RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Laureat Oscara usłyszał wyrok więzienia podczas pobytu w klinice

Włoski producent filmowy skazany na karę więzienia za oszustwa finansowe (fot.Getty Images/Marilla Sicilia/Archivio Marilla Sicilia/Mondadori Portfolio)

Włoski producent filmowy Vittorio Cecchi Gori skazany na ponad osiem lat pozbawienia wolności za przestępstwa finansowe, dotyczące studia filmowego Safin. Wyrok usłyszał podczas hospitalizacji w klinice Gemelli w Rzymie. Gdy tylko z niej wyjdzie, ma trafić do rzymskiego więzienia Rebibbia – podały w sobotę włoskie media. Jego filmy były nagradzane Oskarami.

Magnat filmowy Harvey Weinstein przed sądem

Przed sądem w Nowym Jorku stanął oskarżony o przestępstwa na tle seksualnym producent filmowy, laureat Oscara, Harvey Weinstein. Nie przyznał się...

zobacz więcej

Vittorio Cecchi Gori, były polityk i były szef klubu piłkarskiego Fiorentina, prawomocny wyrok 8 lat i blisko 6 miesięcy więzienia usłyszał podczas pobytu w poliklinice. Według prokuratury dopuścił się on nadużyć finansowych, w tym bankructwa oszukańczego w wysokości 24 milionów euro, dotyczącego studia filmowego. Sąd kasacyjny w Rzymie uprawomocnił decyzję sądu apelacyjnego z 2018 roku.

77-letni producent pozostaje pod nadzorem karabinierów. W poliklinice pozostanie co najmniej do poniedziałku. A rozpoczęcie wykonywania kary więzienia zależy od jego stanu zdrowia.

Jego problemy z prawem zaczęły się już wcześniej i dotyczyły różnych kwestii, m.in. w 2002 roku został aresztowany za upadłość klubu Fiorentina. Cztery lata później został skazany na ponad 3 lata pozbawienia wolności. Na mocy tego wyroku stracił swój mandat parlamentarny. W 2019 roku sąd zdecydował, że Vittorio Cecchi Gori będzie musiał przelać na konto klubu 19 mln euro.

Gori jako producent filmowy wydał wiele filmów, w tym z przyznanymi nagrodami kinowymi. „Listonosz” otrzymał Oscara za ścieżkę dźwiękową, film „Życie jest piękne” zdobył aż trzy Oscary – również za najlepszą ścieżkę dźwiękową, jako najlepszy film zagraniczny oraz w kategorii najlepszego bohatera – przyznany aktorowi Roberto Begniniemu.

źródło:
Zobacz więcej