RAPORT

Pogarda

Niemcy ostrzegają migrantów: dostęp do Unii Europejskiej jest zamknięty

Najnowsze

Popularne

Władze Niemiec ostrzegły uchodźców i migrantów, aby nie starali się przedostać nielegalnie z Turcji do Unii Europejskiej przez jej zewnętrzną granicę . Jest ona zamknięta i nie zostanie otwarta.

Grecja blokuje tysiące uchodźców na granicy. Doszło do starć z policją

Blisko 10 tys. osób zostało zablokowanych na granicy z Grecją – poinformował rząd tego kraju. Próbowali przedostać się nielegalnie do Europy, po...

zobacz więcej

– Na zewnętrznych granicach UE z Turcją, tak na lądzie, jak i na morzu, mamy obecnie do czynienia z bardzo niepokojącą sytuacją. Mamy do czynienia z uchodźcami i migrantami, którym po stronie tureckiej mówi się, że droga do UE jest obecnie otwarta, a tak oczywiście nie jest” – oświadczył w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Na pytanie, czy wciąż pozostaje w mocy deklaracja kanclerz Angeli Merkel, że rok 2015 się nie powtórzy, odparł: „Ma to nadal ważność”.

Po ogłoszeniu przez Turcję otwarcia jej granic z Unią Europejską setki osób usiłowały przedostać się stamtąd do Grecji. Natrafiały przy tym na greckie blokady policyjne, które atakowały przybyszów granatami hukowymi i gazem łzawiącym.

Turecka deklaracja „prowadzi tych ludzi, mężczyzn, kobiety i dzieci, w skrajnie trudną sytuację i stawia także Grecję przed olbrzymimi wyzwaniami” – zaznaczył Seibert.

Podobne stanowisko zajął niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas wskazując, że w obliczu zbrojnego konfliktu w Syrii i napiętej sytuacji na zewnętrznej granicy UE niedopuszczalne jest instrumentalizowanie kwestii uchodźców.

– Nie wolno nam pozwolić na to, by z uchodźców uczyniono piłkę do rozgrywania geopolitycznych interesów. Obojętnie, kto by tego próbował, musiałby się w każdym przypadku liczyć z naszym sprzeciwem – powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej