RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sąd uchylił wyrok Frasyniuka. „Nie był to chuligański wybryk, a usprawiedliwione działania”

W lipcu 2019 roku Sąd Rejonowy uznał Władysława Frasyniuka winnym naruszenia nietykalności policjanta (fot. Twitter/pisorgpl)
W lipcu 2019 roku Sąd Rejonowy uznał Władysława Frasyniuka winnym naruszenia nietykalności policjanta (fot. Twitter/pisorgpl)

Warszawski Sąd Okręgowy uchylił wyrok niższej instancji w sprawie naruszenia przez byłego opozycjonistę z czasów PRL Władysława Frasyniuka nietykalności policjantów. Chodzi o wydarzenia z kontrmanifestacji smoleńskiej z 2017 roku, kiedy Frasyniuk przepychał się z policjantami. Sąd uznał, że ustalenia sądu niższej instancji – który uznał Frasyniuka winnym – były rzetelne, jednak nieprawidłowo oceniono społeczną szkodliwość działań Frasyniuka.

Sąd: Władysław Frasyniuk winny naruszenia nietykalności policjantów

Opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk naruszył nietykalność cielesną policjantów podczas kontrmanifestacji smoleńskiej w czerwcu 2017 r. –...

zobacz więcej

Wtorkowy wyrok jest prawomocny.

Podczas kontrmanifestacji smoleńskiej w czerwcu 2017 r. Frasyniuk miał przepchnąć ramieniem, popchnąć rękami i kopnąć funkcjonariuszy policji.

W lipcu 2019 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia uznał Frasyniuka za winnego. Opozycjonista z czasów PRL musiał wpłacić 7 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, jednak ze względu na niską szkodliwość czynu sąd warunkowo umorzył postępowanie na jeden rok. Oznacza to, że po upływie tego okresu sprawa ma zostać uznana za niebyłą.

Od wyroku odwołała się zarówno obrona, jak i prokuratura.

We wtorek warszawski Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu niższej instancji i umorzył postępowanie w tej sprawie. Jak uzasadniała sędzia Urszula Myśliwska, ustalenia sądu pierwszej instancji w zakresie stanu faktycznego są rzetelne i prawidłowe. – Nieprawidłowa była jedynie ocena stopnia społecznej szkodliwości działań podejmowanych przez oskarżonego – zaznaczyła.

Sąd: Były senator Józef Pinior winny zarzutu przyjęcia łapówki

Były senator PO Józef Pinior skazany za przyjmowanie korzyści majątkowych – orzekł Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia. We wrocławskim sądzie...

zobacz więcej

Podkreśliła przy tym, że wyrok sądu okręgowego nie stanowi przyzwolenia na „przestępne naruszanie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy policji”. – Wskazuje natomiast na to, że każdy przypadek rozpatrywany musi być indywidualnie, w okolicznościach konkretnej sprawy – dodała.

Naruszenie funkcjonariuszy jako „uzasadniony społecznie cel”

Jak mówiła, w tym postępowaniu nie mamy do czynienia z chuligańskim wybrykiem, a działaniami, które były usprawiedliwione okolicznościami przebiegu zgromadzenia.

Zdaniem sądu Frasyniuk podejmował działania „w interesie społecznym w ramach protestu związanego z obroną konstytucji i godzącą w prawa i wolności obywatelskie zmianą prawną”. – Atmosfera tego zgromadzenia, obecność tłumu i jego emocje przełożyły się niewątpliwie na zachowanie oskarżonego – wskazywała sędzia.

Sąd okręgowy przyznał przy tym rację sądowi pierwszej instancji, że działania Frasyniuka w zakresie naruszenia funkcjonariuszy „nie znajdują ochrony w ramach umownego kontratypu nieposłuszeństwa obywatelskiego”. Jednak – w ocenie sądu okręgowego – w działaniu oskarżonego „niewątpliwie zaistniał uzasadniony społecznie cel”.

Bodnar komentuje wulgaryzmy Frasyniuka. „Wypowiedział je wybitny działacz opozycyjny”

Podczas jednej z niedzielnych demonstracji solidarności z sędziami W. Frasyniuk wypowiedział słowa, które musza budzić sprzeciw i zaniepokojenie –...

zobacz więcej

Odnosząc się do wyroku, prok. Michał Gołda podkreślił, że jest on na pewno „kontrowersyjny”. – Sąd uznał, że Władysław Frasyniuk popełnił ten czyn, że naruszył nietykalność cielesną funkcjonariuszy policji, szarpał ich, kopał, a jednocześnie uznał, że czyn, który popełnił Frasyniuk, ma niską szkodliwość społeczną, czego ja osobiście nie rozumiem – powiedział. Jego zdaniem, wydając takie orzeczenie, sąd otworzył „bardzo niebezpieczną furtkę” dla ludzi, którzy będą chcieli wytłumaczyć się ze swojej agresji względem funkcjonariusza publicznego.

Obrona „absolutnie usatysfakcjonowana”

Obrońca Frasyniuka mec. Piotr Schramm podkreślił, że jest „absolutnie usatysfakcjonowany” wtorkowym orzeczeniem. – Władysław Frasyniuk po raz kolejny stanął na pewnej barykadzie i po raz kolejny dał wyraz temu, że warto być człowiekiem przyzwoitym – powiedział.

Jego zdaniem orzeczenie to jest dowodem na to, że „cały czas mamy do czynienia z niezależnymi i niezawisłymi sądami, które potrafią wydawać niezależne, niezawisłe i zgodne z literą prawa wyroki”. Adwokat zadedykował jednocześnie wyrok „wszystkim ludziom, którzy mają dalej odwagę walczyć za ideały, o wolną Polskę i o zasady demokratyczne”.

Proces apelacyjny ws. Frasyniuka rozpoczął się pod koniec stycznia tego roku. Przesłuchano w nim jednego ze świadków zgłoszonych przez obronę, którego wcześniej nie dopuścił sąd niższej instancji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej