RAPORT

Pogarda

Prezydent: Pamięć o Wyklętych niech przyczynia się do budowania ducha i siły Polski wolnej

Najnowsze

Popularne

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym Żołnierze Wyklęci są obecnie nie tylko postaciami znanymi z posągów, ale towarzyszą nam w naszej codzienności jako symbole żywej tradycji – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezydent zainaugurował bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w Mińsku Mazowieckim bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Przypomniał, że Narodowy Dzień Pamięci...

zobacz więcej

W liście, odczytanym przez prezydenckiego ministra Andrzeja Derę podczas uroczystości na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, prezydent przypomniał, że reżim komunistyczny zniszczył siły podziemia „za pomocą intryg, inwigilacji i szantażu, wysyłając czołgi i lotnictwo przeciw oddziałom partyzanckim”.

„Skrytobójczo wymordował, skazał na kary śmierci i długoletniego więzienia tysiące polskich patriotów. Chciał też wymazać pamięć o nich, podobnie jak niszczył pamięć o triumfie 1920 roku” – napisał.

Dodał, że Polacy przechowali jednak wiedzę o tym, „kto był patriotą wiernym Ojczyźnie, a kto się jej sprzeniewierzył”. „Dziś znów, tak jak w latach międzywojnia, bohaterowie wojny 1920 roku mają swoje pomniki i poczesne miejsce w historii ojczystej. I także ich następcy – niezłomni żołnierze antykomunistycznego powstania – mają dziś swoje miejsce w panteonie obrońców niepodległej Rzeczypospolitej” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent wyraził wdzięczność wobec badaczy, którzy „odnaleźli i zidentyfikowali szczątki tak wielu bohaterów drugiej konspiracji”. „Dziękujemy także tym wszystkim, dzięki którym żołnierze wyklęci są obecnie nie tylko postaciami znanymi z pomnikowych woluminów i posągów, ale towarzyszą nam w naszej codzienności jako bohaterowie kultury popularnej i symbole żywej tradycji” – czytamy w liście.

Andrzej Duda stwierdził, że „te pozytywne zjawiska społeczne będą trwać”. „Niech świętowanie uroczystości ku czci bohaterów powstania antykomunistycznego przyczynia się do budowania ducha i siły Polski wolnej, niepodległej i wiernej swojemu dziedzictwu” – podsumował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej