RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż: druga tura pewna, sprawdzono wyniki starcia Andrzeja Dudy z każdym kontrkandydatem

Blisko 43 proc. badanych deklaruje, według badania Centrum Indicator dla „Wiadomości” TVP poparcie urzędującego prezydenta w I turze zbliżających się wyborów. Ponieważ warunkiem wyboru jest uzyskanie 50 proc. ważnych głosów, gdyby ta prognoza się sprawdziła, oznaczałoby to, że do urn pójdziemy w maju dwukrotnie. Indicator zbadał również szanse poszczególnych kandydatów w powtórnym głosowaniu.

Kosiniak-Kamysz rozpoczął kampanię. Zapowiedział „wyprowadzenie polityki z Kościoła”

W Jasionce koło Rzeszowa rozpoczęła się konwencja wyborcza Władysława Kosiniaka-Kamysza inaugurująca jego kampanię prezydencką. W swoim...

zobacz więcej

W pierwszej turze, w której Andrzej Duda pozostaje niekwestionowanym liderem uzyskując 42,9 proc. głosów, drugie miejsce zajęła Małgorzata Kidawa-Błońska, którą poparło 23,3 proc. badanych.

Ostatni na podium Robert Biedroń cieszy się ponad dwukrotnie mniejszym poparciem niż kandydatka PO. Wskazało go 9,3 proc. badanych. Dalej różnice są już niewielkie: na Władysława Kosiniaka-Kamysza chce głosować 8,1 proc. ankietowanych, zaś na Szymona Hołownię 7,2 proc. Jedynie 3,7 proc. wskazało Krzysztofa Bosaka.

1,2 proc. ankietowanych wskazało „innego kandydata”, zaś 4,3 proc. nie wie, na kogo zagłosuje. Gdyby głosy tych ostatnich rozłożyły się proporcjonalnie, a nawet gdyby wszyscy oni zagłosowali na Andrzeja Dudę (zapewniając mu 47,2 proc. poparcia), nadal potrzebna byłaby druga tura.

Indicator podał wyniki sondażu poparcia dla drugiej tury, w której udział wziąłby z jednej strony urzędujący prezydent, z drugiej każdy z pozostałych kandydatów. Okazuje się, że wynik ostateczny takiego starcia jest podobny: Duda wygrywa w każdym przypadku, ale jedynie nad Krzysztofem Bosakiem (który ma najmniejsze szanse na II turę) jest to zwycięstwo dużą liczbą głosów.

Pozostałym kandydatom brakuje tylko kilku procent. W pojedynku z Małgorzatą Kidawą-Błońską, która biorąc pod uwagę wyniki I tury jest najbardziej prawdopodobnym przeciwnikiem, Andrzej Duda wygrywa stosunkiem 53,9:46,1 proc.

Minimalnie większe szanse mają Władysław Kosiniak-Kamysz (53,1:46,9 dla Andrzeja Dudy) i Szymon Hołownia (53,2:46,8). Gdyby przeciwnikiem obecnej głowy państwa był Robert Biedroń, uzyskałby on 44,9 proc, zaś urzędujący prezydent 55,1 proc. Nad Krzysztofem Bosakiem Andrzej Duda odnosi zwycięstwo 61,9:38,1 proc.

Wyniki sondażu oznaczają, że zwolennicy Andrzeja Dudy mogą liczyć na ostateczne zwycięstwo swojego faworyta, ale pod warunkiem pełnej mobilizacji w obu turach majowego głosowania.

źródło:
Zobacz więcej