RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef MSWiA: Polska pomoże na granicy Grecji, ale nie ma mowy o relokacji uchodźców

Aktualnie około 15 tys. migrantów przebywa po tureckiej stronie pasa granicznego (fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)
Aktualnie około 15 tys. migrantów przebywa po tureckiej stronie pasa granicznego (fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)

Polska pomoże Grecji w uszczelnieniu granicy z Turcją, aby wesprzeć kraj w związku z kryzysem migracyjnym. Nie ma jednak zgody na przyjęcie uchodźców ani przymusową relokację – takie stanowisko przedstawił w Brukseli minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński, który uczestniczył w nadzwyczajnym spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych.

Migranci szturmują Grecję. W Brukseli debata, w Moskwie rozdawanie kart

Grecja broni swoich granic przed migracyjną nawałnicą, zgotowaną jej przez Turcję. Bruksela zapewnia Ateny o wsparciu, jednak na razie nie jest ono...

zobacz więcej

Ministrowie z krajów UE spotkali się w belgijskiej stolicy na nadzwyczajnym posiedzeniu w czasie, gdy u granic Grecji gromadzą się tysiące migrantów i uchodźców z Bliskiego Wschodu. Polska zaoferowała gotowość wysłania pomocy.

– W imieniu polskich władz złożyłem deklarację, że Polska jest w stanie bardzo szybko, jeżeli będzie taka potrzeba, wysłać do Grecji 100-osobowy oddział Straży Granicznej i 100-osobowy oddział Policji. Jesteśmy w stanie udzielić Grekom bardzo realnej pomocy – powiedział dziennikarzom w Brukseli Kamiński.

Komendant Straży Granicznej w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych przekazał już informację w tej sprawie do Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontexu). Władze Grecji zwróciły się wcześniej do niej o rozpoczęcie szybkiej interwencji. Takie interwencje mają na celu niezwłoczne udzielenie pomocy państwu UE, którego granica znajduje się pod wyjątkową presją w związku z dużą liczbą obywateli państw trzecich próbujących nielegalnie wjechać na jego terytorium.

Na razie Frontex nie ma swoich funkcjonariuszy stałego korpusu, dlatego musi się opierać na pogranicznikach z państw członkowskich. Po uzgodnieniu z Grecją planu operacyjnego szybkiej interwencji Frontex zwróci się do innych państw UE i krajów stowarzyszonych z Schengen o natychmiastowe zapewnienie strażników granicznych i innego personelu z rezerwy szybkiego reagowania.

– Miejmy nadzieję, że sytuacja się uspokoi, ale musimy przewidywać różne warianty rozwoju sytuacji, dlatego jako Polska jesteśmy gotowi, żeby realnie udzielić pomocy Grekom – zaznaczył Kamiński. Z jego relacji wynika, że część przedstawicieli innych państw składało również deklaracje w sprawie udzielenia wsparcia Grecji, ale nie były one tak konkretne jak Polska oferta.

Premier Grecji do uchodźców: „Powtarzam, nie próbujcie dostać się nielegalnie”

Premier Grecji Kyriakos Micotakis przestrzegł uchodźców przed próbami nielegalnego przekraczania granicy. Granice Grecji to zewnętrzne granice UE,...

zobacz więcej

Kamiński wykluczył, by nasz kraj mógł brać udział w jakimkolwiek podziale uchodźców, gdyby takie pomysły się pojawiały. Na razie odpowiedź UE jest inna niż w 2015 r. i „27” koncentruje się na ochronie granic.

– Relokacja uchodźców nie wchodzi w grę. To jasno zostało powiedziane przeze mnie. Żadne rozmowy na temat przymusowych relokacji nie wchodzą w grę. W grę wschodzi realna obrona granicy grecko-tureckiej, którą traktujemy jako zewnętrzną granicę UE. Tu Polska przedstawia konkretne, realne propozycje, które mogą uspokoić sytuację na granicy UE – zaznaczył Kamiński.

W środę rano greckie służby poinformowały, że od soboty do środy powstrzymały blisko 28 tys. osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę od strony Turcji i aresztowały 220 osób, którym się to udało; około 15 tys. migrantów przebywa po tureckiej stronie pasa granicznego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej