RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pigułka (wiedzy) o koronawirusie. Na ile stanowi zagrożenie i jak się przed nim chronić? [WIDEO]

Ponad 91 tys. osób zakażonych SARS-Cov-2 na całym świecie, kolejne przypadki zachorowań w pobliżu granic Polski. Na koronawirusa przygotowują się także władze państwowe, a rząd zamierza przyjąć specustawę, która ma pomóc zmierzyć się z rozrastającą się epidemią, gdy dotrze ona do naszego kraju. Czym tak naprawdę jest COVID-19 i jak możemy się przed nim uchronić, a także jakie są zalecenia służb sanitarnych – te najważniejsze informacje postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu.

Blisko 90 tys. osób zarażonych koronawirusem. Ponad trzy tysiące nie żyją

Od 31 grudnia 2019 r. do 2 marca 2020 r. na świecie odnotowano 89 068 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 046 zgonów – podał w poniedziałek...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Czym jest koronawirus i jak przebiega choroba

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej powoduje gorączkę (powyżej 38 st. Celsjusza), kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Po raz pierwszy nowego wirusa odnotowano w chińskiej prowincji Wuhan pod koniec 2019 roku. Nadal nie wiadomo jednak, jakie zwierzę było ogniwem pośrednim i doprowadziło do zakażenia ludzi.

Koronawirusy to z zasady grupa wirusów znanych z wywoływania infekcji układu oddechowego – zarówno powszechnie występujących przeziębień, jak też rzadszych i groźniejszych infekcji jak choćby SARS czy MERS.


Rozprzestrzenianie się COVID-19

Wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc np. podczas kaszlu, kichania i mówienia. Dlatego właśnie tak istotne jest unikanie bliskiego kontaktu z innymi ludźmi – zachowując przynajmniej 1 metr odległości – oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Profesor zdradza, jak alkohol pomaga w walce z koronawirusem

Do walki z wirusem najlepszy jest alkohol 70-procentowy – zapewnia wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jak wyjaśnia, służy on do „inaktywacji wirusa...

zobacz więcej

Dotychczas (stan na wtorkowe południe) zakażonych zostało ponad 91 tys. osób na całym świecie (z czego ponad 95 proc. w Chinach), a liczba zgonów przekroczyła 3,1 tys.

Zobacz interaktywną mapę z zasięgiem COVID-19

Środki ostrożności? Podstawa to mycie rąk, ale nie tylko

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zalecają przede wszystkim częste mycie rąk. Istotne jest przy tym, aby używać do tego mydła i wody, a jeśli nie ma do nich dostępu – płynu lub żelu antybakteryjnego na bazie alkoholu (o zawartości min. 60 proc.).


Podstawowe zasady:
– myj ręce ok. 30 sekund; rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
– nabierz tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni
– dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni, pocierając o siebie rozprostowane dłonie
– pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
– na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem
teraz odtwarzane
Jak myć ręce?

Sejm za specustawą w sprawie koronawirusa

Przedstawiciele wszystkich klubów opowiedzieli się w poniedziałek wieczorem w Sejmie za projektem specjalnej ustawy. Została ona przygotowana w...

zobacz więcej

Ważne jest również zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób, szczególnie tych, które kichają, kaszlą i mają gorączkę. Dlaczego? Jak wyjaśnia resort zdrowia, gdy ktoś zarażony kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu, zawierające wirusa. Zbyt bliski kontakt grozi zakażeniem.

Ponieważ dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem, jego rozprzestrzenianie odbywa się także w ten sposób.

Co z paczkami, np. z Chin? Służby sanitarne uspokajają – ich odbieranie jest bezpieczne. Ze wstępnych ustaleń wynika, że wirus przeżywa na powierzchniach od kilku godzin do kilku dni, w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia.

Kto jest najbardziej narażony i jaka jest śmiertelność?

Ze statystyk wynika, że nowy koronawirus najczęściej dosięga osób powyżej 80. roku życia. To właśnie ta grupa wiekowa – podobnie jak osoby o obniżonej odporności – jest najbardziej narażona na zakażenie. Zdecydowana większość ludzi, około 80 proc., tę postać infekcji przechodzi w sposób łagodny. Zapalenie płuc i duszności występują o około 14 proc. przypadków, a u 5 proc. – ciężka niewydolność oddechowa.

Także wśród seniorów odnotowano największą śmiertelność. U osób powyżej 80. roku życia jest to niespełna 15 proc., w grupie wiekowej 70-79 lat – 8 proc; 60-69 lat – 3,6 proc. Umieralność w grupach wiekowych 1-49 lat nie przekracza 0,5 proc.

Maseczki ochronne – czy warto?

Światowa organizacja zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek – tylko wtedy, gdy występują objawy takie jak kaszel lub kichanie, podejrzenie infekcji SARS-Cov-2 czy kontakt lub opieka nad zakażoną osobą.

Wykupiłeś wycieczkę, a tam – koronawirus? Oto twoje prawa

W związku z ryzykiem zakażenia się nowym koronawirusem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, jakie są prawa pasażerów, jeśli będą...

zobacz więcej

Na antenie TVP Info wirusolog prof. Włodzimierz Gut ostrzegał przed nadmiernym stosowaniem maseczek. Jak zaznaczał, chodząc w nich po ulicy zbiera się wszystkie zakażenia. Z tego powodu najlepiej spalić ją po użyciu.

W te regiony lepiej zrezygnować z podróży

Koronawirus dociera do kolejnych krajów. Choć w Polsce nie odnotowano jeszcze pierwszego zachorowania, to takie przypadki pojawiły się już w niemal wszystkich sąsiadujących z nami państwach. Często podróżujemy także w szczególnie zagrożone rejony.

GIS ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 28 marca 2020 r.

Co zrobić w razie wystąpienia objawów?

Jeśli wracasz z regionu, gdzie panuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z zakażoną osobą, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego – apeluje Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię informacyjną, dotyczącą postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590

Minister zdrowia: Uruchamiamy infolinię na temat koronawirusa

Uruchamiamy całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (800-190-590) o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem -...

zobacz więcej

Przygotowano także specjalną stronę informacyjną nt. koronawirusa. Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Resort zdrowia przygotował także  listę placówek , w których można uzyskać pomoc, w razie podejrzenia infekcji.

Czy jest szczepionka na koronawirusa?

Aktualnie nie ma szczepionki na SARS-Cov-2 i trudno jest ocenić, jak długo może zająć jej opracowanie. Ministerstwo Zdrowia podkreśla jednak, że tylko niewielka liczba chorujących potrzebuje hospitalizacji – w zdecydowanej większości przypadków wystarczy łagodzenie objawów, by wrócili do zdrowia.

Istotne jest jednak poddanie takich osób kwarantannie.

źródło:
Zobacz więcej