RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Zainspirowany filmem braci Lumière warszawski fotograf odnowił przedwojenne zdjęcia [WIDEO]

Warszawski fotograf pokolorował przedwojenny film przedstawiający Warszawę w 1939 roku (fot. YouTube)

Czarno-białe zdjęcia stolicy Polski z 1939 roku nabrały barw, dzięki warszawskiemu fotografowi, który je pokolorował i zmontował z przedwojennym filmem. Mariusz Zając przy wykorzystaniu programów komputerowych nadał fotografiom również wysoką rozdzielczość.

Fotografował bombardowaną Warszawę. Teraz jego syn spotyka się z bohaterami filmów i zdjęć

Dzięki niemu świat poznał okrucieństwo Niemców z samego początku II wojny światowej. Jego filmy i fotografie z września 1939 r. są bez wątpienia...

zobacz więcej

Dzięki odświeżeniu zdjęć i filmu możemy podziwiać przedwojenną Warszawę wraz z detalami.

„Natrafiłem na YouTubie na film braci Lumière pokolorowany i zremasterowany do jakości 4K. (czyli takiej, w jakiej dziś realizowane są transmisje meczów piłkarskich na najwyższym szczeblu). Nie zrobiła tego profesjonalna firma, tylko zwykły użytkownik. (…) Widziałem już kolorowane zdjęcia, ale film to inna bajka, przecież to setki klatek” – cytuje Mariusza Zająca „Gazeta Wyborcza”.

Najpierw zwiększył on rozdzielczość zdjęć, a następnie odtworzył kolory przedwojennej Warszawy i wypełnił nimi fotografie. Po czym, zdecydował się pokolorować również film ukazujący codzienne życie stolicy w 1939 roku. Sceny przedstawiają m.in. plac Piłsudskiego, aleje Ujazdowskie, czy Nowy Świat.

źródło:
Zobacz więcej