RAPORT

Pogarda

Ziobro: Stefan Michnik – zbrodniarz, sądowy morderca nadal jest bezkarny

Najnowsze

Popularne

Naszym zadaniem jest upominać się o prawdę, bo historia przyznała im racje, im – Żołnierzom Wyklętym – mówił podczas obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podkreślał, że gdyby nie ich poświęcenie i ofiara nie byłoby dziś wolnej Polski.

Prezydent: Pamięć o Wyklętych niech przyczynia się do budowania ducha i siły Polski wolnej

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym Żołnierze Wyklęci są obecnie nie tylko postaciami znanymi z posągów, ale towarzyszą nam w naszej codzienności...

zobacz więcej

– Naszym zadaniem jest upominać się o prawdę, naszym zadaniem jest budować i dawać świadectwo prawdzie, bo historia przyznała im racje, im – Żołnierzom Wyklętym – mówił minister sprawiedliwości podczas uroczystości na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów. Dodał, że dziś nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie ich poświęcenie i ofiara.

Mówił także, że komuniści wraz z sowieckim okupantem chcieli, aby Polacy zapomnieli o Żołnierzach Wyklętych. – Chcieli wymazać ich bohaterstwo z pamięci nas, Polaków, i można powiedzieć, że to im się nie udało, że prawda zwyciężyła – dodał.

– To, co dziś tutaj możemy ogłosić, to, co dziś tutaj podpisywałem, jest kolejnym dowodem zwycięstwa, że to miejsce uświęcone krwią naszych bohaterów będzie świadectwem dla przyszłych pokoleń Polaków, tego heroizmu i oddania. Szanowni państwo, to ważny moment, o których chciałbym powiedzieć i też podziękować panu premierowi Morawieckiemu, ponieważ rozmawialiśmy, są zagwarantowane poważne środki finansowe na realizację naszego projektu, jakim będzie rozbudowa i budowa nowoczesnego muzeum w tym miejscu - decyzja o wydzieleniu muzeum (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL) jako odrębnej osobowości prawnej i nadania mu budżetu – podkreślił.

Ziobro odniósł się również, że w takim dniu nie można myśleć tylko o tych, którzy cierpieli i byli torturowani, ale również o tych, którzy dopuszczali się zbrodni i wydawali wyroki. – Niestety nie ponieśli odpowiedzialności. Ostatni z nich, którego Polska domagała się wydania – Stefan Michnik – zbrodniarz, sądowy morderca nadal jest bezkarny, bo szwedzki wymiar sprawiedliwości wbrew konwencjom międzynarodowym odmówił nam jego wydania – przypomniał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej