RAPORT

Wojna na Ukrainie

Grecja blokuje tysiące uchodźców na granicy. Doszło do starć z policją

Blisko 10 tys. osób zostało zablokowanych na granicy z Grecją – poinformował rząd tego kraju. Próbowali przedostać się nielegalnie do Europy, po tym jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pozwolił tysiącom uchodźców dotrzeć do Europy. Doszło do potyczek z policją.

Władze Turcji nie będą zatrzymywać uchodźców udających się do UE

Turcja nie będzie zatrzymywać na swym terytorium uchodźców z Syrii, którzy podejmą próbę, by drogą morską lub lądową dostać się do Europy –...

zobacz więcej

Grecka policja poinformowała, że co najmniej 500 osób na 7 łodziach dobiło do brzegów wysp: Lesbos, Samos i Chios, gdzie obozy dla uchodźców już kilkakrotnie przekroczyły zakładaną pojemność. Wiele z zatrzymanych osób wysłano na grecki obszar Evros wzdłuż granicy z Turcją.

W ciągu ostatnich kilku dni między uchodźcami, a policją doszło do starć. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, aby uniemożliwić ludziom przekroczenie granicy. W niedzielę mała grupa mężczyzn rzucała w radiowóz kamieniami.

Kolejne fale uchodźców zaczęły docierać do Europy, się po tym, jak prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja nie jest już w stanie radzić sobie z uciekinierami przed wojną cywilną w Syrii. Decyzję o otwarciu granicy turecko-greckiej ogłosił w piątek. A wpływ na jej podjęcie miało zabicie co najmniej 33 tureckich żołnierzy w wyniku nalotu w prowincji Idlib w tym tygodniu. Ankara oskarża o atak reżim syryjski wspierany przez Moskwę.

Erdogan zarzucił Unii Europejskiej niedotrzymywanie obietnic w sprawie uchodźców. Dodał, że od piątku na tureckich granicach z Europą zgromadziło się 18 000 osób, a liczba ta może osiągnąć nawet 30 000.

Wiceminister obrony Grecji Alkiviadis Stefanis oskarżył Turcję o zachęcanie uchodźców do wyjazdu. – Nie tylko nie powstrzymują ich, ale pomagają im – powiedział greckiej stacji Skai TV.

Ponadto, w Grecji doszło do protestów przeciwko budowie kolejnych obozów dla setek tysięcy uchodźców.

Kryzys migracyjny w Europie wybuchł w 2015 roku, gdy z Turcji do Grecji - a dalej do kolejnych państw unijnych - nielegalnie dostało się prawie milion osób. Rok później Unia Europejska i Turcja uzgodniły warunki zatrzymania fali uchodźców.

W Turcji przebywa 3,7 mln uchodźców m.in. z Syrii, Afranistanu, Iraku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej