RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

1 nowa wiadomość

Sejm o koronawirusie. Debata na nadzwyczajnym posiedzeniu izby [RELACJA]

Po spotkaniu w BBN prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie ma w Polsce potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Dziś odbywa się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, na którym rząd przedstawia informacje dot. COVID-19 i stanu przygotowań na jego wystąpienie. Do godz. 15 trwa przerwa w obradach.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE 

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”, w niedzielę późnym wieczorem został on opublikowany na stronie izby. W poniedziałek rano jego pierwsze czytanie odbywa się na posiedzeniu komisji zdrowia, która rozpatrzy także dwa poselskie projekty ustawy ws. zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, złożone przez posłów Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.

Rząd podkreśla, że Polska jest przygotowana na rozwój sytuacji związanej z koronawirusem – wszystkie służby są gotowe, wyposażone w wiedzę, materiały i w procedury na wypadek pojawienia się w Polsce pierwszego przypadku. Odbywają się w tej sprawie regularne odprawy i spotkania.

Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu w sprawie walki z epidemią koronawirusa marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy. Jedynym z punktów obrad ma być przedstawienie informacji przez stronę rządową i dyskusja. Kluby parlamentarne mają mieć po 15 minut na zabranie głosu. Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca tego roku zanotowano 87 tys. 24 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 tys. 979 zgonów – podał w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny. GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
13:16 02.03.2020
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zarządził przerwę w obradach izby. Posłowie ponownie mają się zebrać o godz. 15.
13:11 02.03.2020
Szef GIS: Wydajemy komunikaty i wytyczne, stale je aktualizujemy; 16 tys. Pracowników inspekcji sanitarnej pracuje dzień i noc.

– Mogę zaręczyć, że jeśli ktoś będzie kiedyś oceniał zaangażowanie państwa polskiego w zwalczaniu koronawirusa, to z całą pewnością będziemy tymi, którzy będą tworzyli benchmark (wyznacznik – przyp. red.) dla innych krajów – powiedział Jarosław Pinkas.
13:06 02.03.2020
– Nasze aktywności to przede wszystkim monitorowanie i niezwykle precyzyjne działania analityczne. Nic nas nie powinno zaskoczyć – zadeklarował w Sejmie Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.
13:00 02.03.2020
W piątek Małgorzata Kidawa-Błońska insynuowała, że rząd ukrywa pacjentów zakażonych koronawirusem. Krzysztof Bosak w Sejmie zwrócił jej dziś uwagę, że nie przystoi kandydatce na prezydenta, by zamiast uspokajać obywateli „powtarzała plotki, domysły i teorie spiskowe”. Wicemarszałek natychmiast odniosła się do tych słów, przekonując, że ona „wzywając premiera Morawieckiego i rząd do ujawnienia prawdy o przypadkach koronawirusa w Polsce”… tylko pytała.


12:48 02.03.2020
Pytanie o testy – Łukasz Szumowski odnosząc się do zarzutów, że w Polsce wykonano jedynie około 400 testów na obecność koronawirusa (wykonano ponad 360 – wyjaśnił), stwierdził, że „wymieni kilka cyfr”.

– We Francji wykrywalność wirusa jest na poziomie 2,2 proc., Wielkiej Brytanii – 0,2 proc., USA – 3 proc., w Austrii – 0,6 proc. W Stanach Zjednoczonych jest 12 laboratoriów, wykonano tam 450 testów, Francja – 650 testów – kontynuował.

Podkreślił przy tym, że liczba posiadanych przez Polskę testów jest na poziomie kilkudziesięciu tysięcy.
12:42 02.03.2020
Minister zdrowia Łukasz Szumowski odniósł się do przypadku ze szpitala w Krotoszynie, gdzie jedna z pacjentek miała czekać na wynik badania ponad 80 godzin. O tę sprawę pytał jeden z posłów opozycji.

– Wdrożyliśmy natychmiast kontrolę w szpitalu, dlaczego pacjentka nie została zaopiekowana natychmiast i leczona, bo to jej się należało. Tutaj oczywiście dla niej należą się przeprosiny jak najbardziej – powiedział Łukasz Szumowski.

Jak stwierdził wcześniej rzecznik resortu zdrowia, zawiedli pracownicy krotoszyńskiej placówki, którzy nie wywiązali się z obowiązujących procedur, które „są jasne i przygotowane dla wszystkich szpitali w Polsce”.
12:35 02.03.2020
12:32 02.03.2020
Obecnie na sali sejmowej przedstawiciele klubów zadają pytania. Posłanka KO Elżbieta Gelet pytała m.in. o sytuację i procedury na przejściach granicznych.
12:31 02.03.2020
12:31 02.03.2020
Zdaniem Barbary Nowackiej w Polsce jest panika. – Ludzie się boją żyć w państwie, w którym wy rządzicie i w którym jest koronawirus. Bo wiedzą, że zrobiliście państwo z dykty i jak chłopaki z zapałkami podpalacie to państwo.

Zwracając się do premiera zapytała, „ile pieniędzy, skąd i dokładnie na co zamierza wydać”.
12:17 02.03.2020
W międzyczasie dotarła informacja, że pierwsze dwa przypadki zakażenia koronawirusem (Covid-19) odnotowano w Portugalii. Dwóch pacjentów, u których wyniki testów wypadły pozytywnie, przebywa w tym momencie w szpitalach na północy kraju, w Porto.


12:15 02.03.2020
Zdaniem Janusza Korwina-Mikkego sprawą koronawirusa powinien zająć się jedynie minister zdrowia i nie potrzebna jest „żadna spec-ustawa”.

– Straszycie ludzi. Co ma zrobić Sejm panie prezydencie? Pan zwołuje Sejm po to, żebyśmy uchwalili ustawę „że nie lubimy koronawirusa?” – pytał lider Konfederacji.
12:12 02.03.2020
Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak powiedział, że dziwi się, iż w czasie posiedzenia sejmu zwołanego na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy nie przeznaczono czasu na wystąpienie głowy państwa.

Podkreślił, że nadal jest zwolennikiem zwołania Rady Gabinetowej zamiast otwartego posiedzenia Sejmu, by „zadać członkom rządu pytania o stan przygotowania państwa na epidemię i oczekiwać szczerej odpowiedzi”.

– Te szczere odpowiedzi z oczywistych względów tu nie padną. Pan premier, minister zdrowia, prezydent są pod stałym gradem zjadliwych komentarzy opozycji, która ulega teoriom spiskowym – jak mogliśmy zauważyć w ubiegłym tygodniu m.in. w wypowiedziach kandydatki Małgorzaty Kidawy-Błońskie, która powtarzała plotki, domysły, krążące po Warszawie teorie spiskowe, jakoby rząd coś przed nami ukrywał – powiedział.
12:02 02.03.2020
W swoim wystąpieniu Kosiniak-Kamysz pytał o oddziaływanie koronawirusa na polską gospodarkę. – Jaka będzie sytuacja z produkcją wielu komponentów, substancji, które są wytwarzane w Chinach, a polskie firmy z tego korzystają. Czy jest zagrożenie dostępności leków, nie tylko tych przeciwwirusowych. Ale dostępność 386 preparatów medycznych jest zagrożona z uwagi na to, co dzieje się w Chinach – pytał lider PSL.
11:56 02.03.2020
Głos na mównicy sejmowej marszałek Sejmu przekazała liderowi ludowców. Na wstępie Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował pełną współpracę ze wszystkimi formacjami politycznymi i rządem w obliczu zagrożenia epidemiologicznego.

– W obliczu masy pytań i lęków naszych obywateli, (…) w sprawach bezpieczeństwa zdrowotnego będziemy współpracować, tylko musimy stanąć i powiedzieć, jaka jest prawda – powiedział. Nie obrażajcie się – kontynuował kierując swoje słowa do ław rządowych – na słowa krytyki ze strony opozycji, bo one mogą uchronić nas przed katastrofą.
11:52 02.03.2020
Poseł Zdzisław Wolski – kolejny z przedstawicieli Lewicy – mówi w Sejmie o tym, że to nie sam rząd powinien być przygotowany na ryzyko związane z rozprzestrzeniającą się epidemią, ale same szpitale. – Na dobrym poziomie oddziałów (zakaźnych) mamy na pewno nie więcej niż dziesięć – stwierdził. Jak stwierdził, inne są w złym stanie i niedoposażone, a duża część szpitali – sprywatyzowana.
11:48 02.03.2020
– Lewica daleka jest od podsycania paniki i podgrzewania emocji i chce, by rząd działał sprawnie, zapewniając bezpieczeństwo zdrowia życia Polaków i Polek – powiedziała kolejna przedstawicielka klubu, posłanka Katarzyna Kotula.

Dodała, że jej ugrupowanie „jest dalekie od jakichkolwiek teorii spiskowych”, ale warto – jej zdaniem – przyjrzeć się temu, jak i czym przewożony były próbki do badań. Jej zdaniem procedury powinny zostać zmienione, by próbki przewozić transportem specjalnym.
11:45 02.03.2020
W imieniu Lewicy głos zabrał następnie poseł SLD Marek Rutka. Jego zdaniem bardzo prawdopodobne, że wirus dotarł do Polski wraz z powracającymi z włoskich wakacji rodzin z dziećmi.
11:42 02.03.2020
Pytała, czy Polsce grozi brak leków, jeśli tak – których. Wątpliwości Zawiszy dotyczyły także tego, „czy zabezpieczone 40 mln zł wystarczy na obsługę administracji i produkcję leków, kiedy zabraknie dostaw z Chin”.
11:38 02.03.2020
Poseł Marcelina Zawisza z Partii Razem zaczęła od przywitania kandydata Lewicy na prezydenta Roberta Biedronia.

Jak stwierdziła dalej, jej ugrupowanie ma wiele wątpliwości co do rządowego projektu ustawy, a władza – kontynuowała – „nie widzi problemu 45 proc. pracowników, którzy chorzy chodzą do pracy, bo boją się jej utraty”.
11:35 02.03.2020
Budka zapowiadał, że jego ugrupowanie na etapie prac w komisji zdrowia będzie zgłaszało poprawki do rządowego projektu ustawy ws. koronawirusa. – Po to, by wyszła ona z tej izby w taki sposób, że nie będzie budziła żadnej wątpliwości – powiedział w Sejmie.
11:31 02.03.2020
Gdzie był przez ten czas minister zdrowia? – pytał Budka.

Jak dodał, „pan minister podobno nawet we Włoszech na nartach był”.

– Nie wiem, mam nadzieję, że jeśli to nieprawda, będę przepraszał za to – stwierdził lider PO.
11:27 02.03.2020
Zdaniem Budki rząd wpisuje koronawirusa w kampanię wyborczą. Wracając do tematu rekompensaty dla mediów publicznych zaapelował do prezydenta, by zawetował ustawę i przeznaczył 2 mld zł na służbę zdrowia.
11:25 02.03.2020
Pozostajemy w Sejmie. Głos w imieniu Koalicji Obywatelskiej zabrał lider PO Borys Budka. Jak mówił, pierwszy projekt ustawy wz. z koronawirusem w połowie lutego przygotowało jego ugrupowanie.

– Zamiast zajmować się istotnymi sprawami dla Polaków zajmowaliście się walkami wewnętrznymi – stwierdził.
11:22 02.03.2020
Premier uruchomi 100 mln zł z rezerwy, zakupiono 30 tys. Testów diagnostycznych, zaktualizowano wszystkie wojewódzkie plany zarządzania kryzysowego, NFZ uruchomił całodobową infolinię pod numerem 800 190 590, wszyscy przyjeżdżający z zagranicy, nie tylko z Włoch i Chin, trzymują wiadomość sms z informacją – wymieniał w Sejmie poseł PiS Czesław Hoc.

Przypomniał, że konkretne działania przedsięwzięte także na lotniskach w ruchu pasażerskim.
11:09 02.03.2020
Latos przypomniał, że zostały zakupione kolejne testy na wykrycie koronawirusa. – Te działania wojewodów są koordynowane z wojewódzkimi stacjami sanitarnymi. Służby państwa są przygotowane mimo tego, że nie mamy jeszcze epidemii w Polsce – dodał.
11:05 02.03.2020
Na mównicy sejmowej głos w imieniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości zabrał poseł Tomasz Latos.
11:03 02.03.2020
– Rozmaite polityczne teorie spiskowe są niebezpieczne, bo nie są odpowiedzią na zagrożenie epidemiologiczne, a wręcz przeciwnie – wzmagają niepokój społeczny – powiedział Morawiecki.

Jak dodał, uzasadniony niepokój Polaków łatwo jest spotęgować pośpiesznymi komentarzami czy poprzez nieodpowiedzialne wpisy w internecie.

– Nie chciałbym, aby dziś Polska była zagrożona epidemią nieodpowiedzialności – podkreślił.
10:57 02.03.2020
Premier w Sejmie mówił o tym, że w obliczu zagrożenia epidemią nie sposób jest zamknąć granice krajów przed koronawirusem.

– Ale jesteśmy w stanie minimalizować jego dostęp na terytorium Polski. Dlatego te mierzenie temperatury, dlatego ta kwarantanna, dlatego badanie już dzisiaj kilkuset osób od strony testów genetycznych, aby wykluczyć i natychmiast zlokalizować potencjalnie pojawiające się źródło tego typu zagrożenia – wskazał szef rządu.
10:53 02.03.2020
– Byliśmy jednymi z pierwszych, którzy ze zdecydowaniem doprowadzili do ewakuacji Polaków, przebywających w Chinach na obszarach zagrożonych – przypomniał Morawiecki.
10:52 02.03.2020
Razem z partnerami z krajów Europy musimy zrobić wszystko, żeby uspokoić lęki, pomóc opanować sytuację naszym sąsiadom – w szczególności z południa kontynentu – powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Jak przyznał, liczy, że odbędzie się to „ponad granicami, ponad partyjnymi podziałami i różnicą zdań”.
10:48 02.03.2020
W tej chwili monitorujemy na bieżąco wyniki ze wszystkich laboratoriów w Polsce. Jeśli tylko pojawi się pozytywny wynik, jakikolwiek by to nie był pacjent, opinia publiczna zostanie natychmiast poinformowana o tym i państwo również – zapewnił minister zdrowia.

– To, że się pojawi, jest pewne. Zależy jak na to zareagujemy, jak będziemy informować pacjentów co robić. Szpitale zakaźne są w stanie gotowości, mogą w razie potrzeby rozszerzyć bazę łóżkową. W tej chwili nie wszystkie łózka są zajęte – zaznaczył.
10:34 02.03.2020
Z przedstawionego przez Łukasza Szumowskiego kalendarium działań rządu i agencji rządowych wynika, że pierwsze informacje o zagrożeniu w Chinach dotarły 9 stycznia. Wtedy też w Głównym Inspektoracie Sanitarnym został uruchomiony zespół monitorujący sytuację epidemiologiczną. Od tego czasu działa on w sposób nieprzerwany.
10:31 02.03.2020
2019-nCoV to wirus podobny do innych wirusów korona. Oznacza to – jak wyjaśnił Szumowski – że na powierzchniach przeżywa od kilku minut do 9 dni. Istnieje przez to niewielkie ryzyko rozprzestrzeniania się na produktach, które są przekazywane dłużej niż tydzień.
10:30 02.03.2020
Najczęściej chorują osoby starsze, bardzo rzadko COVID-19 występuje u dzieci. W około 80 proc. Przypadków pacjenci tą postać infekcji przebywali w sposób łagodny, zapalenie płuc i duszność występowała u około 14 proc. Przypadków, a u 5 proc. – ciężka niewydolność oddechowa.

Jak zaznaczył szef resortu zdrowia, ryzyko zgonu największe było w grupie powyżej 80 roku życia.
10:26 02.03.2020
Aktualnie hospitalizowanych jest 121 osób, 237 poddano kwarantannie domowej. Ponad 3,6 tys. osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym – poinformował Łukasz Szumowski.

Nie ma dotychczas pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w Polsce.
10:19 02.03.2020
– To co przekażecie ludziom, którzy wam ufają i wam wierzą, od tego zależy, czy będziemy mieli epidemię wirusa, czy epidemię wirusa i paniki – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, który rozpoczął przekazywanie informacji o stanie przygotowania państwa ws. zagrożenia koronawirusem.

Jak mówił, zwraca się szczególnie do „obecnych na sali, od prawej, do lewej pielęgniarek, lekarzy i innych pracowników służby zdrowia”, ale także wszystkich posłów.

– Apeluję, byście wysłuchali tej informacji z uwagą i pozbawieniem, częstych na tej sali, emocji – dodał.
10:16 02.03.2020
Sejm wysłucha 15-minutowych oświadczeń klubów parlamentarnych i 7-minutowych wystąpień kół.

Na mównicy pojawił się poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Złożył wniosek formalny o przerwę, by na Konwencie Seniorów dodać do punktu obrad przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. – Niech wyjaśni (prezydent), po co się tutaj zebraliśmy – powiedział Braun.

Wniosek z uwagi na niespełnianie wymagań formalnych nie został uwzględniony.
10:14 02.03.2020
Posiedzenie Sejmu jest przede wszystkim po to, żeby przyjąć projekt pilnej ustawy rządowej, która odpowiada na tę sytuację, którą mamy już w tej chwili w innych krajach europejskich, również u naszych sąsiadów. Słyszymy o tym, że są przypadki odnotowane w Czechach – mówił w „Kwadransie politycznym” w TVP wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
10:10 02.03.2020
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek otworzyła nadzwyczajne posiedzenie Sejmu.
10:05 02.03.2020
O proponowanych zapisach zgłoszonej ustawy pisaliśmy już na portalu tvp.info.


10:04 02.03.2020
Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy ma ułatwić ewentualne starcie z koronawirusem, gdy ten pojawi się w Polsce, bo – jak przyznają władze – wydaje się to nieuniknione i prędzej czy później pierwszy przypadek zakażenia prawdopodobnie pojawi się w kraju.
10:01 02.03.2020
Przepisy, które proponujemy, są podyktowane wyłącznie koniecznością przygotowania się do sytuacji, kiedy choroba zjawi się w Polsce – zaznaczył minister Michał Dworczyk w Sejmie, gdzie zaraz rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu.

Szef KPRM przyznał, ze ma nadzieję na merytoryczną dyskusję parlamentarzystów.
09:46 02.03.2020
Andrzej Duda ma nadzieję – jak mówił na konferencji w BBN – że informacje strony rządowej „rozwieją wiele wątpliwości i wprowadzą trochę spokoju do życia codziennego”.

Po spotkaniu Mateusz Morawiecki z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim udali się do Sejmu, gdzie o godz. 10 rozpocznie się specjalne posiedzenie izby.

Prezydent także będzie tam obecny, jednak nie będzie brał czynnego udziału w obradach, a jedynie wysłucha informacji przedstawionych przez rząd.
09:42 02.03.2020
Prezydent zaapelował do polityków, by kwestii koronawirusa nie wykorzystywać w bieżącej polityce, by nie był to temat „politycznych połajanek”.

– Jest nam potrzebne współdziałanie i spokój. Rządowi potrzebne jest wsparcie w zakresie ochrony obywateli i ewentualnej walki z koronawirusem – dodał.
09:38 02.03.2020
– Minister zdrowia Łukasz Szumowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas potwierdzili, że do tej chwili nie stwierdzono żadnego przypadku zarażenia koronawirusem w Polsce. Wykonano już testy i badania u szeregu osób, ale żadnego zachorowania nie ma – poinformował prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu w BBN.
09:34 02.03.2020
Przyjęcie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – ocenia szef KPRM.

– Jeżeli są sytuacje ekstraordynaryjne – a z taką bez wątpienia mamy do czynienia – to działać należy szybko i skutecznie – powiedział Michał Dworczyk w radiowym wywiadzie.
09:30 02.03.2020
09:10 02.03.2020
W spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, które rozpoczęło się tuż po godz. 9 oprócz prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego biorą także udział minister zdrowia Łukasz Szumowski i szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Konferencja głowy państwa została zaplanowana na godz. 9:30.
Zobacz więcej