia w Azerbejdżanie będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się w związku z Covid-19. Obostrzenia zakładają konieczność wysłania do władz SMS-a przed wyjściem z domu. W wiadomości należy wskazać cel wyjścia z domu i potwierdzenie tożsamości.
23:52 02.04.2020
Prezydent Donald Trump poddał się w czwartek ponownie testowi na koronawirusa, rezultat okazał się negatywny – poinformował osobisty lekarz prezydenta Sean Conley.
23:51 02.04.2020
Jeśli testy potwierdzą, że Resochin, lek przeciwko malarii zawierający chlorochinę, pomaga w walce z koronawirusem, Bayer zamierza „przekazać ten lek rządom za darmo” – poinformował szef koncernu.
23:48 02.04.2020
Trzech bułgarskich posłów jest zakażonych koronawirusem. Przebywają w domowej kwarantannie. Jednocześnie zdecydowano, że parlament będzie obradować w piątek z uwagi na pilne zadania. Do sali będą wchodzili wyłącznie ci posłowie, którzy mają brać udział w dyskusji, a kluby zagłosują oddzielnie.
23:43 02.04.2020
Atletico Madryt poinformowało, że porozumiało się z piłkarzami oraz sztabem szkoleniowym i obniży ich wynagrodzenia o 70 procent do czasu zakończenia przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Jednocześnie klub urlopował część pracowników – w ten sposób może bowiem czasowo obniżyć koszty. Wcześniej na taką obniżkę poborów zdecydowali się gracze Barcelony.
23:07 02.04.2020
Federalna administracja transportu USA (FTA) wesprze transport publiczny sumą 25 mld dolarów, w tym 5,4 mld USD dla metropolii Nowego Jorku, ze względu na gwałtowny spadek dochodów, spowodowany walką z pandemią koronawirusa. Fundusz na to wsparcie zatwierdził w ubiegłym tygodniu Kongres, a wypłacanie jego transz rozpocznie się w najbliższych tygodniach.
23:03 02.04.2020
Władze Jordanii wprowadziły w czwartek na terenie całego kraju całodobową godzinę policyjną. Ma to pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa.
22:58 02.04.2020
Parlament Słowenii uchwalił w czwartek ustawę, zgodnie z którą rząd przeznaczy 3 mld euro na pomoc obywatelom i przedsiębiorstwom w zwalczaniu skutków pandemii koronawirusa. Zatwierdzona suma to 6 proc. PKB Słowenii.
22:35 02.04.2020
Na Ukrainie stwierdzono już prawie 900 zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przybyło ich ponad 100. O dwa przypadki wzrosła też liczba zgonów.
22:34 02.04.2020
W Tajlandii obowiązuje godzina policyjna i zakaz wjazdu do kraju; Filipiny wprowadzają obowiązek noszenia maseczek ochronnych, a wietnamski rządowy dziennik przestaje się ukazywać po wykryciu koronawirusa u jej reportera.
20:58 02.04.2020
Będziemy przeprowadzać 100 tysięcy dziennie testów na obecność koronawirusa jeszcze w tym miesiącu – to obietnica ministra zdrowia Zjednoczonego Królestwa. Matt Hancock odpowiedział dziś na krytykę opozycji, większości mediów i części ekspertów zaniepokojonych zbyt małą -ich zdaniem - skalą przeprowadzanych badań.
20:38 02.04.2020
Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła milion – podał amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Zaledwie kilka godzin wcześniej poinformowano z kolei, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie przekroczyła 50 tysięcy, a obecnie wynosi prawie 51,5 tysiąca.
20:22 02.04.2020
Francja: 471 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w szpitalach. Liczba zgonów wzrosła tym samym do 4503.
19:37 02.04.2020
Cztery osoby zmarły na Białorusi na zapalenie płuc z powikłaniami, spowodowane przez koronawirusa – poinformował prezydent Alaksandr Łukaszenka.
18:52 02.04.2020
432 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork z powodu zakażenia koronawirusem – poinformował w czwartek gubernator stanu Andrew Cuomo. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tam do 2373.

Dzień wcześniej władze Nowego Jorku informowały o 391 przypadkach śmiertelnych, a przed dwoma dniami odnotowano 332 zgony.
18:19 02.04.2020
Włochy: W ciągu doby zmarło 760 osób zakażonych koronawirusem, łączny bilans to 13 915 zmarłych.
17:38 02.04.2020
Matteo Salvini, szef Ligi, największej włoskiej partii opozycyjnej, powiedział, że jest ogromnie rozczarowany egoizmem Unii Europejskiej w obliczu pandemii koronawirusa. Rada Europy i Komisja Europejska nie zgadzają się na emisję euroobligacji, których sprzedaż pomogłaby stawić czoło gospodarczym skutkom pandemii.
(fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI)
17:00 02.04.2020
Holandia: W ciągu ostatniej doby o 1083 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. O 166 wzrosła liczba osób zmarłych na Covid-19, a ponad 600 kolejnych osób przyjęto do szpitali.
16:59 02.04.2020
Floryda pozwoli zacumować w swym porcie brytyjsko-amerykańskim statkom wycieczkowym MS Zaandam i Rotterdam, na których wykryto przypadki zakażenia koronawirusem. Część pasażerów będzie mogła zejść na ląd – podała amerykańska telewizja NBC.
16:34 02.04.2020
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 59 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło kolejnych pięć osób.
15:55 02.04.2020
Szwajcaria: O 54 wzrosła w ciągu doby liczba ofiar śmiertelnych Covid-19, w sumie zmarły w tym kraju 432 osoby zakażone koronawirusem.

Wykryto 1128 nowych zakażeń koronawirusem, w sumie odnotowano ich już 18 267.
15:18 02.04.2020
Wielka Brytania: Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się w ciągu poprzedniej doby o 569 i wynosi 2921.
14:56 02.04.2020
W Watykanie potwierdzono siódmy przypadek koronawirusa – poinformowało w czwartek biuro prasowe. Zapewniło jednocześnie, że w tamtejszych instytucjach i urzędach prowadzona jest jedynie niezbędna i nieodraczalna dzialalność.
14:54 02.04.2020
Belgia: W ciągu ostatniej dobry zakażenie koronawirusem stwierdzono u 1384 kolejnych osób, co zwiększa łączną liczbę zarażonych w tym kraju do 15 348. Wskutek Covid-19 zmarły w Belgii kolejne 183 osoby.
14:30 02.04.2020
Z danych WHO wynika również, że przybywa tzw. ozdrowieńców. Na całym świecie wyzdrowiało już ponad 200 tys. pacjentów.

Aktywnych zakażeń, wymagających leczenia lub obserwacji, jest ponad 700 tys. Zdecydowana większość z nich (95 proc.) przechodzi chorobę łagodnie, jedynie 5 proc. chorych (ponad 36 tys.) jest w stanie poważnym lub krytycznym.
14:25 02.04.2020
W Europie Środkowo-Wschodniej na razie jest mniej zakażeń, ale również w tym regionie liczba Cowid-19 stale rośnie – podaje WHO.

Na pierwszym miejscu są tu Czechy i Rosja. W każdym z tych krajów odnotowano już ponad 3,5 tys. przypadków. Na trzecim miejscu jest Rumunia (ponad 2,7 tys. zakażeń), na czwartym Polska – 2 633.
14:17 02.04.2020
Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że od wybuchu epidemii wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 liczba zakażeń przekroczyła 950 tys. Tymczasem w ciągu doby przybywa co najmniej 50 tys. nowych zakażeń. W piątek najprawdopodobniej będzie ponad milion infekcji.

Zwiększa się też liczba zgonów: łącznie jest ich już ponad 48 tys., najwięcej we Włoszech (ponad 13 tys.) oraz w Hiszpanii (ponad 10 tys.).
14:13 02.04.2020
14:11 02.04.2020
Zdecydowana większość zmarłych z powodu Covid-19 w Europie to osoby powyżej 60. roku życia – ujawnił dyrektor europejskiego oddziału WHO Hans Kluge. Jednocześnie przypomniał, że młodzi nie są odporni na koronawirusa.
14:07 02.04.2020
Dwa miesiące po zamknięciu Wuhan, epicentrum epidemii koronawirusa, 8 kwietnia skończy się tam izolacja. Przywrócony zostanie transport, a ludzie będą mogli wyjechać z chińskiego miasta – poinformowały o tym władze prowincji Hubei.


12:50 02.04.2020
W Polsce potwierdzono 79 nowych zakażeń koronawirusem, a także śmierć dwóch pacjentów, hospitalizowanych w Tychach i Łańcucie.

Tym samym liczba osób z Covid-19 w naszym kraju wzrosła do 2633. Zmarło dotąd 45 osób.


12:48 02.04.2020
Z najnowszego raportu Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie wynika, że w USA z powodu koronawirusa najczęściej hospitalizowani są pacjenci z cukrzycą, chorobami serca i przewlekłymi schorzeniami płuc. Jednak co piąty chory na oddziałach intensywnej terapii nie ma żadnej z tych chorób.
12:44 02.04.2020
12:41 02.04.2020
W Iranie bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w ciągu wzrósł o 124 w ciągu ostatniej doby. Od początku epidemii na Covid-19 zmarło już 3136 osób – poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Od środy wykryto też 2875 nowych infekcji, w sumie odnotowano ich 50 468.
12:37 02.04.2020
Aby powstrzymać koronawirusa i uniknąć tragedii, jaka ma miejsce we Włoszech, Hiszpanii i USA, premier Grecji Kyriakos Micotakis wezwał rodaków, by dalej przestrzegali nadzwyczajnych środków w czasie pandemii i pozostali w domach. – Jeśli się rozluźnimy, zapłacimy za to – przestrzegał w parlamencie.

Do tej pory w Grecji potwierdzono 1415 przypadków infekcji i 50 zgonów.
12:25 02.04.2020
Poza „sytuacjami wyjątkowymi” Francuzi nie mogą się przeprowadzać – taka jest decyzja rządu w Paryżu. Zakaz ma pomóc w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nowe obostrzenie będzie obowiązywać aż do nowego rozporządzenia w tej sprawie.


11:16 02.04.2020
Co piąty zakażony koronawirusem w Mołdawii to pracownik medyczny. Dotychczas odnotowano tam 423 przypadki – ogłosiła minister zdrowia tego kraju Viorica Dumbraveanu. Pięć osób chorych na Covid-19 zmarło, a 22 wyzdrowiały.
11:02 02.04.2020
Ministerstwo Zdrowia przypomina: #ZostańwDomu. Od środy obowiązują dodatkowe restrykcje, wprowadzone przez rząd z uwagi na epidemię koronawirusa.


10:42 02.04.2020
Ponad 47 tysięcy ofiar śmiertelnych i 937 tysięcy zakażonych na całym świecie – to najnowsze dane, które przekazał amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Maryland. Tamtejsi badacze zajmują się monitorowaniem pandemii koronawirusa.

Przygotowali także interaktywną mapę, która umożliwia bieżący podgląd rozprzestrzeniania się Covid-19.

Zobacz mapę z zasięgiem koronawirusa
10:07 02.04.2020
W ciągu ostatniej doby odnotowano w Rosji 771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łączna liczba zakażeń wzrosła w kraju do 3548 – poinformował sztab powołany przez władze do walki z epidemią. To rekordowy dotąd dobowy wzrost zakażeń. Z powodu Covid-19 zmarło 30 osób.

Wciąż największa liczba zakażeń przypada na Moskwę – w ciągu doby odnotowano tam 595 nowych infekcji, a ich łączna liczba przekroczyła 2400.
09:54 02.04.2020
Tysiące nowojorczyków w całym mieście wyszło na balkony i wyjrzało przez okna, by aplauzem i okrzykami wyrazić wdzięczność pracownikom medycznym za ich walkę z koronawirusem.

Według danych urzędu burmistrza Andrew Cuomo w mieście potwierdzono 41 771 przypadków zakażenia i 1096 ofiar śmiertelnych.


09:29 02.04.2020
Dzięki wsparciu polskich medyków, w Brescii we Włoszech otwarto dodatkowy oddział intensywnej terapii dla chorych na koronawirusa. Mówił o tym w programie „#Jedziemy” członek polskiej misji lekarskiej – kapitan Jacek Siewiera z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
09:25 02.04.2020
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało na Twitterze o realizowanych w czwartek przelotach do Polski zaplanowanych w ramach akcji „LOT do Domu”.

W czwartek planowane są połączenia z Londynu i Edynburga (Wielka Brytania), Dublina (Irlandia), Reykjaviku (Islandia), Seulu (Korea Pd.), Singapuru, Bangkoku (Tajlandia) i Chicago (USA).
09:10 02.04.2020
Koncern tytoniowy British American Tobacco dołączył do firm próbujących opracować szczepionkę przeciwko Covid-19 – chce stworzyć potencjalny antygen w genetycznie modyfikowanych roślinach tytoniu – pisze brytyjska prasa.

Obecnie szczepionka znajduje się w fazie testów przedklinicznych. BAT ma nadzieję produkować od czerwca od 1 do 3 milionów dawek tygodniowo.
08:58 02.04.2020
Naukowcy przedstawiają coraz więcej dowodów, że koronawirus przenoszony jest przez zakażone osoby, które nie wykazują wyraźnych symptomów – pisze agencja AP. Zakazić można się – jak twierdzą – choćby siadając na ławce zajętej wcześniej przez zainfekowanego człowieka.
08:15 02.04.2020
Z powodu koronawirusa w Connecticut zmarło sześciotygodniowe niemowlę – poinformował gubernator tego stanu Ned Lamont. To prawdopodobnie najmłodsza ofiara śmiertelna Covid-19 na świecie.


07:34 02.04.2020
Pandemia koronawirusa może podważyć wiarę ultraortodoksyjnych żydów w niezmienność obyczajów i w ochronną rolę Tory, co będzie największym wyzwaniem dla ich światopoglądu od czasów Holokaustu – pisze publicysta izraelskiego dziennika „Haarec” Anszel Pfefer.

Według danych przedstawionych przez izraelskie media osoby wywodzące się ze środowisk tzw. charedim (pl. bogobojni) to aż 50 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa, mimo że stanowią zaledwie 10 proc. mieszkańców kraju.
07:26 02.04.2020
W wieku 85 lat zmarł Ellis Marsalis, amerykański pianista jazzowy i pedagog. Jak poinformował agencję Associated Press jeden z jego synów, przyczyną śmierci artysty było zapalenie płuc wywołane przez nowego koronawirusa.


(fot. Erika Goldring/Getty Images)
07:23 02.04.2020
Środa była najtragiczniejszym dniem pod względem liczby zgonów od początku wybuchu epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych – zmarły co najmniej 884 osoby, zwiększając bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 w tym kraju do 5116 osób.

Według prognoz Białego Domu koronawirus może spowodować od 100 tys. do 240 tys. zgonów w Stanach Zjednoczonych przy zachowaniu obecnych ograniczeń. Telewizja CNBC zauważa, że to liczby przekraczające sumę zabitych Amerykanów w wojnie koreańskiej (1959-53) i w wojnie w Wietnamie (1955-75).
07:22 02.04.2020
Koronawirus najlepiej szerzy się w suchym zimnym powietrzu – ustalili włoscy naukowcy. Według nich epidemia rozwija się szybciej w temperaturze około 5 stopni Celsjusza i przy niskim poziomie wilgotności.

Badacze zauważyli, że w gorącym wilgotnym klimacie, charakterystycznym dla stref tropikalnych, epidemia zdaje się rozwijać wolniej.
07:16 02.04.2020
Liczba zgonów wywołanych Covid-19 we Włoszech przekroczyła w środę 13 tys., a w ciągu ostatniej doby zmarło 727 pacjentów.

Liczba zakażonych wzrosła od wtorku o niespełna 3 tys. osób i wynosi obecnie ponad 80 tys. osób.
07:07 02.04.2020
Prezydent Donald Trump rozważa ograniczenie lotów wewnątrz USA do miast, które są ogniskami koronawirusa. Choć po wybuchu epidemii linie lotnicze zredukowały liczbę połączeń, setki tysięcy Amerykanów nadal korzysta z transportu lotniczego.
(fot. Caroline Brehman/CQ-Roll Call, Inc via Getty Images)
06:57 02.04.2020
140 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby – podał Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych u naszych zachodnich sąsiadów to już 872.

W tym samym czasie liczba zakażeń wzrosła o 6156 i wynosi ponad 73,5 tysiąca osób.
05:38 02.04.2020
Testy potwierdziły obecność wirusa u izraelskiego ministra zdrowia Jaakow Licmana i jego żony. Oboje są „odpowiednio leczeni” w domu, gdzie znajdują się w izolacji. Kwarantannie poddane zostały osoby, z którymi mieli kontakt.
05:36 02.04.2020
Ministrowie z krajów NATO będą w czwartek rozmawiać o wzmocnieniu współpracy w walce z koronawirusem. To właśnie pandemia ma być głównym tematem popołudniowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych z krajów Sojuszu. Polskę reprezentować będzie min. Jacek Czaputowicz.
05:35 02.04.2020
Kilkuset żandarmów wspiera walkę z epidemią koronawirusa. Wojskowi tworzą wspólne patrole z policjantami. Włączenie żandarmerii wojskowej w działania mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się CIVID-19 to efekt kolejnych obostrzeń, jakie wprowadził rząd w związku z pandemią.
05:33 02.04.2020
Z powodu koronawirusa zmarł amerykański muzyk Adam Schlesinger, zdobywca prestiżowych nagród Emmy i Grammy. Miał 52 lata. Artysta przebywał w szpitalu od dwóch tygodni, był podłączony do respiratora.
03:23 02.04.2020
Wyjątki dla aptek i stacji benzynowych jeśli chodzi o tzw. godziny dla seniora, a także rozszerzenie listy osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach – to najważniejsze zmiany wprowadzone do rozporządzenia dot. ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa. O zmianach poinformowano na stronie internetowej www.gov.pl/web/koronawirus.
03:21 02.04.2020
Z powodu ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa liczba zabójstw w kolumbijskim Medellin, swego czasu najniebezpieczniejszym mieście świata, spadła do rekordowo niskiego poziomu – poinformowały w środę władze tego miasta. W marcu w Medellin odnotowano 18 zabójstw. Był to miesiąc z najniższą liczbą zabójstw w tym mieście od 40 lat.
01:54 02.04.2020
Brytyjski premier Boris Johnson, odnosząc się do rekordowo dużej liczby nowych zgonów spowodowanych przez koronawirusa, oświadczył w środę późnym wieczorem, że to bardzo smutny dzień, ale zapewnił, że jeśli wszyscy będą stosować się do zaleceń, uda się pokonać epidemię. W ciągu poprzedniej doby zmarły w tym kraju 563 osoby.
01:08 02.04.2020
Burmistrz jednej z dzielnic Berlina Stephan von Dassel twierdzi, że celowo zaraził się koronawirusem, bo – jak przekonuje – chciał się uodpornić, a przy okazji być razem ze swoją przyjaciółką podczas jej kwarantanny.
00:56 02.04.2020
Zaplanowana na listopad w Glasgow konferencja klimatyczna ONZ została z powodu epidemii koronawirusa przełożona na przyszły rok – poinformowały w środę późnym wieczorem we wspólnym oświadczeniu ONZ i Wielka Brytania.
00:26 02.04.2020
Z powodu koronawirusa w Connecticut zmarło sześciotygodniowe niemowlę – poinformował w środę gubernator tego stanu Ned Lamont. To prawdopodobnie najmłodsza ofiara śmiertelna Covid-19 na świecie.
22:57 01.04.2020
Koncern tytoniowy British American Tobacco dołączył do firm próbujących opracować szczepionkę przeciwko COVID-19 – chce stworzyć potencjalny antygen w genetycznie modyfikowanych roślinach tytoniu - pisze w środę brytyjska prasa.
22:47 01.04.2020
Premier Włoch Giuseppe Conte podpisał w środę dekret o przedłużeniu restrykcji i ograniczeń w poruszaniu się do 13 kwietnia z powodu epidemii. Dalej obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu. Zamknięte pozostaną szkoły, sklepy z wyjątkiem spożywczych i supermarketów, wstrzymana produkcja i działalność, która nie jest uznana za niezbędną. Nieczynne będą bary i restauracje. Nie można podróżować poza teren gminy, w której jest się zameldowanym.
22:01 01.04.2020
Wszyscy Izraelczycy muszą poza domem nosić maseczki ochronne w ramach środków ostrożności w obliczu epidemii koronawirusa – zapowiedział premier Benjamin Netanjahu.
Zobacz więcej