Po raz kolejny ruszyło SacroExpo

W Kielcach ruszyło SacroExpo. Ponad 250 wystawców z 15 krajów prezentuje swoje produkty na Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów.

Na targach SacroExpo niczego nie brakuje – święte obrazki, figurki i inne dewocjonalia zostały dostosowane do najwybredniejszych gustów.

Są też stroje i akcesoria dla kapłanów. Ceny ornatów zaczynają się od 750 zł, trybularz - czyli kadzielnica - kosztuje 600 zł, za gong mosiężny trzeba zapłacić blisko 1 300 zł, a współczesna monstrancja to wydatek rzędu 5 tys. zł.

Wyróżnienia dla przedsiębiorstw

Podczas targów nadano wyróżnienia firmom produkującym dewocjonalia i akcesoria sakralne. Usługi architektoniczne Teresy Firlej z Jaktorowa zostały uhonorowane medalem prymasa-seniora kard. Józefa Glempa „Pro opere politissima arte perfecto” (Dla dzieła wykonanego z największą biegłością”), a urządzenia grzejne z wrocławskiej Izotermy – honorowym medalem biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana.Targi SacroExpo, zorganizowane zostały w Kielcach po raz dwunasty, potrwają do 15 czerwca. Stoiska odwiedzane są przez księży, zakonników i zakonnice, przedstawicieli parafii, konserwatorów zabytków, projektantów, architektów, historyków sztuki, producentów oraz handlowców. Udział w imprezie biorą firmy architektoniczne, wnętrzarskie i budowlane m.in. z Polski, Niemiec, Włoch, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Słowacji, Francji, Rosji, Finlandii, Węgier, Słowenii, Holandii, Chorwacji, Hiszpanii. Po raz pierwszy prezentują się Rumunia i Stany Zjednoczone.

Na drugi dzień targów, w Kieleckim Centrum Kultury zaplanowany jest finał XI Festiwalu Piosenki Religijnej.

źródło:
Zobacz więcej