RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Złoty Niedźwiedź dla filmu „There Is No Evil” Mohammada Rasoulofa

Producent Farzad Pak (P) odebrał statuetkę Złotego Niedźwiedzia w imieniu reżysera Mohammada Rasoulofa za film „There Is No Evil” (fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON)

„There Is No Evil” Mohammada Rasoulofa został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu 70. Berlinale. – Chciałbym, by mógł tu dziś być, ale nie wolno mu opuszczać kraju. Życzylibyśmy sobie, by nikt nigdy nie był więziony z powodów politycznych – mówił producent Farzad Pak, odbierając statuetkę w imieniu reżysera.

Cezary 2020 rozdane. Nieobecny Polański uhonorowany i napiętnowany

Nominowany w 12 kategoriach film Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” otrzymał w piątek wieczorem trzy statuetki Cezara w kategoriach: najlepszy...

zobacz więcej

Laureatów jubileuszowej 70. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie ogłoszono podczas gali, która odbyła się w sobotę wieczorem w Berlinale Palast.

Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu uhonorowano „There Is No Evil” Mohammada Rasoulofa, który został oskarżony o prowadzenie działalności propagandowej wymierzonej we władze Iranu, a następnie – w 2019 r. – skazany na rok pozbawienia wolności oraz dwuletni zakaz opuszczania kraju z powodu filmu „Uczciwy człowiek”. „There Is No Evil” to symboliczny powrót irańskiego reżysera i scenarzysty do wielkich tematów moralnych poruszanych w jego dotychczasowych obrazach. W czterech opowieściach, które zawiera w najnowszym dziele, stanowczo sprzeciwia się karze śmierci i pokazuje, że pomimo wpływu, jaki autorytatywny reżim wywiera na ludzi, można mu się przeciwstawić.

– Bardzo chciałbym, żeby Mohammad mógł tu dziś być i samemu opowiedzieć o tym niezwykłym czasie, jakim była praca nad filmem. Niestety, nie wolno mu opuszczać kraju. Pragnę zatem podziękować całej niesamowitej obsadzie i ekipie, które naraziły swoje życie, występując w tym filmie. Dziękuję również tym, których tu nie ma. Życzylibyśmy sobie, by nikt nigdy nie był więziony z powodów politycznych, artystycznych i kulturowych – powiedział producent filmu Farzad Pak, odbierając statuetkę w imieniu Rasoulofa. Za te słowa publiczność nagrodziła go owacją na stojąco.

Drugi producent Kaveh Farnam podkreślił, że Mohammad jest obecny w Berlinie duchem. – Nie ma na świecie wojny, która pokonałaby wyobraźnię, inwencję twórczą – zapewnił. Zwracając się do Złotego Niedźwiedzia, który niebawem trafi w ręce reżysera, poprosił go, żeby przytulił Rasoulofa, którego określił mianem „mistrza, nauczyciela i przyjaciela”. – I przekaż mu, proszę, że nie jest sam. Mohammad pokaże ci Iran i wtedy – mam nadzieję – przekonasz się – jak życzliwi, spokojni i kochani ludzie tam żyją. Społeczeństwo irańskie daje pokój i miłość każdemu. Jesteśmy cudownymi ludźmi. Sam zobaczysz. Dziękuję – mówił.

Współpracownik Goebbelsa pierwszym dyrektorem festiwalu filmowego Berlinale

Pierwszy dyrektor niemieckiego festiwalu filmowego Berlinale Alfred Bauer był wysokiej rangi nazistą – ustalił tygodnik „Die Zeit”. W reakcji na te...

zobacz więcej

Srebrnym Niedźwiedziem – Grand Prix Jury doceniono „Never Rarely Sometimes Always” Elizy Hittman. To historia, która na przykładzie zamkniętej w sobie nastolatki podróżującej do Nowego Jorku, by usunąć ciążę, porusza kwestie dążenia kobiet do samostanowienia o ciele. – Chciałabym z tego miejsca podziękować amerykańskim pracownikom socjalnym za ich niesamowitą służbę na rzecz państwa, ochronę życia i praw człowieka – podkreśliła Hittman podczas gali.

Za najlepszą reżyserię Srebrnym Niedźwiedziem uhonorowano Honga Sang-soo za obraz „The Woman Who Ran”. Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz powędrował do braci Fabio i Damiano D'Innocenzo za „Bad Tales”.

Najlepszym aktorem okazał się Elio Germano. Jury konkursu głównego doceniło go za kreację włoskiego malarza Antonio Ligabue w „Hidden Away” Giorgio Dirittiego. Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki odebrała natomiast Paula Beer, która zagrała tytułową rolę w „Undine” Christiana Petzolda.

Za najlepszy dokument uznano „Irradiated” Rithy'ego Panha, a za wybitne osiągnięcia artystyczne uhonorowano operatora Juergena Juergesa, który odpowiada za zdjęcia do filmu „DAU. Natasha”.

Berlinale: Złoty Niedźwiedź za najlepszy film dla „Synonymes” Navada Lapida

Film „Synonymes” izraelskiego reżysera Nadava Lapida otrzymał w sobotę nagrodę Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu podczas 69....

zobacz więcej

Nagroda Encounters

W trakcie uroczystości poznaliśmy również laureatów nowej, konkursowej sekcji Encounters, której celem jest wspieranie nowych głosów w kinie i zapewnienie większej przestrzeni dla różnorodnych form narracyjnych i dokumentalnych w oficjalnej selekcji. Najlepszym filmem w tej kategorii został „The Works and Days” C.W. Wintera i Andersa Edstroma. Za reżyserię nagrodzono Cristiego Puiu za „Malmkrog”, zaś Nagroda Specjalna Jury powędrowała do „The Trouble With Being Born” Sandry Wollner.

Nagrody nie otrzymała animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, czyli „autobiograficzna impresja, reminiscencja obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi”. Głosu bohaterom użyczyli m.in. Andrzej Wajda, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda i Andrzej Chyra.

Nagrody dla filmów krótkometrażowych

Podczas gali przyznano ponadto nagrody za najlepsze filmy krótkometrażowe. Złotym Niedźwiedziem w tej kategorii uhonorowano „T„ Keishy Rae Witherspoon, a Srebrnym – „Filipinanę” Rafaela Manuela. Nagrodę Audi dla filmu krótkometrażowego otrzymał „Genius Loci” Adriena Merigeau.

Ruszyło 68. Berlinale. O „Złotego Lwa” zawalczy „Twarz” Szumowskiej

68. Festiwal Filmowy w Berlinie rozpoczął się pokazem animowanego filmu Wesa Andersona „Wyspa psów”. O nagrody główne zawalczy łącznie 19 obrazów,...

zobacz więcej

Międzynarodowemu jury konkursu głównego przewodniczył brytyjski aktor Jeremy Irons, laureat Oscara za pierwszoplanową rolę Clausa von Bülowa w „Drugiej prawdzie” Barbeta Schroedera. Obok niego w jury zasiedli: francuska aktorka Berenice Bejo, niemiecka producentka Bettina Brokemper, palestyńska reżyserka i poetka Annemarie Jacir, amerykański dramaturg, scenarzysta i reżyser Kenneth Lonergan, włoski aktor Luca Marinelli, a także brazylijski krytyk filmowy i reżyser Kleber Mendonca Filho.

70. Berlinale potrwa do niedzieli.

Wśród Polaków, którzy w poprzednich latach odebrali na Berlinale nagrody, znaleźli się m.in. Małgorzata Szumowska, uhonorowana w 2018 r. Srebrnym Niedźwiedziem – Grand Prix Jury za film „Twarz”. W 2015 r. Szumowska została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszą reżyserię za „Body/Ciało”, a w 2013 r. za „W imię...” – Nagrodą Teddy, przyznawaną filmom o tematyce LGBT. W 2016 r. Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz zdobył Tomasz Wasilewski, twórca „Zjednoczonych stanów miłości”.

źródło:

Zobacz więcej