RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Czcimy tych, którzy przekazują młodym pokoleniom prawdę, co jest warta niepodległa Polska”

Najnowsze

Popularne

To niesamowita chwila móc dotknąć bohaterów niezłomnych, którzy nie dali się zniszczyć w najtrudniejszych czasach, kiedy walczyli o suwerenną Polskę, poświęcili się dla innych, by wszyscy mogli żyć w wolnym państwie – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii wręczenia w Pałacu Prezydenckim odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ziobro: Stefan Michnik – zbrodniarz, sądowy morderca nadal jest bezkarny

Naszym zadaniem jest upominać się o prawdę, bo historia przyznała im racje, im – Żołnierzom Wyklętym – mówił podczas obchodów Narodowego Dnia...

zobacz więcej

Jak mówił prezydent, dzisiejsze święto nie tylko oddaje hołd pomordowanym, ale też czci tych, „którzy z nami są, słucha i dziękuje im za świadectwo, pamięć, za przekazywanie młodym pokoleniom prawdy, co jest warta niepodległa Polska”.

– Bo młodzi mogą tego dziś nie czuć, jaki to jest dar i co pokolenie ich dziadków gotowe było zrobić, żeby wolną Polskę mieć, że gotowe było za to zapłacić za to najwyższą cenę, cenę życia – mówił.

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że gdyby nie bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych i strach komunistów, który wywołali swoją postawą i walką oraz pokazując, że „Polacy mogą chwycić za broń, że są tak zdeterminowani, że będą przez lata ukrywali się w lesie, w podziemiach, będą ryzykowali życie, to w zdecydowanie bardziej brutalny sposób byłaby dławiona później opozycja antykomunistyczna, solidarnościowa”.

– Dziękuję tym, którzy sprzeciwiali się wobec zniewolenia, wobec braku niepodległości, wobec braku suwerenności, wszystkim tym, którzy do tej suwerenności parli. Przede wszystkim tym, co walczyli z bronią w ręku (...) Ale nie zapominam o ich najbliższych, którzy wielokrotnie cierpieli. Ich rodziny można nazwać Rodzinami Wyklętymi, bo były prześladowane, ich dzieci miały problemy z życiową karierą, żeby awansować, móc się uczyć. Wszyscy wiemy, jak było. To było wielkie poświecenie – mówił prezydent.

Andrzej Duda mówił też „o tych, którzy walczyli w inny sposób, bez broni, walczyli politycznie i próbowali na drodze politycznej uzyskać wolność i prawdziwą demokrację”. Wymienił członków Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Tego prawdziwego Polskiego Stronnictwa Ludowego, tego Witosowego – podkreślił.

– O nich wszystkich pamiętamy dzisiaj w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To są bohaterowie dzisiejszej, dumnej Rzeczypospolitej, wzrastającej, rozwijającej się, Rzeczypospolitej, która ma wielkie aspiracje. Te aspiracje oparte są na bohaterach Rzeczypospolitej – podkreśli prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej