RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ekspert o maseczkach. „Wychodząc w niej na ulicy, wszystko zbieram, powinno się je spalać”

Do czego służy maseczka? Służy do ochrony tego, z czym pracujemy – chirurg zakłada, by nie napluć w pole operacyjne, wirusolog – by nie zanieczyścić próbki. Wychodząc na ulicę w maseczce zbieram wszystko, co mogę na nią zebrać, po czym co z nią robię? Bo wszyscy ją spalają, by broń Boże z niej nic nie wyszło – powiedział w programie „#Jedziemy” w TVP Info prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. Zaznaczał, że maseczki powinny być spalone, a jeśli leżą na ulicy, rozsiewają zakażenie.

Sejm za specustawą w sprawie koronawirusa

Przedstawiciele wszystkich klubów opowiedzieli się w poniedziałek wieczorem w Sejmie za projektem specjalnej ustawy. Została ona przygotowana w...

zobacz więcej

Prof. Gut stwierdził też, że jeżeli po noszeniu maseczki schowałoby się ją do spodni, należałoby również i je zdezynfekować.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W Polsce w związku z podejrzeniem choroby zakaźnej COVID-19 charakteryzującą się niewydolnością oddechową hospitalizowanych były w poniedziałek wieczorem 92 osoby. Tymczasem na świecie zmarło już ponad trzy tysiące osób.

Najwięcej przypadków śmiertelnych koronawirusa odnotowano w Chinach (2912), ale także w Hongkongu (2), Iranie (54), Korei Południowej (22), we Włoszech (35), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), w samej Japonii (5), Francji (2), Australii (1), Tajwanu (1), Tajlandii (1), Stanów Zjednoczonych Ameryki (2), San Marino (1) i Filipin (1).

GIS ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 28 marca 2020 r.

GIS zaznacza, że należy myć ręce, zachować bezpieczną odległość od ludzi, kaszleć i kichać w chusteczkę lub zgięcie łokcia, unikać dotykania ust, nosa, oczu.

źródło:
Zobacz więcej