RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czyste Powietrze – nasza wspólna sprawa. Premier zaprezentował spot [WIDEO]

Czyste powietrze to sprawa, która dotyczy nas wszystkich – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, prezentując spot dotyczacy zmian w programie #CzystePowietrze. „W tym największym programie proekologicznym w historii Polski wprowadzamy 10 kluczowych zmian, by szybciej i sprawniej aplikować rozwiązania korzystne dla wszystkich Polaków i naszego środowiska” – wskazał.

Smog powraca. Najgorzej jest w Małopolsce i na Śląsku

Smog znów dał o sobie znać. We wtorek sytuacja w kilku województwach nie wygląda zbyt optymistycznie. Najgorzej jest w województwach małopolskim...

zobacz więcej

We wtorek szef rządu gościł w Radziszowie w gminie Skawina (województwo małopolskie), gdzie przedstawił założenia programu. – Nasz nowy, wzmocniony program Czyste Powietrze ma na celu zmniejszenie biurokracji w dojściu do zatwierdzonego wniosku, bo chcemy, żeby tak jak w gminie Skawina, we wszystkich gminach, które są zanieczyszczone emisją z niskich kominów, jak najszybciej przebiegała termoizolacja – tłumaczył.

Jak wskazał, remonty takie należy przeprowadzić w ponad 3,5 mln budynków i „wielkim cywilizacyjnym zadaniem jest doprowadzić do tego, żeby nasze powietrze było czyste, by dzieci oddychały czystym powietrzem”. – Czyste powietrze, środowisko to dobra narodowe Polaków – podkreślił.

Program antysmogowy Czyste Powietrze został zainaugurowany we wrześniu 2018 roku. Zmiany, którego go czekają na przełomie marca i kwietnia, to między innymi skrócenie z 90 do 30 dni roboczych czasu rozpatrywania wniosków, uproszczenie wniosku o dotację, uzależnienie wysokości dotacji od efektu ekologicznego.

120 tysięcy wniosków

Według danych na koniec lutego przedstawionych we wtorek przez resort klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do wojewódzkich funduszy wpłynęło około 120 tysięcy wniosków na kwotę dotacji sięgającą prawie 2,5 miliarda zł. Do tej pory wydano 85 tysięcy pozytywnych decyzji na 1,5 miliarda zł dotacji. Budżet programu na 10 lat to ponad 100 miliardów zł.

W Skawinie dodatkowo realizowany był w latach 2018-2019 pilotażowy program Laboratorium Skawina. W ramach pilotażu domy 16 rodzin przeszły termomodernizację za około 1 mln zł z budżetu państwa.

Pilotaż – jak powiedział rzecznik prasowy gminy Skawina Marcin Kozielski – zakończył się sukcesem i funkcjonuje obecnie jako program Stop Smog. W jego ramach ocieplonych i wyposażonych w ekologiczne piece zostanie 300 budynków – koszt realizacji programu to ponad 11 mln zł.

Pierwsza tura naboru wniosków zakończyła się – do rodzin zakwalifikowanych do programu gmina wysyła osoby, które sprawdzają jakie działania należy podjąć, by ciepło nie uciekało z domu (np. termomodernizacja, wymiana instalacji wentylacyjnej, wymiana pieca).

Stop Smog przeznaczony jest dla rodzin, których nie stać na remont. Rząd w 70 procentach finansuje prace, w 20 procentach – gmina, pozostałe 10 procent to wkład własny rodziny (w Skawinie rodzina ma możliwość odpracowania wkładu na przykład pomagając w placówkach oświatowych).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej